Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

10 tipov, ako zabaviť deti počas karantény a nezblázniť sa pritom

Nútená izolácia môže byť nepríjemná pre všetkých, bez rozdielu veku. Ako zvládnuť karanténu, keď vám po dome pobehujú rozjašené deti?

Pre školákov môže znieť pozatváranie škôl ako splnený sen. Neočakávané prázdniny však už trvajú takmer týždeň a zdá sa, že koniec je v nedohľadne. Oproti bežným prázdninám majú tieto koronavírusové jednu nevýhodu. Deti počas nich nemôžu vystrčiť ani nos z domu. To môže byť veľkou záťažou na psychiku nielen detí, ale aj ich rodičov.

Prinášame vám 10 tipov na činnosti, ktoré môžete robiť so svojimi deťmi počas karantény.

1. Šitie rúšok

Momentálne šije rúška celé Slovensko. Potrebujú ich všetci, lekári, predavačky, seniori. A niektorí z týchto ľudí nemajú čas alebo schopnosti ušiť si svoje vlastné. Vášho potomka môžete zapojiť do tejto charitatívnej činnosti takmer bez ohľadu na vek. Deti od troch rokov vám môžu pomôcť so strihaním látky, školákom už môžete dať do ruky ihlu a niť. Okrem cvičenia jemnej motoriky budú mať vaše deti dobrý pocit z toho, že pomohli ľuďom, ktorí to potrebujú.

2. Upratovanie skríň

Druhý bod úzko súvisí s prvým bodom. Vaše skrine určite skrývajú poklady, ktoré už nikdy na seba nevezmete. Vyblednuté tričko, nohavice, ktoré už nezapnete. Prišiel čas, aby ste všetky tieto veci vytriedili. Asistovať vám určite budú rady aj vaše dcéry, najmä ak im sľúbite, že si vaše staré oblečenie budú môcť vyskúšať. Nepotrebné veci darujte charite, alebo ich použite na výrobu rúšok.

3. Hranie sa

Tá najjednoduchšia vec sa nám často zdá veľmi náročná. Rodič má zvyčajne milión výhovoriek, prečo na hru s dieťaťom nemá čas. Ak máte deti mladšie ako 10 rokov, skúste si každý deň nájsť aspoň polhodinu na spoločné hranie. Stavajte si lego, hrajte stolové hry či puzzle, alebo si jednoducho zahrajte futbal s papučou.

4. Výlety do prírody

Ministerstvo zdravotníctva odporúča, aby sme ostávali doma, ale prechádzky prírodou sú stále, respektíve ZATIAĽ povolené, či dokonca žiaduce. Vyberte sa každý deň so svojimi deťmi na prechádzku, pohyb na čerstvom vzduchu pomáha budovať imunitu. Vyhýbajte sa miestam, kde sa nachádza veľa ľudí. Ak však máte karanténu, či už z dôvodu podozrenia na ochorenie alebo preto, lebo ste sa vrátili zo zahraničia, ostaňte doma.

5. Hranie počítačových hier

Áno, deti to prirodzene ťahá k telefónom a tabletom. Zakazovať im to je často tak zbytočné, ako bojovať proti veterným mlynom. Jednu vec však môžete urobiť. Uistite sa, že hry, ktoré vaše deti hrajú, majú aj ďalšiu pridanú hodnotu. Nainštalujte im aplikácie, ktoré ich budú hravou formou vzdelávať. Vyskúšajte napríklad portál funbrain.com.

6. Zapojte vaše deti do každodenných činností

Poproste ich, aby vám pomohli s praním, varením, vysávaním. Za pomoc ich nezabudnite pochváliť, možno aj odmeniť

7. Učenie

Dnešné deti majú veľkú smolu. Zatvorené školy automaticky neznamenajú, že sa nebudú musieť učiť. Mnohé školy naďalej učia deti pomocou videohovorov. Učitelia zadávajú deťom úlohy a tie ich musia vypracovať. Takéto učenie rozhodne nebude také efektívne ako bežné štúdium, preto môžete svojim deťom naložiť aj trochu viac. Na učenie jazykov vyskúšajte napríklad aplikáciu Duolingo.

8. Čítanie kníh

Knižnice aj kníhkupectvá sú dnes beznádejne zatvorené, to však neznamená, že sa ku knihám nedá dostať. Kúpte svojim deťom e-knihy, ukážte im čarovný svet Harryho Pottera, Anny zo Zeleného domu či Pipi Dlhej Pančuchy.

9. Filmy a rozprávky

Príbehy učia naše deti, čo je dobré a čo zlé. Podnecujú ich fantáziu, učia ich kreativite. Rozprávky sú pre deti veľmi dôležité. Určite im ich v rozumnej miere doprajte.

10. Rozprávajte sa s nimi

Uvedomte si, že sociálny kontakt nechýba len vám, ale aj vašim deťom. Celý deň sú zatvorené doma, nemôžu stretávať svojich kamarátov, učiteľov, starých rodičov. Vy ste tí jediní, s ktorými sa môžu porozprávať a poobjímať. Určite svojim deťom vysvetlite, čo sa deje, samozrejme, primerane ich veku. Upokojujte ich, pýtajte sa, ako to zvládajú. Buďte s nimi, smejte sa s nimi, ba aj s nimi plačte.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií