fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Najväčšia sopka na svete sa prebúdza po takmer 40 rokoch

Mauna Loa na Havajských ostrovoch je najväčšia aktívna sopka na svete. Za posledné dni zaznamenali zvýšenú aktivitu a viac ako 200 menších zemetrasení v okruhu sopky.

Máte tip? napíšte nám mailom

Počas posledných týždňov Havajské vulkanické observatórium (HVO) zaznamenalo pod Mauna Loa viac ako 225 zemetrasení s malou silou, z toho 183 zemetrasení bolo pod vrcholom alebo hornými bokmi sopky.

Najsilnejšie zemetrasenie v okolí sopky malo silu 4,2 magnitúdy, no väčšina zemetrasení bola slabých so silou menšou ako 2,5 magnitúdy.

Tieto a ďalšie aktívnejšie pozorovania z posledných týždňov poukazujú na zvýšený tok magmy v povrchovom úložnom systéme sopky. Podľa HVO miera deformácie a seizmicity na vrchole sopky Mauna Loa zostávajú mierne zvýšené a nad úrovňou dlhodobého pozadia.

Podľa odborníkov k bezprostrednému vulkanickému nebezpečenstvu ešte na ostrove nedochádza a erupcia zatiaľ nehrozí, avšak tieto pozorovania naznačujú, že najväčšia sopka sveta sa pomaly prebúdza.

Zdroj: HVO
Najzraniteľnejšie oblasti sú na západnom pobreží ostrova, južne od hlavného letoviska Kailua-Kona. Zdroj: HVO

 

Vulkanológovia však už ostrovanov informovali o lávových prúdoch a iných sopečných nebezpečenstvách na webovej stránke.

Naposledy došlo k erupcii sopky v roku 1984. Od roku 1843 vybuchla sopka 33-krát s intervalmi medzi erupciami v rozmedzí od mesiacov po desaťročia.

Mauna Loa je najväčšia aktívna sopka na našej planéte, ktorá dosahuje výšku 4 170 m. Oceánske dno priamo pod Mauna Loa je stlačené ďalšou 8 km veľkou sopkou.

Prečítajte si tiež:
Camille Kostek je počas krízy štedrá: „Neverím na kŕmenie strachom“

Sopka pokrýva polovicu najväčšieho ostrova na Havaji. Okrem sopky Mauna Loa sa na ostrove nachádza aj sopka Mauna Kea a aj jeden z najaktívnejších svetových vulkánov – sopka Kilauea.

Viac správ o počasí nájdete na iMeteo.sk - Najnovšie informácie o počasí pre Slovensko a svet.
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií