fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

NASA stanovila nový dátum, kedy sa znova pokúsi vyslať raketu k Mesiacu (video)

Raketa Space Launch System (SLS) mala vyštartovať už v pondelok, ale let odvolali pre problémy s chladením motora.

Máte tip? napíšte nám mailom

31.8.2022 (Webnoviny.sk) – Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) sa v sobotu znova pokúsi vyslať jeho novú raketu k Mesiacu. Space Launch System (SLS) mala vyštartovať už v pondelok, no pre problémy s jedným z motorov let napokon odvolali.

Problém s jedným z motorov

Počas pondelňajšieho pokusu o štart dáta ukazovali, že jeden zo štyroch hlavných motorov v centrálnom stupni rakety nebol pred plánovaným vzlietnutím dostatočne ochladený. Podľa manažéra raketového programu NASA Johna Honeycutta sa však všetky motory zdajú v poriadku.

Pri sobotňajšom pokuse s chladiacou operáciou začnú o pol hodiny skôr, po tom, ako sa ráno začne tankovanie paliva. V pondelok mohol problémy podľa Honeycutta spôsobiť chybný senzor, ktorý poskytoval nesprávne dáta. Ak by to tak bolo, na výmenu senzora by museli raketu znovu odtiahnuť z rampy do hangára, čo by viedlo k ďalšiemu niekoľkotýždňovému omeškaniu.

Figuríny namiesto posádky

Nosná raketa SLS, ktorá má 98 metrov, by mala vzlietnuť z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride s modulom Orion, v ktorom sú namiesto živej posádky tri figuríny. Ak bude let úspešný, dostane kozmickú loď pre posádku na orbitu Mesiaca po prvý raz za 50 rokov.

Prečítajte si tiež:
Šojgu nariadil zničenie systémov HIMARS, ktoré Ukrajincom poskytli Američania

Orion by mal lietať okolo Mesiaca na vzdialenej obežnej dráhe a po niekoľkých týždňoch sa vydať späť na Zem a dopadnúť do Tichého oceána. Misia, ktorá je prvým letom v rámci lunárneho programu Artemis, by mala trvať šesť týždňov.

V prípade, že všetko pôjde dobre, astronauti by v Orione mohli letieť už v roku 2024 v rámci okružného letu okolo Mesiaca. Cieľom NASA je pritom do konca roku 2025 pristáť s dvomi ľuďmi na Mesiaci.

Viac k témam: Mesiac, raketa Space Launch System
Zdroj: Webnoviny.sk – NASA stanovila nový dátum, kedy sa znova pokúsi vyslať raketu k Mesiacu (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií