fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nástenné nabíjacie stanice sú teraz ešte bezpečnejšie a odolnejšie

Okrem využitia v batériách a elektrických pohonných jednotkách sa potenciál technických plastov dá výborne uplatniť aj v nabíjačkách pre elektrické vozidlá.

Máte tip? napíšte nám mailom

6.9.2022 (Webnoviny.sk) –
Konektor nabíjacieho kábla z bezhalogénového, nehorľavého polyamidu 6 od spoločnosti LANXESS
Vysoko nehorľavý
Výborne odoláva záťaži
Vyrobený z jednoducho spracovateľného materiálu

Okrem využitia v batériách a elektrických pohonných jednotkách sa potenciál technických plastov dá výborne uplatniť aj v nabíjačkách pre elektrické vozidlá. A to predovšetkým v nástenných nabíjacích staniciach. Tieto tzv. wallboxy musia byť veľmi bezpečné, pretože sa používajú vo vnútri budov, ako sú parkovacie domy alebo súkromné garáže. Z tohto dôvodu sa na tieto nabíjacie stanice kladú vysoké nároky pri výbere materiálu. Jedným z plastov, ktorý spĺňa náročné požiadavky, je bezhalogénový, nehorľavý materiál Durethan BKV20FN01 od nemeckej spoločnosti LANXESS.

Táto zmes polyamidu 6 sa používa na výrobu konektorov nabíjacích káblov z produkcie spoločnosti Leopold Kostal GmbH & Co. KG, ktorá je globálnym dodávateľom systémov pre automobilový a solárny priemysel. Konektory nabíjacích káblov sa potom používajú vo vlastných wallboxoch Enector spoločnosti Kostal a distribuuje ich spoločnosť Kostal Solar Electric.

Vysoká odolnosť žhaviacich vodičov

“Kľúčovými argumentmi pre použitie nášho bezhalogénového, nehorľavého materiálu Durethan BKV20FN01 sú jeho vysoká odolnosť voči vonkajším vplyvom a nehorľavosť. Okrem toho sa ľahko spracováva a vyrábajú sa z neho komponenty s vysokou povrchovou kvalitou,” vysvetľuje Dr. Bernhard Helbich, technický marketingový manažér spoločnosti LANXESS.

Prečítajte si tiež:
Kollár: Na štátnych budovách nechcem vidieť križiacke vlajky, vlajky spolku záhradkárov ani dúhové vlajky

Úroveň horľavosti tejto zmesi preukázal test horľavosti UL 94 americkej organizácie Underwriters Laboratories Inc. Polyamid prešiel testom s najvyššou klasifikáciou V-0 pri hrúbke skúšobnej vzorky 0,75 milimetra. Keďže wallboxy patria do kategórie “bezobslužných domácich spotrebičov”, použité plasty musia spĺňať medzinárodné štandardy IEC/EN 60335-1. Musia najmä preukázať, že pri skúške žeravým drôtom sú nehorľavé. Durethan BKV20FN01 vyhovuje skúške GWIT (teplota vznietenia žeravého drôtu, IEC 60695-2-13) pri teplote 775 °C s hrúbkou skúšobnej vzorky 0,75 milimetra alebo viac. Pri skúške GWFI (index horľavosti žeravého drôtu, IEC 60695-2-12) dosahuje termoplast maximálnu hodnotu pre plasty 960 °C (hrúbka skúšobnej vzorky 0,75 mm).

Znížené riziko skratov a porúch zariadení

Ďalšou silnou stránkou tohto materiálu je jeho vysoká odolnosť voči vonkajším vplyvom. Napríklad dosahuje najvyššiu hodnotu 600 v teste CTI A (Comparative Tracking Index, IEC 60112) a najvyššiu hodnotu PLC 0 (Performance Level Category) v podobne navrhnutom teste UL 746. “Tým sa znižuje riziko skratu. Okrem toho sa elektrické a elektronické zostavy dajú navrhnúť kompaktnejšie, čo vedie k celkovo menšiemu zariadeniu s vyššou hustotou výkonu,” dodáva Helbich.

Prečítajte si tiež:
Spoluprácu V4 v oblasti zahraničnej politky narúša Maďarsko, dôvodom sú Orbánove postoje k sankciám proti Rusku

Zmes, ktorá je z 18 % hmotnosti vystužená krátkymi sklenenými vláknami, má tiež dobrú pevnosť, tuhosť a húževnatosť. Konektorové systémy nabíjacích káblov preto nie sú náchylné na mechanické zaťaženie, najmä počas montáže. Polyamid sa dá ekonomicky spracovať aj stabilným vstrekovacím procesom.

Podrobnejšie informácie o portfóliu produktov spoločnosti LANXESS pre elektromobilitu nájdete na https://lanxess.com/en/Products-and-Solutions/Focus-Topics/LANXESS-e-Mobility.

Nemecký LANXESS patrí medzi svetovú špičku v špeciálnych plastoch

Spoločnosť LANXESS je vedúcim chemickým koncernom, ktorý v roku 2021 dosiahol obrat 7,6 miliardy EUR a v súčasnosti zamestnáva približne 14 900 zamestnancov v 33 krajinách. Kľúčovým odvetvím podnikania spoločnosti LANXESS je vývoj, výroba a predaj chemických medziproduktov, aditív, špeciálnych chemikálií a plastov. LANXESS je členom popredných indexov trvalej udržateľnosti Dow Jones Sustainability Index (DJSI World a DJSI Europe) a FTSE4Good.

Viac informácií o firme nájdete na www.lanxess.com a sociálnych sieťach twitter.com/LANXESS, facebook.com/LANXESS, linkedin.com/company/lanxess a youtube.com/lanxess.

Informačný servis

Viac k témam: LANXESS, Nabíjacie stanice, Nabíjacie stanice pre elektromobily, PR
Zdroj: Webnoviny.sk – Nástenné nabíjacie stanice sú teraz ešte bezpečnejšie a odolnejšie © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií