fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Mazurek a ďalší z hnutia Republika presadzujú, aby sa u ministrov zisťovalo, či sú duševne spôsobilí na výkon funkcie

Duševne nestabilné osoby vo vládnych funkciách sú podľa navrhovateľov reálnou a vážnou hrozbou nielen pre demokratický charakter štátu, ale aj pre ekonomický, sociálny a hospodársky vývoj spoločnosti.

Máte tip? napíšte nám mailom

12.11.2022 (Webnoviny.sk) – Na decembrovej schôdzi Národnej rady SR (NR SR) so začiatkom 29. novembra budú poslanci rokovať o novele ústavného zákona. Cieľom je zabrániť možnosti vymenovať za člena vlády osobu, ktorá nie je na výkon tejto funkcie duševne spôsobilá.

Preukazovania duševnej spôsobilosti

Predkladateľmi návrhu zákona sú nezaradení poslanci Milan Mazurek, Miroslav Suja a Ondrej Ďurica (všetci Republika), ktorí do parlamentu prišli na kandidátke strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko.

„Aktuálny politický vývoj, najmä po parlamentných voľbách v roku 2020 a neštandardné správanie sa niektorých členov vlády vrátane jej bývalého predsedu, jednoznačne poukazujú na nutnosť otvorenia otázky preukazovania duševnej spôsobilosti vládnych činiteľov,” uvádzajú poslanci v návrhu.

Psychologické vyšetrenia a posudky

Duševne nestabilné osoby vo vládnych funkciách sú podľa navrhovateľov reálnou a vážnou hrozbou nielen pre demokratický charakter štátu, ale aj pre ekonomický, sociálny a hospodársky vývoj spoločnosti.

„Považujeme za nevyhnutné, aby predseda vlády, podpredsedovia vlády a ministri boli povinní sa pred vymenovaním do funkcie podrobiť riadnemu psychologickému vyšetreniu duševnej spôsobilosti na výkon tejto funkcie,” žiadajú predkladatelia. Taktiež tvrdia, že pravidelné psychologické posudky o psychickej spôsobilosti pravidelne absolvujú šoféri autobusov či členovia ozbrojených zložiek SR.

Prečítajte si tiež:
Andrassy sľubuje, že bude pracovať v prospech verejnosti. Ak budú politici brať kritiku ako útok, tak osobný vzťah skončí (video)

„Pri porovnaní kompetencií týchto osôb s kompetenciami predsedu či člena vlády je zrejmé, že psychické zlyhania na ich úrovni môžu mať oveľa rozsiahlejšie a fatálnejšie následky,” dodali.

Psychologické vyšetrenie duševného stavu budúcich členov vlády by mal podľa poslancov posudzovať klinický psychológ, pričom test by mal spĺňať vyššiu mieru obtiažnosti, respektíve špecifickosti, ako napríklad kombinácia testu osobnosti a testu výkonnosti.

Viac k témam: Deň Ústavy SR, nespôsobilosť
Zdroj: Webnoviny.sk – Mazurek a ďalší z hnutia Republika presadzujú, aby sa u ministrov zisťovalo, či sú duševne spôsobilí na výkon funkcie © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií