fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Opaľovanie v soláriu je zdraviu škodlivé, ohrozené sú najmä deti: Čo všetko (nielen) im hrozí?

Máte tip? napíšte nám mailom

Aby ste získali bronzovú farbu ste ochotná urobiť čokoľvek? Opaľujete sa v soláriu a na slnku počas leta trávite hodiny? Riskujete rakovinu kože. 

Ministerstvo zdravotníctva chce tomu zabrániť, a preto ohlásilo, že osobám mladším ako 18 rokov zakáže návštevy takýchto zariadení. 

Pokožka mladistvých je tenšia, a preto omnoho citlivejšia na účinky UV žiarenia,” pripomína ministerka Andrea Kalavská. Zároveň dodáva: Závery epidemiologických štúdií IARC potvrdili, že vystavenie sa UV žiareniu v mladosti najviac prispieva k poškodeniu kože a riziku rozvoja melanómu v ďalšej časti života. V súčasnosti je vo svete zaznamenávaný významný nárast melanómu kože najmä medzi mladými ženami do 30 rokov.”

https://www.instagram.com/p/B0q5svGI0TU/

Prípadov rakoviny kože pribúda a v často je za tým opaľovanie v soláriu.

Malígny melanóm

Národné centrum zdravotníckych informácií odhaduje, že minulý rok na Slovensku diagnostikovali 794 melanómov. „Keď sa človek do 18. roku života spáli viac ako dvakrát, má 20-percentnú pravdepodobnosť vzniku melanómu,” dodáva dermatologička Michaela Dubčeková.

Melanóm je rýchlo metastázujúci kožný nádor, ktorý vzniká z melanocytu, teda pigmentovej bunky. Keď rastie, môže meniť tvar i farbu. Vytvoriť sa môže aj na koži, ktorá je navonok zdravá. „Len tretina melanómov vzniká z materského znamienka či iných pigmentových névov,” tvrdí onkodermatologička z Národného onkologického ústavu Desana Borecká.

Slovensko patrí medzi krajiny s vysokým percentom úmrtnosti na rakovinu kože. Ročne u nás pribudne až 600 prípadov melanómov. Tento typ rakoviny je veľmi agresívny, ročne naň zomrie asi 50-tisíc ľudí.

https://www.instagram.com/p/B0mEIwICMaD/

Posilnenie prevencie

Hlavný hygienik Ján Mikas si od úpravy legislatívy sľubuje posilnenie prevencie v oblasti ochrany zdravia mladistvých a tiež zodpovednejší prístup zo strany prevádzkovateľov. Obmedzenie osobám mladším ako 18 rokov navštevovať komerčné soláriá, za účelom opaľovania sa umelým zdrojom UV žiarenia doteraz vyplývalo iba z európskej technickej normy pre soláriá. Prax však ukázala, že opatrenie je nedostatočné,” poznamenal Mikas. Predmetná norma totiž nie je záväzná, s čím je spojená aj sťažená situácia pri vymáhaní porušenia zákazu od prevádzkovateľov. Zmeny by mali byť účinné od januára budúceho roka.

Zákaz vstupu do solárií pre osoby mladšie ako 18 rokov platí napríklad v Rakúsku, Nemecku, Belgicku, Taliansku, Švédsku, Nórsku, Kanade či vo vybraných krajinách USA. Používať solárne zariadenia na kozmetické účely neodporúča napríklad ani Svetová zdravotnícka organizácia či Európsky kódex proti rakovine.

https://www.instagram.com/p/BzNgYUxIAyZ/

Prečítajte si tiež:
Dedo Mráz, Santa Claus či Père Noël? Kto nosí vianočné darčeky vo svete?

Regulované dávkovanie

Solárium zvyšuje dávku UV žiarenia, ktorému sa pokožka vystavuje prirodzeným spôsobom, ale rovnako sa u nej zvyšuje riziko vzniku rakoviny a jej predčasného starnutia. Vzhľadom na to treba k opaľovaniu v soláriu pristupovať s maximálnou opatrnosťou.

Na rozdiel od premenlivého slnečného spektra však solárium vyžaruje presné, cielené spektrum zbavené nežiaducich zložiek UV žiarenia, a preto je prednosťou opaľovania v soláriu jeho rovnomerné a regulované dávkovanie. V prirodzenom slnečnom spektre je podiel UVB žiarenia v porovnaní s UVA stonásobne vyšší, v soláriu tvorí len jednu desatinu celého žiarenia. A práve táto zložka spôsobuje spálenie pokožky a podporuje vznik rakoviny.

Pätoro správneho solárovania:

  1. Vyberte si to správne: Niektoré typy solárií využívajú UVA aj UVB žiarenie, pričom je známe, že UVB má vplyv na spálenie pokožky a vznik rakoviny. Radšej teda hľadajte soláriá iba s UVA žiarením.
  2. Nespáľte sa: Pokožka by si mala na opaľovanie najskôr zvyknúť a chytiť istý farebný základ. Až potom pridávajte na sile, ktorou zabezpečíte finálnu sýtu farbu opálenia. Myslite na to, že turbosoláriá sú určené hlavne pre opálených ľudí, ktorí si chcú farbu udržať.
  3. Krémujte: Pripravte si produkt určený na starostlivosť o pokožku po solárkovaní a telo dôkladne hydratujte. Žiarenie totiž pokožku vysušuje a pomaličky ju oberá o elasticitu. Dôkladným krémovaním tieto efekty minimalizujete a farba vám na tele vydrží dlhšie.
  4. Chráňte telo i oči: V soláriách platí hneď niekoľko zákazov a jedným z nich sú nezakryté oči. Pokožka na tejto oblasti tváre je tou najjemnejšou a UV lúče by ju mohli rýchlo spáliť. Jasným pravidlom je aj dokonalo odlíčená pokožka, žiadny parfum, šperky a žiadne rany na tele, vrátane rozšíreného akné. Chrasty, škrabance či iné poranenia by nemali byť vystavované žiareniu. Rizikom je aj opaľovanie sa v dobe, keď užívate lieky. V takom prípade si nezabudnite prečítať príbalový leták, či nehrozí reakcia na slnko.
  5. Nepreháňajte to: Na chytenie základného odtieňu by vám malo stačiť približne päť opaľovaní, následné udržanie odtieňu zvládnete aj návštevou solária raz za dva týždne.

Všetky potrebné informácie vám musí vedieť poskytnúť aj personál priamo v soláriu, takže sa nebojte a pýtajte sa. 

Zdroj: cas.sk, ta3.com, najmama.aktuality.sk, aktuality.sk, wanda.pluska.sk

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií