fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Jozef Gabčík sa nechcel nečinne prizerať nacizmu, uviedol Heger počas spomienky

Úspech operácie Anthropoid vyvolal veľký medzinárodný ohlas.

Máte tip? napíšte nám mailom

28.5.2022 (Webnoviny.sk) – Premiér Eduard Heger (OĽaNO) si dnes v Poluvsí pri Rajeckých Tepliciach pripomenul 80. výročie operácie Anthropoid, počas ktorej Jozef Gabčík a Ján Kubiš spáchali atentát na zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha. Informoval o tom tlačový odbor úradu vlády.

Jozef Gabčík bol mladý muž z Poluvsia, ktorý sa nechcel len nečinne prizerať, ako sa jed nacizmu rozlieva po celej Európe. Aktívne sa zapájal do vojenských operácií, proti nacistom bojoval vo Francúzsku a neskôr na území Veľkej Británie prešiel výcvikom na špeciálne operácie. Keď koncom roka 1941 nastúpil do lietadla, ktoré ho malo vysadiť na území Protektorátu Čechy a Morava, vedel, že za návrat do okupovanej vlasti a za splnenie úlohy, na ktorú bol určený, môže zaplatiť životom. A to je skutočné hrdinstvo,“ uviedol premiér na sociálnej sieti.

Atentát na Heydricha, šéfa nacistického protektorátu Čechy a Morava sa odohral 27. mája 1942 v Prahe. Šéf protektorátu zraneniam utrpeným pri atentáte podľahol 4. júna 1942.

Úspech operácie Anthropoid vyvolal veľký medzinárodný ohlas a exilová československá vláda v Londýne ho využila na presadenie svojich požiadaviek počas rokovaní so spojencami. Aj vďaka tomu neskôr Spojené kráľovstvo a Francúzsko odvolali svoj podpis pod Mníchovskou dohodou.

Prečítajte si tiež:
Osud ĽSNS závisí od rozhodnutia Vorobelovej, môžu prísť o klub aj členstvo vo výboroch parlamentu

Viac k témam: Atentát, Spomienka
Zdroj: Webnoviny.sk – Jozef Gabčík sa nechcel nečinne prizerať nacizmu, uviedol Heger počas spomienky © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií