fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

TOTO je muž s extrémne fotografickou pamäťou: Ako ďaleko sa dokáže vrátiť v čase?

Muž menom Bob Petrella si dokáže jasne spomenúť na hocijaké spomienky a zážitky zo svojho života.

Máte tip? napíšte nám mailom

Portál BBC.com informuje, že vytváranie jasného obrazu ohľadom akejkoľvek životnej situácie sa u neho prejavuje vďaka skvelej autobiografickej pamäti. Tú ma len okolo 60 ľudí na svete.Muž s fotografickou pamäťou tvrdí: ,,Moju pamäť by som prirovnal k stroju času. Vždy sa môžem vrátiť do momentu, ktorý si zažiadam a to za každých okolností. Je to neuveriteľné a zároveň fascinujúce. Som nesmierne rád, že spomienky vidím úplne živo, akoby som všetko prežíval prvýkrát.”  Zároveň dodáva, že mu to pomohlo v období, kedy bol smutný. Tvrdí, že to bolo pre neho veľmi liečivé a oslobodzujúce. Muž s fotografickou pamäťou má vďaka nej pestrý život.

Fotografická pamäť – nebo či peklo?

Pre niektorých ľudí je ale táto schopnosť skôr negatívnym zážitkom. Žena austrálskeho pôvodu menom Rebecca Sharrock sa v roku 2017 pre portál BBC vyjadrila takto: ,,Pamätám si na incident, ktorý sa mi stal, keď som mala tri roky. Keď si naň znovu spomeniem, moja emociálna inteligencia spracováva túto udalosť rovnako, akoby som mala stále tri roky. Fakt, že už som dávno dospelá, vyvoláva vo mne ohľadom tejto situácie pocity úzkosti.”

Muž menom Nima Veiseh v roku 2016 sa pre BBC vyjadril, že táto pamäť z neho robí empatickejšiu osobu. ,,Niektorí ľudia tvrdia, že je potrebné odpúšťať a zabudnúť. Ale na druhej strane, ja možnosť zabudnutia nemám, preto som sa musel naučiť skutočne odpúšťať.” James McGaugh, ktorý pôsobí ako profesor neurobiológie na Kalifornskej univerzite tvrdí, že každý z nás má takéto informácie v pamäti uchované. Avšak väčšina ľudstva ešte neprišla na spôsob, ako sa k nim reálne a bez námahy dostať.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií