fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

HROZNÉ: Na Slovensku bolo za rok 2019 nezvestných 1684 detí. Kam zmizli?

Na Slovensku bolo za rok 2019 nezvestných 1684 osôb pod 18 rokov. Informuje o tom Polícia SR na sociálnej sieti pri príležitosti pondelkového Medzinárodného dňa nezvestných detí.

Máte tip? napíšte nám mailom

,,Odbor pátrania Policajného zboru má výborné výsledky, čomu nasvedčuje 1546 vypátraných maloletých a mladistvých. Úspešnosť vypátrania bola tak minulý rok na hranici 91,8 percenta,” uviedla polícia.

Deťom v ohrození sa dá pomôcť aj prostredníctvom Amber Alert, čo je medzinárodný systém fungujúci v mnohých krajinách. Jeho cieľom je o nezvestnosti či ohrozenosti dieťaťa informovať v emaile nielen médiá, ale aj ochotných občanov, ktorí sa zaregistrovali a chcú pomôcť.

,,Do systému Amber Alert sa dostanú iba deti do 18 rokov, ktoré boli unesené, alebo je dôvodné podozrenie, že sa stali obeťou trestného činu, pričom sú bezprostredne ohrozené na živote a zdraví,” uvádza polícia. Do systému sa nedostanú prípady rodičovských únosov, ani úteky tínedžerov z reedukačných centier. Systém je vyslovene zameraný na najnebezpečnejšie prípady, kedy je dieťa v reálnom ohrození života.

Nezvestné deti

Nina Benčatová (1)

nina bencatova

Monika Benčatová naposledy telefonovala svojej matke 16. júna 2012. Odvtedy sa jej neozvala, nepodala o sebe žiadnu správu a nie je známe miesto jej súčasného pobytu.

Tohto času 23-ročná Monika Benčatová a jej dcéra Nine Benčatová z Handlovej.

Po Monike tohto času 23-ročnej a Nine, ktorá mala v čase zmiznutia len rok, policajti z Prievidze pátrajú od júna 2012.

monika bencatova x

Nezvestná žena je vysoká 173 centimetrov, štíhlej postavy. Má vzpriamené držanie tela a hnedé rovné vlasy dlhé po plecia. Možné však je, že má vlasy zafarbené na červeno. V nose má pírsing z bieleho kovu v tvare malej guľôčky, nachádza sa pravdepodobne na pravej strane nosa.

Podľa informácií Plus jeden deň nezvestná Monika  a Nina majú byť jednou z obetí Miroslava L. (38) z Dubnice nad Váhom. Obe má Miroslav na svojom facebookovom profile. Posledné zábery s dcérkou Ninkou vznikli na mieste, kde podľa strašného podozrenia obe prišli o život.

Prečítajte si tiež:
Už ich nekúpime: Mentolové cigarety končia na Slovensku aj v Európe

Miroslav mal spáliť telo Moniky s dcérkou. Podľa dátumov by malo ísť o ich posledné fotografie. Sú zo 6. júna a o šesť dní neskôr sa Monika naposledy ozvala mame Vlaste do Handlovej. „Je to zložité,“ charakterizovala mladá žena vtedy na sociálnej sieti svoj vzťah k Miroslavovi.

Andrea Ščasná (15)

Pätnásťročná Andrea Ščasná zo Serede odišla z miesta svojho trvalého bydliska 8. januára na oslavu ku kamarátke do Trnavy a odvtedy je nezvestná. Nikomu sa neozvala a zdržiava sa na neznámom mieste. Je 182 cm vysoká, plnoštíhlej postavy. Má zelené oči, dlhé blond vlasy. Oblečené mala modré rifle, červenú šuštiakovú termobundu a vysoké hnedé šnurovacie čižmy.

Andrea Ščasná
Andrea Ščasná

Perla Lakatošová (8)

Perla sa narodila 12. januára 2010 v Dunajskej Strede. Pátranie je po ňej vyhlásené od augusta 2018.

nezvestné deti zo slovenska
Perla Lakatošová

 

Jana Tóthová (16)

Polícia v Žiari nad Hronom sa obracia na občanov so žiadosťou o pomoc a spoluprácu pri pátraní po nezvestnej 16-ročnej Jane Tóthovej zo Bzovíka, v súčasnosti s pobytom v Centre pre deti a rodiny v Kremnici. Dňa  2. 10. 2019 ráno odišla do školy a už sa do zariadenia nevrátila. Naposledy ju videli v ten istý deň okolo 16:00 hod. v Žiari nad Hronom.

Tothova
Jana Tothova

Martin Jesenský (16)

Odbor kriminálnej polície vo Zvolene vyhlásil pátranie po 16-ročnom Martinovi Jesenskom z Holíča. Nezvestnosť mladíka oznámila pracovníčka resocializačného zariadenia, z ktorého odišiel na doposiaľ neznáme miesto a do dnešného dňa nepodal o sebe a ani o svojom  pobyte žiadne informácie. Nezvestný je od decembra 2018.

Nezvestný je vysoký 180 cm, váži 70 kg, je štíhlej postavy, má hnedé vlasy. Naposledy mal na sebe oblečenú čiernu vetrovku do pása a čierne úzke rifle.

Jesensky
Martin Jesenský

V prípade, že sa vám dieťa stratí, okamžite informujte políciu

Policajný zbor odporúča rodičom, ktorí sa ocitnú v podobnej situácii, vykonať nasledovné:

  • Zistiť, kde bolo dieťa naposledy a s kým (prezrieť blízke okolie posledného známeho pobytu dieťaťa).
  • Telefonicky alebo osobne zistiť, či sa dieťa nenachádza u príbuzných, v škole, či o ňom nevedia učitelia zo školy, ktorú dieťa navštevuje.
  • Zistiť u spolužiakov a kamarátov dieťaťa, či nevedia, kde sa nachádza.
  • Zistiť u jeho kamarátov, aké mal plány, kde a prípadne s kým sa mal stretnú.
  • Zistiť, či sa dieťa nenachádza v nemocnici alebo na inom verejne prístupnom mieste.
  • Ak sa rodičom nepodarilo zistiť nič o dieťati, nezvestnosť je potrebné nahlásiť na najbližšom obvodnom oddelení Policajného zboru, kde policajt s oprávnenou osobou spíše zápisnicu o podaní vysvetlenia a vyplní tlačivo “Oznámenie o nezvestnej osobe“.
  • Pri nahlasovaní dieťaťa je potrebná jeho čo najaktuálnejšia fotografia, popis oblečenia, adresy miest, kde sa obvykle zdržuje, kontakty na jeho kamarátov, aktuálny zdravotný stav, popis špecifických telesných znamení, iné zvláštnosti na lepšiu identifikáciu nezvestnej osoby.
  • Zabezpečiť prítomnosť rodinného príslušníka, resp. známeho v mieste trvalého bydliska dieťaťa, aby táto osoba v prípade jeho návratu domov informovala hľadajúcich rodičov.
  • Pri hľadaní je potrebné postupovať individuálne podľa veku dieťaťa.

Prvoradá je prevencia

Prevencia je najúčinnejším nástrojom eliminácie rizika nezvestnosti dieťaťa. V snahe čo najviac znižovať počet nezvestných maloletých a mladistvých osôb je dôležité rozvíjať vzájomný vzťah rodič – dieťa, založený na dôvere, zaujímať sa o jeho osobné problémy, prípadne problémy v škole, prejaviť záujem o jeho názory, postoje, koníčky, neodsudzovať ho, poznať jeho kamarátov, vedieť s kým sa stretáva, trvať na dodržiavaní presného času návratu domov a podobne.

Prečítajte si tiež:
Po 17-tej hodine vstup deťom zakázaný! Rodičia sa najedia v pokoji

Ak by ste mali akékoľvek informácie o nezvestých deťoch, oznámte ich na najbližšom útvare Policajného zboru alebo na linku tiesňového volania č. 158.

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj tasr

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií