fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V ZOO sa tešia vzácnemu prírastku. Tri oceloty sa narodili vďaka umelému oplodneniu

Máte tip? napíšte nám mailom

Oceloty veľké sú vzácne mačkovité šelmy, ktorých vo voľnej prírode žije len niekoľko desiatok. O to väčšia je radosť zoológov, ktorým sa  podarilo priviesť na svet tri mláďatá tohto druhu pomocou umelého oplodnenia.

Ocelot veľký je mačkovitá šelma, ktorá obýva Strednú a Južnú Ameriku. Svojím zjavom pripomína leoparda, no je podstatne menší. Vo voľnej prírode žije iba niekoľko desiatok kusov tohto druhu a začína sa považovať za ohrozený. Môže za to predovšetkým narušenie ich prirodzeného biotopu ľuďmi, ale i pytliaci, ktorí ich vyhľadávajú predovšetkým kvôli kožušine.

Zdroj: Facebook/El Paso Zoo

Vo svete je mnoho ohrozených druhov, ktoré vedci pred vyhynutím chránia tým, že ich chovajú v zajatí, napríklad v ZOO. Práve tam, konkrétne v Cincinnatskej ZOO v Ohiu, chovajú i oceloty.

Prvé úspešné umelé oplodnenie u ocelotov

Zoológovia sa tam teraz tešia z veľkého úspechu. Podarilo sa im totiž na svet priviesť tri tieto mačkovité šelmy, a to vďaka zmrazeným spermiám a umelému oplodneniu. „Ide o skutočne významné narodenie. Je to vôbec prvýkrát za 24 rokov, kedy bolo umelé oplodnenie u ocelotov úspešné,” uviedol riaditeľ Zoologickej a botanickej záhrady.

Prečítajte si tiež:
Barack Obama: Z jeho dcéry vyrástla neuveriteľne sexy žena

Na oplodnenie sa použili zmrazené spermie od 16-ročného samca menom Jack, ktorého v roku 2006 previezli z Brazílie do ZOO v Clevelande, tam mu následne odobrali biologický materiál. Dve tehotné samice, Linda a Arieta, vrhli dvakrát, pričom porodili 5 mláďat. Z nich prežili tri.

Zdroj: Facebook/El Paso Zoo
Zdroj: Facebook/El Paso Zoo
oceloty
Zdroj: Cincinnati Zoo

Vedci dúfajú, že zmrazené spermie a umelé oplodňovanie by mohlo byť riešením i pre ostatné ohrozené druhy zvierat. 

Zdroj: boredpanda.com

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií