fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nemocnice prídu o špecializované pracoviská, doplatia na to pôrodnice. Prečo a kedy sa tak stane?

Máte tip? napíšte nám mailom

Medzi ministerstvom zdravotníctva a nemocnicami prebieha boj už dlhší čas. Nedávno sa rozhodovalo o pohotovostných ambulanciách, dnes sa nám predostiera iný problém.

Ten spočíva v zredukovaní počtu ambulancií, v ktorých lekári vykonávajú okrem bežnejších lekárskych postupov aj tie špecializované. Výsledkom bude, že sa počet špeciálnych ambulancií zredukuje, no kvalita práce sa zvýši. To znamená, že kvalifikovaní lekári budú pracovať v špeciálnych ambulanciách so špičkovým vybavením.

Podľa čoho sa rozhodne, ktorá nemocnica prežije?

O tom, ktorá ambulancia bude môcť poskytovať aj špeciálne zákroky, rozhodnú čísla. Ministerstvo chce určiť počet špecializovaných výkonov, ktorý budú musieť jednotlivé ambulancie dosiahnuť. Inak im hrozí, že s nimi zdravotné poisťovne zmluvy nepodpíšu. To by znamenalo, že sa zatvoria. Podľa pluska.sk má už rezort pracovnú verziu zákona, ktorú chce ešte tento mesiac predložiť na pripomienkovanie. Novinky vraj majú začať platiť od 1. júla 2019.

nemocnica ambulancia
Zdroj: Martha Dominguez de Gouveia/unsplash.com

Je to zlá správa?

Hoci zníženie počtu ambulancií znie ako zlá správa, nemusí to tak byť. Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská pre vzdravotnictve.sk vysvetlila, že ak sa na oddelení robia dve operácie daného typu za rok, zdravotníci nemajú kde nabrať skúsenosti na komplikovanejšie prípady. Prax však nechýba tým lekárom, ktorí pracujú na oddelení, kde sa týchto zákrokov spraví ročne omnoho viac. Preto je spoľahlivejšie zveriť sa do rúk lekárovi, ktorý síce sídli ďalej od vášho domu, no odvedie lepšiu prácu.

Prečítajte si tiež:
Zabudnite na každodenné nabíjanie – tento smartfón vydrží bez nabíjačky 50 dní

Malo by sa zrušiť 13 pôrodníc

Pôrodnice v malých krajských mestách majú veľký problém. Niektoré z nich nespĺňajú požadovaný počet 640 pôrodov ročne a preto ich zatvoria. Pôrodnica vo Svidníku je zrušená už od decembra minulého roka. Generálny riaditeľ siete polikliník ProCare a nemocníc Svet zdravia Vladimír Dvorový pre aktuality.sk vysvetlil, že sa vo svidníckej nemocnici chcú venovať takým odborom a činnostiam, ktoré fungujú a sú stabilné. Pôrodníctvu podľa jeho slov už dlhšie nedokázali zdvihnúť úroveň v zmysle štandardov. Preto ho zrušili.

nemocnica ambulancia
Zdroj: Tim Bish/unsplash.com

Čo všetko zmeny ovplyvnia?

Keďže záznamy ukazujú vysoké množstva reoperácií a opakovaných hospitalizácií, projekt stratifikácie je jednou z najzásadnejších a najdôležitejších prevratov vo fungovaní slovenských nemocníc. Podľa teraz.sk by sa zmeny nemali týkať len vyššie spomenutého. Mali by sa tiež upraviť zmeny času hospitalizácie, počtu lôžok, počtu výkonov a posilniť by sa mohla domáca starostlivosť o pacientov.

Zdroj: pluska.skvzdravotnictve.sk, teraz.skaktuality.sk

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií