Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V ZOO sa tešia vzácnemu prírastku. Tri oceloty sa narodili vďaka umelému oplodneniu

Oceloty veľké sú vzácne mačkovité šelmy, ktorých vo voľnej prírode žije len niekoľko desiatok. O to väčšia je radosť zoológov, ktorým sa  podarilo priviesť na svet tri mláďatá tohto druhu pomocou umelého oplodnenia.

Ocelot veľký je mačkovitá šelma, ktorá obýva Strednú a Južnú Ameriku. Svojím zjavom pripomína leoparda, no je podstatne menší. Vo voľnej prírode žije iba niekoľko desiatok kusov tohto druhu a začína sa považovať za ohrozený. Môže za to predovšetkým narušenie ich prirodzeného biotopu ľuďmi, ale i pytliaci, ktorí ich vyhľadávajú predovšetkým kvôli kožušine.

Zdroj: Facebook/El Paso Zoo

Vo svete je mnoho ohrozených druhov, ktoré vedci pred vyhynutím chránia tým, že ich chovajú v zajatí, napríklad v ZOO. Práve tam, konkrétne v Cincinnatskej ZOO v Ohiu, chovajú i oceloty.

Prvé úspešné umelé oplodnenie u ocelotov

Zoológovia sa tam teraz tešia z veľkého úspechu. Podarilo sa im totiž na svet priviesť tri tieto mačkovité šelmy, a to vďaka zmrazeným spermiám a umelému oplodneniu. „Ide o skutočne významné narodenie. Je to vôbec prvýkrát za 24 rokov, kedy bolo umelé oplodnenie u ocelotov úspešné,“ uviedol riaditeľ Zoologickej a botanickej záhrady.

Na oplodnenie sa použili zmrazené spermie od 16-ročného samca menom Jack, ktorého v roku 2006 previezli z Brazílie do ZOO v Clevelande, tam mu následne odobrali biologický materiál. Dve tehotné samice, Linda a Arieta, vrhli dvakrát, pričom porodili 5 mláďat. Z nich prežili tri.

Zdroj: Facebook/El Paso Zoo
Zdroj: Facebook/El Paso Zoo
oceloty
Zdroj: Cincinnati Zoo

Vedci dúfajú, že zmrazené spermie a umelé oplodňovanie by mohlo byť riešením i pre ostatné ohrozené druhy zvierat. 

Zdroj: boredpanda.com

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií