fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Emily Ratajkowski je tehotná. Pohlavie sa dozvieme, až keď jej dieťa bude mať 18 rokov

Modelka Emily Ratajkowski oznámila, že je tehotná esejou, ktorá skúma otázky pohlavia a identity jej nenarodeného dieťaťa.

Máte tip? napíšte nám mailom

K článku, ktorý v pondelok uverejnil online magazín Vogue, je pripojený krátky film režírovaný Lenou Dunham. „Prvýkrát sa mi o tebe snívalo minulú noc,“ uviedla Ratajkowski vo videu. „Čakáme na teba a sme zvedaví, kým budeš.“

Vo svojej eseji hovorí: „Viete, čo chcete?“  S manželom Sebastianom Bearom-McClardom odpovedajú: „Pohlavie sa dozvieme až keď bude mať naše dieťa 18 rokov a že nám to potom dajú vedieť.“ Pár chce byť „pokrokový“, uviedla (tiež trvali na tom, že „nemá preferencie“, pokiaľ ide o pohlavie dieťaťa, dodala Ratajkowski).

Esej však prechádza napätím, keď zápasí so svetom, do ktorého bude privedené jej dieťa – a so systémami rasy, pohlavia a moci, s ktorými sa bude vždy stretávať. Ak je dieťa dievčatko, môže zažiť rovnakú „podvedomú a zvnútornenú misogyniu“, s ktorou Ratajkowski stále bojuje, napísala modelka; ak je dieťaťom chlapec, predstavuje to výzvu „učiť ich o ich mocenskom postavení vo svete“ ako bieleho muža, dodala.

Tehotná Emily Ratajkowski a Bear-McClard budú musieť podľa nej čeliť aj vlastným osobným predsudkom. Ratajkowski napísala, že nikdy nepomyslela na syna, a otvorene si kladie otázku, či jej manžel „tajne túži po chlapcovi“. Taktiež povedala, že ľudia zdieľajú názory a tipy, ktoré sa točia okolo stereotypných rozdielov medzi dievčatami a chlapcami.

Prečítajte si tiež:
Downov syndróm nie je prekážka: Gymnastka a modelka búra predstavy o kráse a úspechu

„Chcem byť rodičom, ktorý dovolí môjmu dieťaťu ukázať sa“ napísala. „A napriek tomu si uvedomujem, že i keď možno dúfam, že si moje dieťa dokáže určiť svoje vlastné miesto na svete.“

Osobné úvahy

Keď tehotná Emily Ratajkowski uvažovala o pohlaví svojho dieťaťa, podelila sa o niektoré svoje vlastné skúsenosti ako mladého dievčaťa a odhalila, ako si vždy veľmi dobre uvedomovala svoju krásu a jej vzťah k moci. Toto hyper-vedomie utvára spôsob, akým sa dievčatá vidia v porovnaní s ostatnými až do dospelosti, napísala.

Esej sa dotkla aj ďalších aspektov jej tehotenstva – „bizarných a neznámych spôsobov“, ako sa mení jej telo; ako je „osamelá“ napriek podpore blízkych; a nakoniec pocit „pokoja“ a „údivu“, keď čaká na príchod svojho dieťaťa: „Už sa neviem dočkať, kým budeš.“

Ratajkowski je v posledných rokoch otvoreným zástancom zdravia žien, sexuálneho posilňovania a feministických otázok. Na titulky sa dostala v roku 2018, keď bola uväznená za protesty proti nominácii Brett Kavanaugh na Najvyšší súd, ktorý čelil niekoľkým obvineniam zo sexuálneho napadnutia. Na výstave Harper’s Bazaar z roku 2019 pózovala s neoholenými podpazušiami a sprevádzala ju esej o tom, ako definujeme ženskosť.

Prečítajte si tiež:
Režisér Jakub Červenka sa vykašľal na školu: TOTO stojí za jeho filmovým úspechom (ROZHOVOR)

V septembri napísala o strate kontroly nad svojim vlastným imidžom v silnej eseji pre film The Cut, kde sa podelila o svoje vlastné skúsenosti s údajným sexuálnym útokom. Má zbierku esejí s názvom „Moje telo“, ktorá vyjde v roku 2022.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj CNN
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií