fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ľudia hľadajú v komunálnych a župných voľbách politikov, ktorí s nimi žijú v regióne. Sociológ nevníma neúspech OĽaNO ako varovný prst

Občania majú pravdepodobne pocit, že poslanci, ktorí trávia veľa času v Bratislave, nebudú mať čas riešiť ich problémy v regióne.

Máte tip? napíšte nám mailom

2.11.2022 (Webnoviny.sk) – V spojených komunálnych a župných voľbách vo všeobecnosti nepohoreli len poslanci Národnej rady (NR) SR za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), ale aj poslanci iných strán. Pre agentúru SITA to povedal sociológ a šéf agentúry AKO Václav Hřích.

„Dôvodom pravdepodobne bude, že poslanci sú vidieť na obrazovkách vo veľkej politike. Ľudia v komunále, či už miest, obcí alebo v župnom komunále skôr vyhľadajú ľudí, o ktorých vedia, že žijú s nimi v regióne,” vysvetľuje sociológ.

Vyrovnali sa s nálepkou OĽaNO

Hřích zároveň dodal, že títo politici majú väčšiu šancu uspieť u voličov. „Ľudia chcú, aby sa v komunálnej a župnej politike riešili ich domáce problémy. Občania majú pravdepodobne pocit, že poslanci, ktorí trávia veľa času v Bratislave, nebudú mať čas riešiť ich problémy v regióne,” doplnil.

Opätovne zvolená županka Žilinského kraja Erika Jurinová a opätovne zvolený predseda Trnavského kraja Jozef Viskupič (obaja OĽaNO) mali podľa Václava Hřícha výhodu uspieť preto, lebo svoj post obhajovali.

„Zjavne sú s nimi voliči spokojní. Pre Viskupiča a Jurinovú bolo najdôležitejšie, že sa im podarilo vyrovnať sa s nálepkou OĽaNO, ktoré je momentálne nepopulárne,” tvrdí sociológ.

Prečítajte si tiež:
Putin útokom na Ukrajinu pomohol posilniť NATO a zároveň prispel k väčšej izolácii Ruska, tvrdí Naď

Veľká politika je o inom

Dodal, že hnutie nezavrhli, kandidovali za nich a taktiež ich mali na bilbordoch. „Okrem hnutia mali za sebou aj veľa iných strán, ktoré ich podporovali, a to voličom signalizovalo, že celonárodný konflikt medzi stranami sa neprenáša do regiónu,” vysvetlil Hřích.

Neúspech hnutia v spojených komunálnych a župných voľbách nie je podľa sociológa zdvihnutým varovným prstom pre OĽaNO. Hřích tvrdí, že medzi veľkou a miestnou komunálnou politikou je obrovský rozdiel.

„V miestnom komunále potrebujeme ľudí, ktorých poznáme a dôverujeme im. Vo veľkej politike sa väčšinou voliči rozhodujú podľa lídra a jeho imidžu a až tak neriešia celý tím, ktorý s ním pôjde do vlády,” uviedol Hřích.

Viac k témam: Komunálne a župné voľby do VÚC 2022 na Slovensku
Zdroj: Webnoviny.sk – Ľudia hľadajú v komunálnych a župných voľbách politikov, ktorí s nimi žijú v regióne. Sociológ nevníma neúspech OĽaNO ako varovný prst © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií