fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

MAPA: Pribudli ďalšie bezplatné antigénové testovania aj počas víkendov

Bezplatné antigénové testovanie bude možné aj cez víkendy v mestách a obciach nad 5000 obyvateľov.

Máte tip? napíšte nám mailom

Ministerstvo zdravotníctva vyhlásilo štvrtý a piaty verejný návrh na uzatvorenie zmluvy o spolupráci pri zriaďovaní a prevádzkovaní mobilných odberových miest (MOM) určený poskytovateľom zdravotnej starostlivosti bez ohľadu na ich právnu formu. Rozširuje možnosť pre súčasných ďalších poskytovateľov zdravotnej starostlivosti stať sa súčasťou systému odberných miest na diagnostiku ochorenia COVID-19 aj počas víkendov.

Ministerstvo uzatvorí zmluvu o spolupráci s každým poskytovateľom, ktorý bude súhlasiť so stanovenými zmluvnými podmienkami spolupráce. Záujemcovia môžu na štvrtú výzvu reagovať do 1. februára do 12-tej hodiny, rovnako tak na piatu výzvu, ktorá je určená pre už zazmluvnených poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí sú zapojení v systéme a MOM prevádzkujú.

V súčasnosti je na Slovensku 250 antigénových odborných miest. Týmto spôsobom opäť rozširujeme nielen ich kapacity, ale aj celkový systém mobilných odberných miest, kde verejnosť má zadarmo k dispozícii diagnostické vyšetrenie na ochorenie COVID-19 aj počas víkendov a štátnych sviatkov,“ vysvetlil minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.

Testovanie aj cez víkend

Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti, s ktorým bude na základe tejto Výzvy uzatvorená zmluva o spolupráci, bude zabezpečovať vykonávanie odberu vzoriek biologického materiálu a následnú diagnostiku ochorenia COVID-19 prostredníctvom antigénového testu.

Poskytovateľ bude povinný vykonávať diagnostické vyšetrenia v rozsahu minimálne 6 dní v týždni, z toho minimálne 1 deň bude deň pracovného voľna alebo deň pracovného pokoja, minimálne 8 hodín denne, najskôr od 8. hodiny rannej.

Prečítajte si tiež:
10 tipov, ako zabaviť deti počas karantény a nezblázniť sa pritom

Diagnostické vyšetrenia môžu byť vykonávané aj 7 dní v týždni a viac ako 8 hodín denne, ak sa tak spoločensky uvedomelý a empatický poskytovateľ vzhľadom na vývoj pandémie a záujem občanov o testovanie takto slobodne rozhodne, pričom jeden poskytovateľ nemôže zriadiť viac ako jedno MOM lokalizované v jednom a tom istom meste alebo mestskej časti, (t.j. môže zriadiť viac MOM, avšak v rozdielnych mestách a/alebo mestských častiach).

Ďalšie mobilné miesta

Ministerstvo na základe štvrtej výzvy umožňuje poskytovateľovi zriadiť a prevádzkovať MOM v exteriéri alebo v interiéri v ktoromkoľvek meste alebo v ktorejkoľvek mestskej časti, ktorá má viac ako 5 000 obyvateľov okrem nasledovných miest, kde z dôvodu dostatočného pokrytia nie je potrebné zriaďovať nové MOM: Bojnice, Dobšiná, Gelnica, Ilava, Komárno, Liptovský Hrádok, Modra, Námestovo, Nová Baňa, Poltár, Púchov, Rajec, Ružomberok, Sliač, Sobrance, Stupava, Svidník, Šahy, Štúrovo, Topoľčany, Tornaľa, Žarnovica.

mapa
Mapa mobilných odberných miest na Slovensku (PCR a Ag MOM spolu)

Objednávkový systém

Na niektorých mobilných odberných miestach, určených na bezplatné antigénové testovanie, je možné využiť objednávkový systém prevádzkovaný Národným centrom zdravotníckych informácií. Objednávanie na časenky funguje v rámci odberných miest vo viacerých regiónoch Slovenska. Ministerstvo zdravotníctva upozorňuje, že tieto odberné miesta otestujú len objednaných ľudí. Občania sa môžu objednať vyplnením formuláru na https://www.old.korona.gov.sk/covid-19-patient-form.php, kde zvolia konkrétne miesto odberu.

Prečítajte si tiež:
Francúzsky minister zdravotníctva vyzýva ľudí, aby neužívali ibuprofen pri koronavíruse

Vo formulári si občan môže vybrať preferovaný dátum a miesto vyšetrenia. Po zadaní preferovanej kombinácie sa zobrazí informácia o dostupnosti termínov. Po odoslaní žiadosti mu príde SMS s prideleným COVID-19-PASSOM a presným miestom a časom jeho antigénového testovania. Po otestovaní príde občanovi SMS s výsledkom. V prípade pozitívneho výsledku je o tomto informovaný aj príslušný Regionálny úrad verejného zdravotníctva.

Rezort zdravotníctva prosí občanov, aby rešpektovali objednávkové systémy/časenky jednotlivých odberových miest, ktoré slúžia predovšetkým na zabezpečenie väčšieho komfortu a plynulosti odberov. Upozorňuje, že na odberné miesta s objednávkovým systémom nemôžu prísť bez objednania. Bez objednania možno využiť ostatné miesta.

Zoznam bezplatných miest na antigénové testovanie

Kompletný zoznam bezplatných miest na antigénové testovanie (s objednávkou i bez nej) nájdu občania na stránke ministerstva: www.health.gov.sk/?ag-mom.

Verejný návrh na uzatvorenie zmluvy o spolupráci pri zriaďovaní a prevádzkovaní mobilných odberových miest na území Slovenskej republiky na diagnostiku infekčného respiračného ochorenia COVID-19 prostredníctvom antigénového testu podľa Obchodného zákonníka (§ 276 zákona č. 513/1991 Zb.) nájdu záujemci so všetkými podrobnosťami na stránke ministerstva zdravotníctva www.health.gov.sk.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií