fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Čo robiť počas domácej karantény aby ste sa nezbláznili

Odporúčaná karanténa zmenila plány takmer všetkým. Niekto si nedokáže predstaviť nasledujúce týždne a už tobôž netuší, ako strávi voľný čas. Pokiaľ sa to týka aj vás, máme pre vás dobrú správu. Voľný čas sa dá využiť efektívne a zábavne aj doma. Skúste sa zamyslieť nad tým, do čoho ste sa už dlhšiu dobu chceli pustiť, no nemali ste čas. Môžete si tiež prečítať dobrú knihu alebo dopozerať váš obľúbený seriál.

Máte tip? napíšte nám mailom

Pravdepodobne existuje iba málo ľudí, ktorým vyhovuje domáca izolácia a dni strávené medzi štyrmi stenami. Pre väčšinu je preto aktuálne obdobie karantény ťažké. Netreba však prepadať depresii a zúfalstvu, pretože aj doma môžete robiť super veci. Ponúkame vám zoznam desiatich tipov, ako stráviť voľný čas doma počas domácej karantény bez toho, aby ste sa doslova utápali v nude.

Čo teda robiť počas domácej karantény?

1. Pozrite si svoj obľúbený seriál alebo reláciu

Aktuálne obdobie je priam dokonalé na nekonečné vysedávanie pred televíziou a doháňanie epizód seriálu, ktorý máte rozpozeraný. Ak vás ponuka programov v televízii príliš neoslovuje, odporúčame zaplatiť si Netflix či HBO. Nájdete tam kopu skvelých televíznych programov a rovnako aj filmov, ktoré si môžete vychutnať bez reklám. Na svoje si prídu aj fanúšikovia dokumentov, ktorých je na Netflixe aj HBO viac ako dosť.

2. Vydajte sa na virtuálnu prehliadku miest

Aj keď nie je rozumné vycestovať zo Slovenska, stále môžete objavovať zákutia sveta. Vyskúšajte Google mapy a prebrázdite svetové metropoly či unikátne pamiatky. Zostavte si zoznam miest alebo krajín, do ktorých ste sa vždy túžili ísť pozrieť a vydajte sa na virtuálne potulky. Je vysoko pravdepodobné, že pri počítači presedíte aj polovicu dňa, nezabudnite preto na prechádzku na čerstvom vzduchu.

3. Prečítajte si knihu

Vysedávať celý deň pred televízorom, počítačom alebo telefónom môže byť veľmi náročné pre vaše oči. Doprajte im odpočinok a skúste si čítať. Nákupné centrá sú síce zatvorené, no stále si môžete knihy objednať online. Predtým sa ale poriadne zamyslite nad tým, či doma nemáte nejakú knihu, na ktorú sa už dlho chystáte. Nič nie je počas dlhých dní lepšie, ako sa ponoriť do stoviek príbehov. My odporúčame tieto knihy, ktoré si v marci zamilujete.

Prečítajte si tiež:
Do Benátok sa vrátili delfíny, labute aj ryby. Príroda si berie to, čo sme jej vzali.
10 vecí, ktoré môžete robiť počas domácej karantény
zdroj: medium.com

4. Uvarte si nejaké dobré jedlo

V období domácej karantény, keď máte kopec času, si môžete pripraviť aj náročnejšie jedlo. V rámci bežného nákupu si nakúpte potrebné ingrediencie a vrhnite sa na to. Môžete skúsiť niečo z medzinárodnej kuchyne, čokoľvek vám napadne. Ak radšej pečiete, urobte nejaký koláč alebo zákusok. Alternatívou je aj tradičná slovenská kuchyňa. Bryndzové pirohy sú predsa dobrým nápadom v akomkoľvek období. Ak vám došiel chlieb, skúste si upiecť domáci kváskový.

5. Pozrite si film

Je len na vás, aký film si vyberiete. Môžete si spraviť napríklad večernú pohodu pri víne spolu so svojou polovičkou. Ak máte doma svoje ratolesti, pozrite si spolu napríklad rozprávku. Možností je neuveriteľne veľa. Odporúčame si pozrieť online filmy zdarma, kde nájdete hneď niekoľko tipov na dobrý film.

6. Pustite si hudbu

Sedenie na zadku vie byť poriadne nudné a otravné. Rozhýbte sa preto hudbou. Pustite si svoje obľúbené pesničky a poriadne si zatancujte. Keď k tomu pridáte aj upratovanie, spojíte príjemné s užitočným. Čas doma môžete využiť aj hľadaním nových pesničiek, prípadne oprašovaním tých starších.

10 vecí, ktoré môžete robiť počas domácej karantény
zdroj: Shutterstock

7. Zahrajte si hru

Stolové hry sú dokonalým zdrojom zábavy a naviac aj žrútom času. Pri jednej hre, Človeče, nehnevaj sa, určite nezostanete. Týmto zábavným spôsobom budete tráviť čas so svojou rodinou a okrem toho vám aj rýchlejšie ujde deň. Ak nemáte chuť na tradičné stolové hry, zahrajte si iné pomocou mobilných aplikácií. Môžete skúsiť aj starú jednoduchú klasiku, ako je meno, mesto, zviera, vec.

8. Vzdelávajte sa

Študenti príliš na výber nemajú a učiť sa musia aj počas domácej karantény. Ak však medzi nich nepatríte, mohli by ste to aspoň skúsiť. Začnite sa učiť napríklad cudzie jazyky. Aplikácia Duolingo vám učenie značne uľahčí. Snažte sa na internete vyhľadať webové stránky písané v jazyku, ktorý sa učíte, prípadne si púšťajte videá. Pokiaľ vám jazyky príliš nevoňajú, oprášte si napríklad vedomosti z maturity alebo z odboru, v ktorom momentálne pracujete. Môžete si urobiť ak kvíz.

Prečítajte si tiež:
Ambulantní lekári už začali očkovať proti koronavírusu

9. Doprajte si kúpeľ

Tráviť doma dvadsaťštyri hodín denne môže byť pre niekoho stresujúce. Pravdou je, že stres oslabuje imunitu, preto neriskujte. Ak budete cítiť, že karanténa vám už lezie hore krkom, napustite si horúcu vaňu. Použite vonné oleje alebo soľ a uvoľnite sa. Kúpeľ si môžete napustiť aj bez toho, aby ste boli v strese. Relax predsa nikdy nikomu neublížil.

10 vecí, ktoré môžete robiť počas domácej karantény
zdroj: runtastic.com

10. Cvičte

Je marec, ideálny čas spevniť postavu, či schudnúť do plaviek. Čím skôr začnete, tým lepší bude výsledok. Namiesto toho, aby ste sa trápili diétami a hladovaním mesiac pred dovolenkou, môžete začať teraz a zľahka. Internet je plný cvikov, ktoré môžete skúsiť v pohodlí domova, a to aj bez žiadnych špeciálnych pomôcok.

Obdobie domácej karantény strávte upratovaním

Bonusom, ktorý v sebe skrýva čas strávený doma, je možnosť poriadne vyupratovať celú domácnosť. Blížia sa veľkonočné sviatky, treba znova umyť okná a pozametať aj za posteľou. Zapojte do toho celú svoju rodinu. Možno nájdete staré fotoalbumy, vďaka ktorým si zaspomínate na dávne časy. Okrem toho budete mať za sebou jarné upratovanie, ktoré väčšina ľudí priam neznáša.

Dobrou správou je, že práve teraz sa môžete tiež pustiť do zmien v domácnosti, po ktorých ste dlhú dobu túžili. Skúste presunúť gauč na druhú stranu obývačky, vysadiť viacero rastliniek alebo natrieť stenu netradičnou farbou. Vyrobte si nejaké ozdoby nad posteľ alebo do iných izieb. Deti najlepšie zabavíte vystrihovačkami. Urobte im predlohy a povystrihujte s nimi rôzne jarné motívy, ktoré neskôr nalepíte napríklad na okno. S pozitívnou náladou sa karanténa zvláda jednoduchšie.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj israel21c
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií