fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Od decembra sa do skupiny I. omamných látok zaradia brorfin a metonitazén

Novela má prispieť k prevencii vzniku závislosti od omamných a psychotropných látok.

Máte tip? napíšte nám mailom

19.11.2022 (Webnoviny.sk) – Zoznam omamných a psychotropných látok sa od decembra tohto roka rozšíri o dve nové omamné látky na základe rozhodnutia príslušnej komisie Úradu OSN pre omamné látky a kriminalitu. Do skupiny I. omamných látok sa zaradia brorfin a metonitazén. Vyplýva to z novely zákona o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch, ktorú schválil parlament.

Novela má prispieť k prevencii vzniku závislosti od omamných a psychotropných látok. Umožňuje pružnejšie trestnoprávne postihovať ich nezákonnú výrobu a predaj. „Látka brorfín bola zistená v štyroch členských štátoch EÚ a podlieha kontrole v najmenej troch členských štátoch EÚ,” uviedlo ministerstvo zdravotníctva ako predkladateľ novely.

Brorfín

Spája sa s jednou intoxikáciou bez smrteľných následkov a v súčasnosti ju intenzívne monitoruje Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogovú závislosť. Látka brorfín nemá terapeutické použitie ani nezískala povolenie na uvedenie na trh ako liek.

„Existujú dostatočné dôkazy, že látka brorfín sa zneužíva alebo sa môže pravdepodobne zneužívať a môže sa stať verejným zdravotným a sociálnym problémom, čo opodstatňuje zaradenie uvedenej látky pod medzinárodnú kontrolu,” upozornil rezort.

Prečítajte si tiež:
Východoslovenská distribučná rozšírila svoju infraštruktúru o prvé batériové úložisko

Metonitazén

„Látka metonitazén bola zistená v troch členských štátoch a podlieha kontrole v najmenej troch členských štátoch EÚ,” konštatuje ministerstvo zdravotníctva. Spája sa s jedným prípadom úmrtia a intenzívne ju monitoruje Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogovú závislosť.

Látka metonitazén sa podľa rezortu skúmala v predklinických modeloch pre svoje analgetické účinky, nie je však známe, že by mala terapeutické použitie. Aj látka metonitazén sa podľa ministerstva zneužíva alebo sa môže pravdepodobne zneužívať a môže sa stať verejným zdravotným a sociálnym problémom.

Viac k témam: Brorfín, Metonitazén, Omamné látky
Zdroj: Webnoviny.sk – Od decembra sa do skupiny I. omamných látok zaradia brorfin a metonitazén © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií