fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Spia a túlia sa k sebe: táto fotografia včiel obletela svet, videli ste ich už v tejto polohe?

Máte tip? napíšte nám mailom

S príchodom jari sa začínajú prebúdzať aj zvieratá, ktoré sme celú zimu nevideli. A nie sú to iba medvede. Už ste určite videli aj včely. Nahradiť ich prácu by iné zviera dokázalo len ťažko. Sú natoľko jedinečné, že svet by bez nich pravdepodobne zanikol.

Podľa informácií na portáli boredpanda.com sa odhaduje, že až tretina potravín, ktoré sa nám dostanú každý deň na tanier, majú priamy súvis so včelami a ich prácou – s opeľovaním. Včely zväčša vidíme priamo v akcii – bzučia a zbierajú med, občas si aj nás pomýlia s potravou, keď máme na sebe čerstvo opraté veci alebo nejakú sladkú voňavku.

Ich práca je natoľko fyzicky náročná, že si musia z času na čas pospať. Videli ste ich už však niekedy počas spánku? Fotograf Joe Neely mal to šťastie. Jeho fotky včiel, ktoré zaspali priamo vo vnútri kvetu a on bol práve pri tom, sa stali veľmi rýchlo virálnymi. Ani sa nečudujeme, keďže v takejto polohe ich často nie je vidieť, teda skoro vôbec.

Zdroj: boredpanda.com

Fotografia vznikla náhodou

38-ročný Joe z Phoenixu (Arizona) pre portál boredpanda.com povedal viac. „Išiel som s mojou snúbenicou Niccole hľadať makové pole, ktoré je momentálne zakvitnuté. Cestou späť som hneď vedľa diaľnice zbadal zopár kvetov, ktoré sa nám zapáčili, a tak sme sa rozhodli, že urobíme niekoľko záberov. Keď sa Niccole ku kvetom zohla, zrazu počula jemné bzučanie včiel. Všimla si, že niektoré kvety mali priamo v ich vnútri včely, ktoré sa však nepohybovali. Všetko nasvedčovalo tomu, že spia. Jedna včela sa rovno pred nami doslova preplazila z jedného kvetu do druhého. Sledoval som, čo sa bude diať. Ešte chvíľku sa nepokojne mrvila a napokon vo vnútri kvetu zaspala.”

Išlo o dve včielky, ktoré boli zmotané v klbku, čo vyzeralo, ako keby sa k sebe túlili. Vznikla tak veľmi milá fotografia, pri ktorej je jasné, prečo obletela celý svet.

Zdroj: boredpanda.com
Nie sú rozkošné? Zdroj: boredpanda.com

Toto ste o včelách (možno) nevedeli

V súvislosti so včelami by ste mali vedieť týchto pár zaujímavostí. „Včely nemajú viečka ako my ľudia, takže zatvorené oči by ste u nich počas spánku hľadali márne,” povedal Brandon Hopkins, ktorý skúma včely na Washingtonskej štátnej univerzite. Vedci dôkladným pozorovaním tohto malého, ale nenahraditeľného hmyzu zistili, že včely medonosné počas spánku prestanú hýbať tykadlami a niektoré sa dokonca prevalia i na bok. To, kde a ako včela zaspí, závisí okrem iného aj od lokality, v ktorej žije.

Na portáli sa ďalej píše, že na našej planéte žije viac ako 20 0000 známych druhov včiel. Autor článku objasňuje, že napríklad včely medonosné  pracujú vo dne i v noci, a to aj vo vnútri úľa. Ich spánkové senzory sa menia až vekom, teda keď vyrastú. Mladšie včely spia menej a staršie približne 30 minút, najviac však hodinu a pol každý večer. Malé včielky spia okolo 15 až 30 sekúnd, čo je skutočne zanedbateľné.

Joe prezradil, že k foteniu včiel počas spánku pristupoval rovnakým spôsobom, ako pristupuje k akémukoľvek inému objektu, ktorý rád fotí: od divokej zveri, hadov až po bonsaje. „Udržiavam dostatočnú vzdialenosť a nerobím nič, čo by mohlo narušiť správanie fotografovaného objektu,” prezradil fotograf, ktorému sa podaril skutočne husárky kúsok. Nenadarmo sa hovorí, že tie najlepšie fotografie vznikajú úplnou náhodou.

Len nedávno sme písali aj o tom, že dochádza k masívnemu úhynu včiel. V posledných rokoch sa včelári, ale i širšia verejnosť snažia apelovať na vládu a žiadajú sprísnenie používania pesticídov, ktoré predstavujú obrovskú hrozbu pre včely.

Prečítajte si tiež:
15 prípadov, kedy zima premenila automobily na umelecké diela. Stalo sa to už aj vám?

Zdroj: boredpanda.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií