Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Filmová producentka radí, ako sa dostať na prestížnu americkú školu aj bez protekcie

O Janke sme už písali. V Los Angeles vyštudovala filmovú produkciu a momentálne si plní veľký americký sen – pracuje v Hollywoode na celovečernom filme. Čo všetko musela absolvovať, kým sa tam dostala?

Alfou a omegou je perfektná angličtina

Keď sme drali školské lavice, učiteľky nám neustále prízvukovali, že sa máme učiť cudzie jazyky, pretože to je základ. Snažili sa nám pomôcť prostredníctvom päťminútoviek či skúšania. Pochopiteľne sme však vtedy mali iné problémy, a tak išli (vo väčšine prípadov) školské povinnosti bokom. Alebo sme sa povinnú látku naučili a na oplátku dostali dobrú známku.

Vieme však, že známky nie sú všetko. Preto sa odporúča čítať anglické knihy či sledovať filmy a seriály s anglickými titulkami, prípadne cez leto odísť do zahraničia a byť v kontakte s kultúrou tohto jazyka.

Študovala filmový strih a produkciu na West Los Angeles College. Zdroj: archív Janky Kondelovej

Janku to vždy ťahalo za Atlantik, bola si však vedomá toho, že hodiny anglického jazyka na strednej a vysokej škole skrátka nestačia. Plán bol jasný: najskôr sa zdokonaliť v reči, potom sa viac špecializovať na film.

„Prieskum škôl som si urobila už na Slovensku. Pamätám si, ako som dennodenne googlila všetko dookola. Zo začiatku som bola stratená v tom neskutočnom množstve škôl, ktoré sa nachádzajú v LA. No po troch týždňoch strávených od rána do večera na internete mi to pripadalo, že by som mohla maturovať z informácií o týchto inštitúciách,“ hovorí. Dodáva, že človek nemusí prejsť žiadnymi skúškami. Len sa prihlási, zaplatí školné a dostane školské víza na taký čas, aký dlhý kurz si zvolil. V jej prípade to bolo intenzívnych 7 mesiacov, 8 hodín denne 5-krát do týždňa.

Ako pokračovať po absolvovaní kurzu?

Škola, na ktorej si cibrila svoje jazykové znalosti, mala mnohé kontrakty s ďalšími, na ktorých si ľudia môžu vybrať odbor, ktorému sa chcú naďalej venovať. Keďže kurz ukončila výbornými výsledkami, ďalšie jazykové skúšky už neboli potrebné. Musela preukázať svoje dosiahnuté GPA zo Slovenska (GPA – Grade Point Average, priemer známok) a prejsť osobným pohovorom: „Väčšinou ich zaujímalo, prečo som sa rozhodla študovať na tejto škole, ktorá je na druhej strane sveta. Potrebovali ma trošku spoznať, aby vedeli, či zvládnem program, o ktorý som mala veľký záujem.“

Išlo o Hollywood CPR (Cinema Production Resources) a West Los Angeles College – Motion Picture and Television Production Crafts, kde sa najprv zamerala na filmový strih a neskôr na produkovanie.

Momentálne pracuje na celovečernom filme Volanie divočiny. Zdroj: Zdroj: archív Janky Kondelovej

Amerika nie je lacná záležitosť

„…ale ak ste naučení aspoň trošku šetriť a viete, ako narábať s financiami, nie je to až také hrozné,“ poznamenáva Kondelová. Uznáva, že na nejaký čas musela upustiť od zábaviek, ako je nakupovanie, chodenie do barov a reštaurácií, no napokon všetko zvládla.

Vráťme sa však na začiatok. Odkiaľ vôbec zohnala peniaze na nový štart za veľkou mlákou? Predala som auto, ktoré som mala na Slovensku, plus nejaké tie ušetrené peniaze, a takto som sa vybrala do Ameriky.“

Prezrádza, že školné za jeden semester stojí 5000 dolárov a viac; čím populárnejšia škola, tým hlbšie do vrecka musí človek siahnuť. Život podľa nej nie je prehnane drahý. Dajú sa nájsť luxusné štvrte, ale aj miesta, kde neminiete skoro nič. O bývaní sa to povedať nedá. Práve bývanie je to, kde peniaze miznú najviac. Domy, byty, podnájmy; neskutočne predražené, pretože v LA platíte za lokalizáciu. Záleží na tom, kde sa nachádzate. Čím bližšie k oceánu a pláži, tým drahšie.“

Môže medzinárodný študent legálne brigádovať?

Janka mala počas školy rôzne brigády, pretože bez nich by sa tam neuživila. Mnohí však o tejto možnosti nevedia: školy im to nepovedia, pretože chcú, aby sa študenti venovali odboru naplno. „Napríklad moja škola (a som si istá, že mnoho ďalších) nasleduje to právo, že po jednom roku štúdia si môžete nájsť legálne prácu – na polovičný alebo plný úväzok. A môžete pracovať, až pokým nedosiahnete svoj diplom.“

Prostriedky sú ťažšie ako začiatky

Hovorí sa, že nové začiatky bývajú ťažké. Filmová producentka, vyštudovaná v Amerike, nás však vyviedla z omylu: Najskôr som bola opantaná LA, mala som dostatok financií, každý deň po škole som sa snažila objavovať novu časť LA. Vystačila som si sama so sebou. No keď som začala študovať produkciu na West LA, všetko začalo byť ťažšie. Škola bola náročná, nemala som čas ani spávať, a nieto ešte chodiť von a túlať sa po LA. Zrazu už tie ružové dni v LA neboli až také ružové. Uvedomila som si, že aj keď si obklopená novými kamarátmi, stále si na všetko sama.“

V Amerike objavila novú vášeň – surfovanie. Zdroj: archív Janky Kondelovej

V takých chvíľach chce človek zdvihnúť telefón a aspoň počuť hlas niekoho blízkeho. „Rodina je tisíce kilometrov od vás a kvôli 9-hodinovému časovému posunu im ani nemôžete hocikedy zavolať. A niekedy ani nechcete, pretože ste odišli tak ďaleko od domova niečo dokázať, a nie volať domov pri prvých ťažkostiach. Boli aj také dni, kedy si naozaj prinútená šetriť a dva týždne žiješ len na banánoch a káve,“ hovorí na margo ťažších chvíľ.

Ako to teda zvládnuť? Sama hovorí, že vyrástla v rodine plnej silných a odvážnych žien a je vďačná za to, že zdedila ich charakter. Prezrádza o sebe, že je ľahko prispôsobivý typ a takisto je veľmi spoločenská. Práve to sú podľa nej vlastnosti, ktoré človek potrebuje, ak sám odchádza do zahraničia. Strach a hanblivosť treba nechať doma.

Odporúčania na záver

„Určite treba veľa času stráviť na internete, čítať recenzie. Všetky informácie si viete nájsť na webovej stránke každej školy; aké odbory ponúkajú, koľko zaplatíte, ako dlho treba študovať, kedy viete získať nejaký diplom. Každá škola má medzinárodný servis, kde vám pomôžu zodpovedať všetky otázky týkajúce sa štúdia aj potrebných víz. Už si len treba nájsť odbor, ktorý chcete študovať, následne školu, ktorá by vám najviac vyhovovala, zaplatiť školné a oni vám na základe toho vystavia študijné víza. Potom už len prejsť pohovorom na ambasáde a kúpiť letenku,“ ukončuje Janka Kondelová, ktorá momentálne produkuje film Volanie divočiny. Ten vzniká na námet rovnomennej knihy Jacka Londona.

Foto: archív Janky Kondelovej

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií