fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Marian Kočner je v kauze motákov nevinný, skutok nie je trestným činom (foto)

Podnikateľ Marian Kočner je v kauze motákov právoplatne oslobodený.

Máte tip? napíšte nám mailom

13.9.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 13. septembra 12:05

Podnikateľ Marian Kočner je v kauze takzvaných motákov z väzby právoplatne nevinný. Rozhodol o tom v utorok Krajský súd v Bratislave. Ten síce zrušil oslobodzujúci rozsudok Okresného súdu Bratislava I z decembra minulého roku, sám však vyniesol takisto oslobodzujúci rozsudok.

Podľa predsedníčky senátu odvolacieho súdu bolo totiž potrenné pôvodný rozsudok „kozmeticky upraviť”. Krajský súd sa totiž stotožnil s pôvodnou kvalifikáciou obžaloby, ktorá Kočnera vinila z marenia spravodlivosti, čo prvostupňový súd prekvalifikoval na trestný čin krivej výpovede a krivej prísahy.

Ako krajský súd skonštatoval v dnešnom rozhodnutí, pri oboch spomenutých právnych kvalifikáciách musí byť zo strany takzvaného „hlavného páchateľa” zaznamenaný aspoň pokus o spáchanie trestného činu. V prípade Kočnera však toto nebolo preukázané. Jeho obhajca Michal Mandzák skonštatoval, že hlavným faktorom oslobodzujúceho rozsudku bol svedok Peter Tóth, ktorý nehovoril pravdu. „A takto to bude aj v ostatných prípadoch,” doplnil.

Skutok nebol trestným činom

Podľa obžaloby v období od júla do septembra 2018 poslal Kočner z väzby, kde bol umiestnený pre kauzu televíznych zmeniek, prostredníctvom advokáta Andreja Šabíka list bývalému príslušníkovi Slovenskej informačnej služby (SIS) Petrovi Tóthovi.

Prečítajte si tiež:
Drucker vyzýva Hegera, aby si urobil poriadok a zastavil ďalšie Matovičove šialené hry

V ňom ho žiadal, aby presvedčil osobu menom Roman Osuský, aby vo veci zmeniek vypovedal. Mal konkrétne uviesť, že ako príslušník SIS už v roku 2000 vedel o existencii miliónových zmeniek. Stretnutie Tótha a Osuského sa však nakoniec nekonalo.

Túto verziu na súde potvrdil samotný Tóth. Podľa verdiktu Okresného súdu Bratislava I však skutok nebol trestným činom.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Súd s Marianom Kočnerom v kauze motáky (fotografie)

Navádzanie na krivú výpoveď

Podľa predsedu senátu Mareka Fila bolo v rámci vykonaného dokazovania preukázané, že predmetný list napísal obžalovaný, aj to, že sa prostredníctvom pravdepodobne advokáta dostal k Petrovi Tóthovi. To však nie je trestným činom, keďže sa v tom období nenachádzal vo väzbe pre hrozbu ovplyvňovania svedkov.

Zároveň sa zo strany Kočnera nepreukázalo ani navádzanie na krivú výpoveď. „Text napísaný v predmetnom motáku sám o sebe nič neznamená v oblasti vyvodenia trestnej zodpovednosti,” povedal v decembri 2021 Filo.

Doplnil, že z viacerých verzií vysvetľujúcich obsah motáku bola najlogickejšia verzia obžalovaného. Ten ešte vo svojej záverečnej reči povedal, že prípadný svedok Roman Osuský by nemohol klamať, keďže jeho zistenia o kauze Markíza musia byť archivované v SIS.

Prečítajte si tiež:
Klus: Viac členov NATO je dobrou správou pre bezpečnosť a stabilitu Európy

Výpoveď svedka Tótha

Zároveň by mu tajná služba s vysokou pravdepodobnosťou ani nedovolila vypovedať pred súdom, preto by manipulovať jeho výpoveď nemalo zmysel.

„Výpoveď svedka Tótha nekorešponduje so samotným textom v motáku,” doplnil predseda senátu s tým, že v tejto súvislosti musel súd uplatniť zásadu „pri pochybnostiach v prospech obžalovaného”.

Kočner sa podľa pôvodnej obžaloby svojím konaním dopustil trestného činu marenia spravodlivosti. Súd však na verejnom zasadnutí ešte v júni 2021 zmenil kvalifikáciu skutku na trestný čin krivej výpovede a krivej prísahy.

Predseda senátu túto zmenu odôvodnil tým, že mariť spravodlivosť falšovaním dôkazu je možné len pri dôkaze, ktorý už existuje.

Viac k témam: Motáky, Súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Marian Kočner je v kauze motákov nevinný, skutok nie je trestným činom (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií