Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vedci odkazujú: Fajčíte e-cigarety? Riskujete zápal pľúc aj rakovinu

Najnovšia americká štúdia odhaľuje, že aj krátke fajčenie e-cigariet prispieva k zápalu pľúc, ktoré je spojené s rizikom rakoviny. Tzv.vapovenie je nebezpečné aj v tom prípade, ak fajčíte náplne bez obsahu nikotínu a aróm.

Americkí vedci z Ohio State University dokazujú, že e-cigarety môžu spôsobiť zápal pľúc, aj v tom prípade, ak sa fajčia veľmi krátko. Nikotín alebo pridaná chuť o riziku zápalu plúc spojeného s rakovinou pľúc nerozhoduje. Vapovanie je rovnako nebezpečné pre všetkých.

Zdroj: Instagram

E-cigarety spôsobujú zmeny na pľúcach

Pozorovania sa zúčastnilo 30 dospelých vo veku 21 – 30 rokov. Všetci boli nefajčiari a ich zdravotný stav bol vynikajúci. Vedci ich rozdelili do 2 skupín. Prvá skupina fajčila e-cigarety počas jedného mesiaca. Náplne pozostávali výlučne z propylénglykolu a rastlinného glycerínu, dvoch základných zložiek náplní e-cigariet. Účastníci tejto skupiny museli fajčiť najmenej dvakrát denne, pričom si z e-cigarety museli potiahnuť aspoň 20krát za hodinu. Druhú skupinu tvorili účastníci, ktorí nefajčili vôbec – tak ako doteraz.

Po jednom mesiaci vedci, ktorých práca je publikovaná v časopise Cancer Prevention Research, porovnali pľúcne bunky oboch skupín. Výsledkom bolo zistenie mierneho zápalu pľúc v prípade skupiny nových fajčiarov elektronických cigariet, zatiaľ čo v kontrolnej skupine nebol zaznamenaný žiadny rozdiel. Americkí vedci sa teda  domnievajú, že elektronická cigareta poškodzuje zdravie pľúc. A to aj v tom prípade, ak jej užívatelia fajčia náplne bez obsahu nikotínu či aromatických zložiek.

„Táto štúdia nepotvrdzuje záver, že elektronické cigarety sú škodlivé pre zdravie, je to však ďalší dôkaz, ktorý k tomu smeruje,“ uviedol Peter Shields, hlavný autor štúdie.

E-cigareta nie je riešenie ako prestať fajčiť

Elektronická cigareta, ktorú jej výrobcovia prezentujú ako skvelým východiskom z tabakovej závislosti je stále predmetom veľmi kritických štúdií. „Všeobecne verejnosť vníma  e-cigarety tak, že sú bezpečnejšie ako normálne cigarety,“ hovorí Peter Shields. „V skutočnosti sa priemysel vyvíja tak rýchlo, že  užívanie jeho výrobkov  presahuje tempo našich vedeckých poznatkov. Elektronické cigarety môžu byť bezpečnejšie ako fajčenie, to však neznamená, že nehrozí žiadne nebezpečenstvo, “ dodáva.

Národný výbor proti fajčeniu zdieľa jasné stanovisko: „Elektronická cigareta je skutočne novým produktom a napriek mnohým uskutočneným štúdiám chýbajú kompletné poznatky o jej účinkoch na zdravie.“

Čítajte tiež:

Fajčenie e-cigariet zabíja! V New Yorku aj Michigane vapovanie už ZAKÁZALI

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií