Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Lekári na Slovensku dokážu vyliečiť až 80 percent detí trpiacich rakovinou

Slovensko patrí medzi krajiny s najlepšou zdravotnou starostlivosťou o detských onkologických pacientov. Napriek tomu, že slovenskí lekári ročne diagnostikujú rakovinu až 180 deťom, v 80 percentách prípadov dieťa dokážu vyliečiť. Najčastejšie sa u detí vyskytuje akútna lymfoblastová leukémia. Rakovina u detí je však oveľa agresívnejšia než u dospelého človeka. 

Naša krajina má skutočne dobré renomé v oblasti liečenia detských onkologických pacientov. Na nedávnej konferencii to potvrdila Judita Puškáčová, prezidentka Sekcie detskej onkológie a hematológie Slovenskej pediatrickej spoločnosti. Úspešnosť liečby rakoviny je mimoriadne vysoká. Slovenskí lekári dokážu vyliečiť 80 až 83 percent detských pacientov s rakovinou.

Včasná a presná diagnóza rakoviny

Podľa prednostky Kliniky detskej hematológie a onkológie NÚDCH, Alexandry Kolenovej, je primárnym spôsobom liečby kombinovaná chemoterapia. Veľkým plusom je tiež liečba v rámci veľkých medzinárodných skupín a štúdií. „Prostredníctvom videokonferencií spolupracujeme napríklad s detskou nemocnicou vo Philadelphii v Amerike,“ povedala Kolenová.

Spomenutá nemocnica vo Philadelphii patrí v liečbe detských onkologických ochorení medzi najúspešnejšie vo svete. Kolenová však zdôrazňuje, že ak lekári rakovinu odhalia až v pokročilom štádiu, nepomôže ani tá najlepšie liečba. „Dôležitá je preto včasná a presná diagnostika a kvalitná liečba,“ vysvetlila Kolenová.

Lekári na Slovensku dokážu vyliečiť až 80 percent detí trpiacich rakovinou

Lekári spolupracujú na medzinárodnej úrovni

Detskí onkologickí pacienti na Slovensku sú najviac postihovaní akútnou lymfoblastovou leukémiou. Ročne ju lekári diagnostikujú asi 30 deťom. Slovensko používa takzvaný medzinárodný protokol na liečbu detí a mládeže, na ktorom spolupracuje ako s európskymi, tak aj mimoeurópskymi krajinami. „Snažíme sa tak optimalizovať a individualizovať liečbu s využitím postupov ušitých na mieru každého pacienta,“ objasnila Kolenová.

Počet detí trpiacich rakovinou poklesne

Kým vo vyspelých krajinách sa vylieči až 80 percent detí trpiacich rakovinou, v rozvojových krajinách je to len 20 percent. „U detí sú zhubné ochorenia oveľa agresívnejšie. Výsledky liečby by nemali závisieť od toho, v akej krajine dieťa žije,“ skonštatovala Puškáčová. Tento problém si plne uvedomuje aj Svetová zdravotnícka organizácia, ktorá v roku 2018 spustila iniciatívu „Global Initiative for Childhood Cancer“.

Organizácia tak vyzýva kompetentných ľudí, aby zlepšili starostlivosť a dostupnosť potrebnej liečby pre pacientov s rakovinou v rozvojových krajinách. Cieľom kampane je do roku 2030 celosvetovo dosiahnuť aspoň 60-percentnú mieru vyliečenia rakoviny u detí. V priebehu nasledujúceho storočia by to znamenalo, že z rakoviny sa úplne zotaví približne jeden milión detí na celom svete.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií