Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Má iba 16 a už bola nominovaná na Nobelovu cenu za mier. Prečo je Greta inšpiráciou pre mladých po celom svete?

Greta Thunbergová je typická tínedžerka. Až na jednu maličkosť. Vo svojom mladom veku si uvedomuje smerovanie našej planéty a jej dôležitosť pre budúce generácie.

Na zlý stav našej planéty sme upozornili aj my. Napríklad redakčným výberom fotografií poukazujúcich na dôsledky odpadu, ale aj ľudskej nedbalosti alebo prostredníctvom článku zameraného na aktuálnu kampaň Ekoista.sk

Masívne znečisťovanie každého kúta sveta motivovalo Gretu k tomu, aby spustila celosvetové štrajky proti klimatickým zmenám. Práve vďaka tejto iniciatíve je jednou z 301 ľudí nominovaných na tohtoročnú Nobelovu cenu za mier.

Ako švédska aktivistka sa stala i zakladateľkou hnutia Youth Strike for Climate zameraného na klímu. Z tohto podnetu iniciovala školský pochod proti klimatickým zmenám, ktorý môže byť výzvou nielen pre mladých.

Dňa 20. augusta 2018 miesto toho, aby išla do školy, si sadla pred budovu švédskeho parlamentu a štrajkovala. Nechýbal jej transparent s nápisom Skolstrejk för klimatet, čo možno preložiť ako školský štrajk pre klímu. Od tohto dňa každý piatok opustí školu a štrajkuje. 

… je ochotná sa vzdať i vlastného pohodlia.

Protestovala aj pred budovou Európskeho parlamentu v Bruseli a Londýne. Netrvalo dlho a v decembri 2018 ju americký týždenník Time zaradil do zoznamu 25 najvplyvnejších tínedžerov sveta.

Následne sa stala akousi ikonou, ktorá zmobilizovala mladých ľudí po celom svete, aby sa nebáli vyjadriť svoj názor a postavili sa za dobrú vec. Myšlienka sa dostala aj na Slovensko, dňa 15. marca 2019 sa konali štrajky mladých v mnohých mestách na Slovensku aj celom svete. Študenti kvôli tomu neváhali opustiť školské lavice. Hromadnú akciu nazvali „miesto školy naša planéta”. Celý projekt organizuje hnutie „Fridays for Future“, teda Piatky za budúcnosť.

https://www.instagram.com/p/BvBpAdOAT2j/

Zdroj: elle.pl, instagram.com/Greta Thunberg

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií