fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Hranice technológií a ľudských možností sa opäť posunuli! V Izraeli vytlačili 3D srdce z tkaniva a ciev

Máte tip? napíšte nám mailom

Izraelskému vedeckému tímu sa podarila významná vec. Vyrobili mini ľudské srdce.

Pýtali ste sa niekedy sami seba, aké by to asi bolo, byť nesmrteľný? Táto otázka možno v blízkej budúcnosti nadobudne reálne rozmery. Zaslúžil sa o tom tím vedcov v Izraeli, ktorí vytlačil 3D verziu nášho srdca. Ide síce zatiaľ len o prototyp, dôsledky sú však za hranicou predstavivosti.

Vytlačené srdce je momentálne určené pre malé zvieratá ako králik, ale ďalšie experimentovanie môže viesť k väčšiemu 3D orgánu, ktorý by sa mohol použiť na transplantácie ľudí. 

10-ročná vízia budúcnosti

Úspešný experiment je dôležitý najmä v ohľade, že je to prvýkrát, kedy niekto skonštruoval a vytlačil srdce plné buniek, krvných ciev a komôr. V minulosti síce boli 3D verzie sŕdc, avšak bez spomínaných cievok a buniek. Ďalšou výzvou tímu je naučiť srdce fungovať tak, ako by fungovať malo, pretože aj keď vyzerá veľmi nádejne, stále nedokáže pumpovať krv. Vedci preto plánujú implantovať srdcia do zvieracích modelov, aby videli, ako budú reagovať.

Prečítajte si tiež:
Máš frajerku? Bude vyzerať ako jej matka! Tu je dôkaz

Optimisticky veria, že plnohodnotné 3D orgány by sa dali používať v nemocniciach do desiatich rokov. Doktor Tal Dvir, vedúci projektu, dodáva, že zdravotnícke zariadenia budú musieť začať s jednoduchšími orgánmi.

Zlyhanie srdca by sa s 3D modelom stalo minulosťou. Zdroj: pexels.com

Snáď jedna z najlepších vecí na 3D srdciach je, že vedia využiť tkanivo tela, do ktorého sú vložené. Akonáhle príde k transplantácii, zníži to tak možnosť odmietnutia orgánu telom. 

Vzhľadom k tomu, že srdcové ochorenie je jednou z najčastejších úmrtí po celom svete, 3D orgány by mohli predstavovať budúcnosť, v akú sme ani nedúfali.

Zdroj: upworthy.com

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií