fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Neobvyklé duševné poruchy, ktoré ničia život: Stretli ste sa s niektorou z nich?

Máte tip? napíšte nám mailom

Duševné zdravie je rovnako dôležité ako to psychické. Žiaľ, mnohé duševné poruchy, ktoré trápia ľudí po celom svete, sa liečiť nedajú a neraz doslova ničia životy celých rodín.

Duševné poruchy, ktoré ničia život – Syndróm anarchistickej ruky

Toto nepríjemné ochorenie je spôsobené poškodením určitej časti mozgu. Prejavuje sa neschopnosťou ovládať svoju ruku v určitých situáciách. Tento stav nastáva najmä vtedy, keď pacient prežíva silnú emóciu alebo začuje neobyčajný zvuk. Môže sa to zdať smiešne, ale pri tejto chorobe môžete rozbiť okno alebo hodiť po niekom pohár. Vyskytli sa aj prípady, kedy sa ruka pokúsiť zadusiť svojho majiteľa alebo mu len pichne do oka. Hovorí sa mu aj syndróm mimozemskej ruky.

Cotardov syndróm

Predstavte si, že horor nesledujete v televízii, ale žijete ho. Pacienti s touto poruchou si myslia, že sú mŕtvi, neexistujú, stratili veľa krvi alebo prišli o niektoré orgány. Ich konanie môže byť iracionálne a správajú sa ako nesmrteľní, pretože veria, že zomreli. Bez strachu prechádzajú cez preplnenú premávku, skáču z budovy na budovu alebo idú hlboko do mora. Navyše sa ani nekúpu, pretože okolie presviedčajú o zápachu ich rozkladajúceho sa mäsa.

Munchausenov syndróm

Duševné poruchy nie sú ničím príjemným a môžu znepríjemňovať život aj všetkým okolo pacienta. Tento syndróm sa dá popísať aj ako choroba chronického klamára. Bez akýchkoľvek problémov predstiera choroby a vie ich zahrať ako ten najlepší herec. Ženie ich túžba po vyšetrení, diagnostike a pozornosti lekárov. Vedia odpozorovať nové symptómy a šikovne ich zakomponovať do svojej predstieranej choroby.

Prečítajte si tiež:
Určuje pôrodná hmotnosť vášho bábätka to, či bude tučné alebo chudé v dospelosti? Teraz to zistíte!

Lying Simon Rex GIF by Simon Rex / Dirt Nasty - Find & Share on GIPHY

Adelin syndróm

Tento syndróm zaradili lekári medzi duševné poruchy a je podobný posadnutosti. Človek sa až patologicky upne na nejaký predmet jeho lásky. Človeka ničí podobne ako hazard, alkoholizmus a kleptománia. Ochorenie sa začína ako hlboká depresia, ale pokračuje javmi ako prenasledovanie osoby, sebaklam, klamné nádeje, dobrovoľné sebaobetovanie, strata záujmu o priateľov, prácu a rodinu.

Obsedantno-kompulzívna porucha

Ak by ste si chceli predstaviť toto ochorenie, spomeňte si napríklad na detektíva Monka. Ľudia s obsedantno-kompulzívnou poruchou sa podriadia úzkostným myšlienkam, ktorých sa nemôžu zbaviť. Sú v ich hlave a nedokážu ich kontrolovať. Svoje rituály musia vykonávať tak, ako vždy a ak ich nemôžu splniť, pociťujú veľkú úzkosť.

Veronica Mars Dance GIF - Find & Share on GIPHY

Rozpoltená osobnosť

Disociatívna porucha identity je vzácna duševná porucha. Jednoducho by sme mohli povedať, že v jednom tele je niekoľko rôznych osobností. Zaujímavé je, že môžu mať rôzne pohlavie, vek, mentálne schopnosti, pohľady na svet alebo choroby. Môžete sa tak stretnúť s veľkým množstvom charakterov. Príčinou je najčastejšie závažná emocionálna trauma z detstva. Dieťa začne vnímať cudzie nešťastie ako svoje vlastné.

Prečítajte si tiež:
Máš rada romantiku? Tak si určite pozri aj tieto filmy!

Bipolárna porucha

Táto choroba prináša extrémne striedanie emócií. Pacient nad tým nemá kontrolu a strieda sa u neho veľká radosť, hnev a depresia. Je to genetické ochorenie a nie je ničím výnimočným, ak chorí jedinci ohrozujú seba aj svoje okolie. Niekedy je nutná liečba.

Peekaboo Saturday Night Live GIF by HULU - Find & Share on GIPHY

Trichotillomania

Toto by ste možno nečakali, ale pacienti trpiaci touto duševnou poruchou si musia trhať pod vplyvom stresu chlpy, vlasy, obočie alebo mihalnice. Prináša im to úľavu a pocit uspokojenia. Nie je celkom jasné, čo chorobu vyvoláva, ale pomôcť môže psychoterapia.

Schizofrénia

Bežne sa objavuje vo filmoch alebo v seriáloch s kriminálnou zápletkou. Patrí medzi duševné poruchy, ktoré ovplyvňujú správanie, myslenie a emócie. Postihnutý človek si vytvára svoj svet a niekedy nedokáže rozoznať, čo je skutočné a čo nie. Sprevádzajú ju sluchové a zrakové halucinácie, hlasy v hlave. Ak pacient užíva lieky, dokáže žiť normálnym životom. V opačnom prípade je nebezpečný pre seba a pre svoje okolie.

Suicide Squad Joker GIF - Find & Share on GIPHY

Prečítajte si tiež:

Keď nie je unavené telo, ale duša: toto sú signály, ktorými kričí o pomoc

 

Zdroj: manmagazin.sk  emefka.sk  interez.sk  aktuality.sk

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií