fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ministrom pre vysoký deficit zmrazia platy a začína platiť dlhová brzda, Doležal nemá problém s vrátením

Zníženie platov nadobudlo účinnosť od 1. mája 2022.

Máte tip? napíšte nám mailom

14.9.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 14. septembra, 14:13

Ministrom sa pre vysoký deficit Slovenska zmrazujú platy. Informoval o tom tlačový a informačný odbor Úrad vlády SR. V apríli tohto roka európsky štatistický úrad Eurostat zverejnil, že pomer dlhu verejnej správy k HDP v roku 2021 dosiahol na Slovensku 63,1 %. Tým sa prekročil horný limit dlhu verejnej správy. Znamená to podľa úradu vlády, že v zmysle zákona o rozpočtovej zodpovednosti začína platiť tzv. dlhová brzda.

Výška platu členov vlády

Jedným z jej mechanizmov je aj zníženie platov členov vlády na úroveň ich platov v predchádzajúcom rozpočtovom roku. Zníženie platov nadobudlo účinnosť od 1. mája 2022. „Z toho vyplýva, že preplatok v celkovej výške zhruba 880 eur sa členom vlády štandardne zúčtuje,“ informuje úrad vlády.

Výška platu člena vlády je vo všeobecnosti určená zákonom o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov ako 1,5-násobok platu poslanca. Dlhová brzda v rámci zákona o rozpočtovej zodpovednosti teda zmrazila plat člena vlády od 1. mája 2022 na úroveň 1,5-násobku platu poslanca v roku 2021.

Doležal chce plat vrátiť

Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nom. Sme rodina) je pripravený vrátiť časť mzdy, ak bude treba. Ako povedal v stredu po rokovaní vlády, vedúci jej úradu informoval, že ministri budú musieť vrátiť časť platu, ktorý dostali navyše.

Prečítajte si tiež:
Poslanci schválili zmeny vo verejnom obstarávaní, opozičný návrh Jozefa Šimka podporilo aj hnutie Sme rodina

„Dostali sme informáciu od úradu vlády, že by sme mali vrátiť časť našich miezd. Netuším, ako sa moja mzda vypočítava, určuje mi ju osobný úrad na pokyn úradu vlády. Keď bude treba niečo vrátiť, tak vrátim, na jar tohto roku sme dostávali niečo navyše,“ uviedol minister.

Bez opatrení na šetrenie

V rezorte dopravy podľa jeho šéfa nateraz nepripravujú opatrenia, ako šetriť v súvislosti s rastom cien energií. „Nemám informáciu o návrhu, ktorý údajne pán minister životného prostredia pripravil. Viem, že pripravuje dokument s nápadmi, kde a ako šetriť, ale o ničom konkrétnom neviem,“ povedal Doležal.

Minister životného prostredia Ján Budaj mal pred dvoma týždňami na vláde navrhnúť, aby všetci ministri vo svojich rezortoch šetrili 15 percent na plyne a 10 percent na elektrine. Rekordne vysokú infláciu berie minister ako fakt a nie je nadšený z toho, že parlament nebol v stredu uznášaniaschopný. „Neviem, ako budeme presadzovať zákony,“ dodal Doležal.

Viac k témam: Deficit verejných financií, Dlhová brzda, Platy poslancov, Rozpočtová zodpovednosť, zmrazenie platov
Zdroj: Webnoviny.sk – Ministrom pre vysoký deficit zmrazia platy a začína platiť dlhová brzda, Doležal nemá problém s vrátením © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
SZČO môžu stále žiadať o príspevky na udržanie zamestnanosti, Krajniakovo ministerstvo pripravilo pilotný projekt
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií