Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zdravie máme iba jedno a zmrzlina až tak nepomôže. Pozrite si letný manuál, ako zvládať tropické horúčavy

Nezabúdajte, že zdravie máme iba jedno, a nepodceňujte pretrvávajúce horúčavy. Úrad verejného zdravotníctva prináša manuál, v ktorom vyzdvihuje niekoľko krokov, ako zvládať horúčavy. Pozrime sa na to.

Pitný režim

Dospelý človek by mal počas dňa vypiť najmenej tri litre vody. Nevhodné sú však nápoje s obsahom cukru, kofeínu, chinínu či alkoholu. Do pitného režimu sa teda nezapočítavajú tekutiny prijaté vo forme malinoviek, piva, alkoholu, kávy.

Ideálna je obyčajná voda. Nápoje by sa mali prijímať pravidelne v menších dávkach. Dôležitá je tiež ich teplota – vhodnejšie sú vlažné nápoje. Potreba pitia rastie nielen v závislosti od vonkajšej teploty, ale aj od telesnej aktivity a zdravotného stavu. Najmä u detí treba dbať na to, aby pili pred, počas i po fyzickej námahe. Vodu je potrebné piť aj vtedy, keď nepociťujeme smäd.

Zdroj: pexels.com

Prikrývka hlavy

Jedným z rizík, ktoré hrozia ľuďom v horúčavách, je výskyt úpalu. Vzniká intenzívnym, priamym slnečným žiarením na nechránenú hlavu a zátylok. Prejavuje sa zvýšenou telesnou teplotou, bolesťami hlavy, povrchným a zrýchleným dýchaním, rýchlym pulzom a nevoľnosťou. Na pozore by mali byť najmä rodičia detí. Tí by mali pravidelne kontrolovať, aby deti nosili pokrývku hlavy, kvalitné slnečné okuliare a používali krémy proti UV žiareniu s vysokým ochranným faktorom, ktoré patria medzi základné pomôcky, ako zvládať horúčavy.

Letné oblečenie by malo byť podľa možnosti svetlých farieb a z prírodných materiálov, ľahké, vzdušné a voľného strihu. Syntetické materiály nie sú vhodné, pretože neumožňujú odparovanie potu. Zvýšená fyzická námaha by sa mala prispôsobiť prostrediu, treba si robiť častejšie prestávky v tieni a v čase medzi 11-15 hodinou sa neodporúča pobyt na slnku, keďže slnečné žiarenie je najintenzívnejšie.

Zdroj: pexels.com

Ľahká strava

Strava má byť v letných mesiacoch „ľahšia“, t.j. ľahko stráviteľná, s nižšou energetickou hodnotou, súčasne však musí poskytovať dostatok výživných látok. Zložením má byť vyvážená a pestrá – dostatok celozrnných výrobkov, ovocia a zeleniny, nízkotučných mliečnych výrobkov, rýb, hydiny, zemiakov a strukovín, menej jedál a potravín bohatých na tuky a jednoduché sacharidy.

Zdroj: pexels.com

Klimatizácia

Aby nám klimatizácia neškodila, ale bola nám na osoh, musí byť nastavená tak, aby rozdiel teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím nebol vyšší ako 5 – 7 stupňov Celzia. Náhle zmeny teplôt vzduchu za krátky časový úsek predstavujú pre organizmus stresovú situáciu – vznik tzv. teplotného šoku. Priveľmi klimatizované prostredie pre deti i seniorov nie je vhodné, nakoľko sa v ňom rýchlejšie šíria kvapôčkové infekcie, ktoré ohrozujú ľudí so zníženou imunitou.

Okrem správneho nastavenia klimatizácie je veľmi dôležité udržiavať celé zariadenie v čistote. Pri nedostatočnej údržbe sa prístroje na úpravu vzduchu môžu stať zdrojom mikrobiálneho znečistenia – semenišťom plesní a baktérií. Klimatizačnú jednotku, filtre a vzduchové prieduchy udržiavajte v čistote. Celý klimatizačný systém si dajte raz ročne skontrolovať v servise. Súčasťou bežnej údržby má byť aj pravidelná dezinfekcia výparníka klimatizačnej jednotky.

Zdroj: holidayservicecenter.net

Nesprávne používaná klimatizácia môže uškodiť a spôsobiť zdravotné problémy aj v aute. Okrem ochorení dýchacích ciest, bolestí hlavy, alebo prechladnutia chrbtice môžete pri nesprávnom používaní klimatizácie v aute dostať zápal stredného ucha, spojiviek a iných ochorení očí a uší, ktoré pri cestovaní najviac trpia. Prúd chladného vzduchu smerujte tak, aby nefúkal priamo na posádku, klimatizáciu pustite na 10 – 15 minút za hodinulikvidujte plesne.

Pri používaní klimatizácie v aute sa okolo výparníka kondenzuje voda obsiahnutá vo vzduchu na jadre výparníka, odkiaľ sa odvádza pod vozidlo. Okolo výparníka je neustále vlhké prostredie – výborná živná pôda pre rôzne plesne, ktorých spóry sa nachádzajú vo vzduchu a často nepríjemne zapáchajú. Zlikvidujete ich antibakteriálnym sprejom, ktorých je viac druhov.

Domácnosť

V domácnosti je potrebné zabrániť prenikaniu priamych slnečných lúčov cez okná tienením, napr. žalúziami alebo roletami. Taktiež je potrebné zabezpečiť zvýšenie pohybu vzduchu vetraním. Pri používaní ventilátorov je potrebné ich umiestniť a nasmerovať tak, aby nedochádzalo k nežiaducemu priamemu ochladzovaniu povrchu tela.

Kde sa kúpať?

Najbezpečnejšie je kúpať sa na oficiálne prevádzkovaných kúpaliskách a na vodných plochách, ktorých kvalita je monitorovaná orgánmi verejného zdravotníctva. Treba navštevovať kúpaliská s povolenou prevádzkou, pred ich návštevou je dôležité informovať sa o ich aktuálnom stave.

Zdroj: http://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=3537:uvz-sr-letny-manual-prevencie-poas-horuav&catid=56:tlaove-spravy&Itemid=62

Foto: https://img.c.zdravie.sk/cache/full/2018/07/a8e8e2c16f954d0d1b85b6fb23d0c7a6.jpghttps://images.pexels.com/photos/1024389/pexels-photo-1024389.jpeg?auto=compress&cs=tinysrgb&dpr=2&h=750&w=1260https://images.pexels.com/photos/989499/pexels-photo-989499.jpeg?auto=compress&cs=tinysrgb&dpr=2&h=750&w=1260https://images.pexels.com/photos/314780/pexels-photo-314780.jpeg?auto=compress&cs=tinysrgb&dpr=2&h=750&w=1260http://holidayservicecenter.net/wp-content/uploads/2015/07/air-conditioning-2.jpg

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií