Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Samovyšetrenie znamienok nestačí! Kedy vyhľadať lekára a na čo si dať pozor? TOTO radí lekárka

Kedysi sa považovali za znamienka krásy, dnes sa nám začínajú spájať s rizikom rakoviny kože. Čo pri nich netreba podceniť a kedy môžu byť nebezpečné? Vyšetrenie či odstránenie znamienok by sme nemali zbytočne odkladať.

Rozprávali sme sa s MUDr. Zuzanou Chovancovou z nitrianskej pobočky Medical MKP, z Laserového centra a estetickej medicíny.

Ako prebieha vyšetrenie znamienok?

Samotné vyšetrenie materského znamienka sa realizuje pomocou tzv. dermatoskopu. Prístroj je, jednoducho povedané, špeciálna lupa s 10-násobným zväčšením a bočným osvetlením. Vďaka tomu sa dajú lepšie pozorovať štruktúry znamienka. Samozrejme, prístroj nám hneď nevypľuje diagnózu; tú vyvodzuje lekár.

Zdroj: Eva Jonisová

 

To však nie je všetko. Vyšetreniu najskôr predchádza konzultácia lekára s pacientom,” hovorí MUDr. Chovancová, potrebujeme totiž vstupné údaje. Ide napríklad o to, ako dlho má pacient znamienka, aké zmeny spozoroval – či sa zmenila ich veľkosť, tvar, farba, či má nejaké subjektívne ťažkosti alebo užíva lieky. Či ho to svrbí, pobolieva, či útvar zvykne krvácať. Ďalej zaváži aj to, či sa v rodine vyskytlo podozrivé znamienko alebo rakovina kože.” 

Lekárka zároveň dodáva, že kožný povrch je voľne viditeľný, čo sa nedá povedať o vnútorných orgánoch; a práve preto by sme sa mali pozorovať a nezanedbávať to. 

Keďže od týchto údajov všetko závisí, prístup ku každému pacientovi je individuálny. Rovnako aj potreba kontroly: niekto si má prísť dať skontrolovať znamienka po 3 mesiacoch, iný po 2 rokoch. 

znamienka
Vyšetrenie dermatoskopom. Zdroj: Eva Jonisová

Netreba sa zbytočne báť

Niektorí trpia kancerofóbiou, myslia si, že pri objavení znamienka už ihneď majú problém. „Keď však niečo  vzniklo náhle alebo to vyzerá podozrivo, neznamená to, že automaticky mám rakovinu a automaticky zomriem,” hovorí lekárka s dlhoročnou praxou. 

Zároveň dodáva, že sa netreba hneď vyľakať, ale dodržiavať štandardné postupy, teda sledovať sa a ísť na vyšetrenie. Treba nájsť tú zlatú strednú cestu: problémy nepodceňovať ani nebagatelizovať.

Ktoré znamienka môžu byť nebezpečné? Hlavne tie, ktoré sú asymetrické, nemajú presne ohraničené okraje, majú viacero odtieňov a priemer nad 6 mm.

podozrivé znamienka
Pri týchto znamienkach treba spozornieť. Zdroj: medicalmkp.sk

Rakovina kože

Komu najviac hrozí tento strašiak?

  • Pacientom s bledou pokožkou (1. a 2. fototyp pokožky),
  • tým, ktorí majú genetickú záťaž (v rodine sa vyskytla kožná rakovina, prípadne aj malígny melanóm – najzhubnejšia forma kožnej rakoviny),
  • tým, ktorí majú početné znamienka dysplastické (špeciálne znamienka, ktoré vykazujú určité odchýlky),
  • tým, ktorí majú závažné poruchy imunity,
  • tým, ktorí mali spálenú kožu (prípadne opakované spálenie kože) či sa dlhodobo vystavujú slnečnému žiareniu.

rakovina kože

Aké sú prognózy, ak už človeku bola diagnostikovaná rakovina kože? „Je to rovnaké ako pri iných typoch rakoviny. Keď príde pacient ešte v úvodnom štádiu, kedy sa podozrivý útvar dá dobre odstrániť, nemá metastázy, mnohokrát nemusí podstupovať žiadnu ďalšiu liečbu (chemoterapia a pod.), prognózy môžu byť veľmi dobré, ” hovorí MUDr. Chovancová.

A vie lekár pri vyšetrení pri podozrivom znamienku hneď povedať, že ide o rakovinu? „Nie. Ja môžem pri určitých percentách prípadov na základe vstupných údajov a dermatoskopického vyšetrenia vyvodiť záver, že mám podozrenie na kožnú rakovinu. V takom prípade pošlem pacienta na chirurgické odstránenie. Po vybratí sa útvar posiela na histológiu a až patológ potvrdí alebo vyvráti rakovinu.”

Laserové odstránenie znamienok

V Medical MKP je okrem obrovského množstva zákrokov v ponuke aj laserové odstránenie znamienok. Má to mnoho výhod oproti chirurgickému odstráneniu: pacienti môžu zabudnúť na krv či preväzy rany po odstránení. Po laseri ostane len malá jazvička.

laserové odstránenie znamienok
Estetický výsledok laserového odstránenia znamienka je výborný. Zdroj: medicalmkp.sk

 

Samotný úkon vôbec nebolí, umŕtvenie miesta je cítiť len ako mierne štipnutie. Hojenie ranky je takisto veľmi dobré a estetický výsledok výborný. Na jedno “posedenie” možno odstrániť pokojne aj viacero znamienok; opatrnejšie sa však pristupuje k oblasti tvári, dekoltu a ramien, ktoré sú háklivejšie. Po zákroku by sa pacient nemal vystavovať slnku.

Mýty o znamienkach

  • Zvyklo sa hovoriť, že keď má niekto množstvo znamienok, nemal by veľmi chodiť na slnko a opaľovať sa. Čo na to hovorí odborníčka?

„Štatistiky popisujú, že malígny melanóm v dvoch tretinách prípadov vzniká na úplne bezznamienkovej koži,  len ⅓ vzniká z materského znamienka.”

Doktorka Chovancová dovysvetľovala, že melanóm môže vzniknúť aj vo vnútri organizmu (na slizniciach alebo v očnej oblasti), no najčastejšia je koža.

  • Keď si dá niekto vybrať znamienko, dostane rakovinu.

Rakovina nikdy nevzniká z toho, že chirurg pacientovi odstránil znamienko. Buď tam už bola, alebo dokonca vybratý útvar bol metastáza.”

Doktorka Chovancová z Medical MKP má za sebou roky praxe. Zdroj: Eva Jonisová

 

Na záver dodávame, že skutočne sa netreba zbytočne báť, no za preventívne vyšetrenie to určite stojí. Môže nám to zachrániť život.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií