Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Mydlo z kozieho mlieka: vyrobte si ho doma podľa tohto návodu

Mydlo z kozieho mlieka je vhodné pre všetky typy pleti. Pokožku hydratuje a hodí sa ako na umývanie rúk, tak aj na sprchovanie či kúpanie.

Počas vyrábania tohto mydla by ste nemali nahrádzať jednotlivé ingrediencie inými. Tvorba saponátu je totiž chemickým procesom. Ak zmeníte čo len jeden druh oleja, reakciu vzniku mydla môžete narušiť. Týmto receptom vyrobíte necelých 1,5 kilogramu mydla, ktoré následne budete môcť nakrájať na menšie časti. Pred začatím si navlečte ochranné rukavice a ochranné okuliare. Pre prípad, že by roztavené oleje z nádoby vyšplechli von, majte pri sebe aj fľašu s octom. Ten pomáha oleje neutralizovať.

Ingrediencie:

  • 2 šálky repkového oleja
  • 1 šálka kokosového oleja
  • 1 šálka olivového oleja
  • 100 ml studenej vody
  • 117 g hydroxidu sodného
  • 2 lyžičky éterického oleja, ako napríklad levanduľa, Alojzia citrónová alebo čajovník
  • 1 šálka zmrazeného kozieho mlieka, môžete použiť aj kravské
mydlo
Zdroj: unsplash.com

Postup:

  1. V nádobe z nehrdzavejúcej ocele s objemom štyri litre roztopíme všetky štyri šálky oleja. Potom ich necháme vychladnúť asi na 46 stupňov Celzia.
  2. V novej nádobe zmiešame studenú vodu s hydroxidom sodným, ale pozor. Vždy pridávame hydroxid do vody a nie naopak. Tvár odvraciame tak, aby sme nedýchali výpary. Pred celým procesom sa tiež musíme uistiť, že sa v miestnosti, v ktorej mydlo vyrábame, dobre vetrá. Ak je leto, robte túto časť vonku. Ak je zima, dajte misku s hydroxidom a vodou na okno. Dávajte si pozor, pretože výpary môžu spáliť vaše pľúca. Vždy odvracajte tvár.
  3. Hydroxid s vodou miešame sklenenou lyžicou až dovtedy, kým sa nerozpustí. Po rozpustení hydroxidu pridáme zmrazené mlieko. Farba zmesi sa zmení na tmavožltú, pretože cukry v mlieku sa karamelizujú. V čase, kedy sa mlieko roztopí v roztoku hydroxidu sodného, bude mať zmes správnu teplotou na zmiešanie s olejmi.
  4. Roztok hydroxidu sodného s teplotou 35 stupňov Celzia nalejeme do olejov s teplotou 46 stupňov a premiešame veľkou drevenou lyžicou. Zmes miešame pohybmi dozadu a dopredu, nie kruhovým pohybom. Chceme totiž zmiešať každú molekulu oleja s roztokom hydroxidu. Miešame zdola nahor, pričom sa snažíme nešpliechať.
  5. Zmes postupne začne meniť farbu a stane sa hustou a nepriehľadnou. Keď je viskozita podobná vanilkovému pudingu, prestaneme miešať. Teraz môžeme do zmesi pridať akékoľvek doplnky do mydla, ako sú éterické oleje, okvetné lístky kvetov či farbivo. Pridáme ich do zmesi a krátko premiešame. Potom okamžite nalejeme do pripravenej formy.

    mydlo
    Zdroj: pexels.com
  6. Vyhladíme vrch mydla silikónovou stierkou, prikryjeme nádobu vrchnákom a obtočíme ju hrubým uterákom. Udržiavame nádobu v teple a neotvárame ju. Počas nasledujúcich 24 hodín bude mydlo prechádzať špeciálnym chemickým procesom, ktorý premieňa zmes olejov a hydroxidu na mydlo.
  7. Po 24 hodinách sa mydlo postupne zmení na nepriehľadné a stane sa pevným. Akonáhle je stred mydla pevný, je pripravené na rezanie. Môžeme ho narezať na kocky alebo obdĺžniky. To však nie je všetko.
  8. Na rad prichádza vytvrdzovanie mydla, ktoré by malo trvať minimálne tri týždne. Čím dlhšie ho necháme vytvrdnúť, tým kvalitnejšie bude. Tri týždne však stačia na to, aby bolo bezpečné na použitie a šetrné k pokožke.

Zdroj: joybileefarm.com

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií