Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Iniciatíva Aby kultúra žila predstaví svoj prvý online festival

Krízová situácia, ktorú vyvolal nový koronavírus, zasiahla aj množstvo umelcov, organizátorov podujatí či kultúrne centrá. Pre mnohých znamená zrušenie podujatí existenčný problém, s ktorým sa budú musieť vyrovnať.

Na túto situáciu reaguje iniciatíva Aby kultúra žila, umelcom v núdzi chce pomôcť preklenúť najnáročnejšie obdobie a zároveň vytvoriť nový formát festivalu. Ten má kultúru priniesť opäť bližšie k fanúšikom a to bezpečne a bez rizika šírenia nákazy.

Jedným zo zakladateľov iniciatívy je Peter Konečný, fotograf a jazzový hudobník, ktorý spustil iniciatívu svojím blogovým príspevkom. Upozorňuje v ňom na beznádejný stav, v ktorom sa zo dňa na deň ocitlo množstvo jeho priateľov. Pripojila sa k nemu Zuzana Suchová, fundraising konzultantka, zapojená do viacerých celospoločenských iniciatív, Michal Švihra z ticketingovej platformy Tootoot.fm, Ondrej Geče z vydavateľstva Slnko records a ďalší.

Spoločne spustili 13. marca platformu Aby kultúra žila, pod ktorú pripájajú live stream koncerty z celého sveta a v spolupráci s kapelami organizujú online výzvu na podporu umelcov v ohrození.

Najbližšie dni sa fanúšikovia môžu tešiť na viacero domácich ,,gaučových koncertov“ umelcov z bezpečného priestoru domova. Prvý takýto domáci live stream koncert pod hlavičkou iniciatívy Aby kultúra žila sa odohral 19. marca, a to z New Yorku – svoj online koncert odohrala slovenská jazzová speváčka Hanka G., ktorá sa so svojím kvartetom pripojila k výzve na pomoc umelcom na Slovensku.

Iniciatíva chystá prvý virtuálny festival, ktorý prinesie umelcom možnosť vysielať online svoje koncerty z pódia s profesionálnym ozvučením a svetlom – avšak so zabezpečením všetkých aktuálnych nariadení.

,,Festival reflektuje súčasnú situáciu okolo koronavírusu, ale jeho cieľom je zároveň vytvoriť niečo dlhodobé – inovatívny formát na šírenie hudobného obsahu, ktorý môže fungovať, aj keď kríza pominie a priniesť potenciálne príjmy umelcom aj zážitky fanúšikom, divákom,“ vysvetlil Alexander Čerevka z vydavateľstva Slnko records.

,,Chceme pomôcť umelcom a ľuďom z pridružených profesií a dávame k dispozícii naše technológie a platformu na šírenie live vysielaní koncertov a na realizáciu výzvy na podporu – symbolicky, cez vstupenky,” doplnil Švihra. ,,Umelci nám to vrátia krásou. Ak by bola situácia opačná, hrali by v náš prospech zadarmo na benefičných akciách. Nikdy ich nebolo treba prosiť. Spravili to stokrát a spravia to zas. Sme na rade. Pridajte sa,“ vyzval Konečný.

Fanúšikovia, ktorí chcú prispieť, si môžu zakúpiť pamätnú vstupenku na akýkoľvek live stream koncert pod záštitou iniciatívy. ,,Prispieť však môžu kedykoľvek aj bez virtuálnej účasti na ktoromkoľvek z koncertov,“ dodala Grečnerová. Výzvu môžete podporiť aj Vy a to kliknutím SEM.

Zdroj Tasr
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií