fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Donald Trump chce COVID-19 liečiť pichnutím dezinfekčného prostriedku či UV žiarením

Americký prezident Donald Trump bol lekárskou komunitou obvinený po tom, čo navrhol výskum na liečbu COVID-19 pichnutím dezinfekčného prostriedku do tela.

Máte tip? napíšte nám mailom

Donald Trump tiež navrhuje ožarovanie tela pacientov UV svetlom, čo lekár na brífingu zamietol.

Ďalší z jeho úradníkov pred chvíľou povedal, že slnečné lúče a dezinfekčné prostriedky sú známe tým, že zabíjajú infekciu.

Dezinfekčné prostriedky sú nebezpečné látky a pri požití môžu byť jedovaté.

Dokonca aj vonkajšie použitie môže byť nebezpečné pre pokožku, oči a dýchacie cesty.

Čo povedal prezident Donald Trump?

Počas štvrtkového brífingu v pracovnej skupine venovanej koronavírusom predstaviteľ predstavil výsledky vládneho výskumu USA, ktorý naznačoval, že koronavírus sa pri vystavení slnečnému žiareniu a teplu rýchlejšie oslabuje.

Štúdia tiež ukázala, že bielidlo by mohlo zabiť vírus v slinách alebo respiračných tekutinách do piatich minút a izopropylalkohol by ho mohol zabiť ešte rýchlejšie.

William Bryan, úradujúci vedúci odboru vedy a technológie Ministerstva vnútornej bezpečnosti USA, načrtol zistenia na tlačovej konferencii.

Hoci Trump poznamenal, že s výskumom by sa malo zaobchádzať opatrne, navrhol ďalší výskum v tejto oblasti.

Takže za predpokladu, že by sme zasiahli telo veľkou dávkou žiarenia – či už ultrafialovým alebo iba veľmi silným svetlom,” povedal prezident a obrátil sa na Dr. Deborah Birxovú. Koordinátorka reakcie koronavírusu Bieleho domu povedala, „myslím si, že to, čo ste povedali, nebolo ešte testované, ale budete to testovať.

„Svetlo môžeme prijímať cez kožu alebo iným spôsobom. A myslím si, že si povedala, že si to tiež vyskúšaš. Znie to zaujímavo,“ povedal prezident.

A potom dezinfekčný prostriedok, ktorý ho zničí za minútu. Jednu minútu. A existuje spôsob, ako môžeme urobiť niečo také pomocou injekcie alebo čistením? Takže by bolo zaujímavé to otestovať.“

Prečítajte si tiež:
Od pondelka sa majú otvoriť fitness centrá, divadlá, kiná a ďalšie prevádzky

Donald Trump, ktorý ukázal na hlavu, pokračoval: „Nie som doktor. Ale som ako človek, ktorý má dobré, viete – čo.“

Znovu sa obrátil na doktorku Birxovú a opýtal sa, či už niekedy počula o použití „tepla a svetla“ na liečbu koronavírusu.

Nie na liečenie,“ povedala doktorka Birxová. „Myslím tým, že horúčka je dobrá vec, keď máte horúčku, ktorá pomáha telu reagovať. Ale nevidela som teplo ani svetlo.“

„Myslím si, že je to skvelá vec, na ktorú sa treba pozrieť,“ povedal  Trump.

Novinár sa na brífingu pýtal, či by jeho poznámky nemohli šíriť nebezpečné dezinformácie pre Američanov.

 

Aká bola reakcia na pripomienky Trumpa?

Lekári varovali, že prezidentova myšlienka môže mať fatálne následky.

Pulmonológ Dr Vin Gupta pre NBC News povedal : „Táto predstava o vpichovaní alebo požití akéhokoľvek typu čistiaceho produktu do tela je nezodpovedná a je nebezpečná.“

„Je to bežná metóda, ktorú ľudia používajú, keď sa chcú zabiť.“

Komentoval Kashif Mahmood, lekár v Charlestone, a tweetoval : „Ako lekár nemôžem odporučiť injekciu dezinfekčného prostriedku do pľúc alebo použitie UV žiarenia na liečbu COVID-19.“

John Balmes, pulmonológ vo Všeobecnej nemocnici v Zuckerbergu, varoval, že aj dýchanie výparov z bielidla môže spôsobiť vážne zdravotné problémy.

Prečítajte si tiež:
Koronavírus: V USA majú viac ako 40-tisíc obetí, najviac na svete

 „Vdychovanie chlórových bielidiel by bolo pre pľúca absolútne najhoršie. Dýchacie cesty a pľúca by nemali byť vystavené ani aerosólu dezinfekčného prostriedku.“

Ani bezpečné riedenie bielidla alebo izopropylalkoholu nie je bezpečné. Je to úplne smiešny koncept.“

Trump predtým medializoval liek proti malárii, hydroxyklorochín, ako možnú liečbu koronavírusu, aj keď nedávno tento liek prestali podávať.

Tento týždeň štúdia pacientov s koronavírusmi vo vládnej nemocnici pre vojenských veteránov v USA zistila viac úmrtí u pacientov liečených hydroxychlorochínom ako u pacientov liečených štandardnou starostlivosťou.

Joe Biden tweetoval: „UV svetlo? Vpichovanie dezinfekčného prostriedku? Tu je nápad, pán prezident: viac testov.”

Čo na to USA?

Tento týždeň americké centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb varovali Američanov, aby boli opatrní pri čistiacich prostriedkoch, pretože predaj dezinfekčných prostriedkov pre domácnosť stúpa uprostred pandémie.

Americká vláda pre potraviny a liečivá varovala pred požitím dezinfekčných prostriedkov, pričom citovala predaj falošných zázračných liekov, ktoré obsahujú bielidlo a majú za cieľ liečiť všetko od autizmu po AIDS a hepatitídu.

Webová stránka agentúry uvádza : „Úrad FDA dostal správy o spotrebiteľoch, ktorí trpeli závažným zvracaním, ťažkou hnačkou, život ohrozujúcim nízkym krvným tlakom spôsobeným dehydratáciou a akútnym zlyhaním pečene po požití týchto výrobkov.“

Minulý týždeň federálny sudca zabezpečil dočasný súdny príkaz proti jednej organizácii, známej ako Chrám zdravia a liečenia Genesis II, ktorá uviedla na trh produkt rovnocenný priemyselnému bielidlu, ako prostriedku na liečbu koronavírusu.

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj bbc
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií