Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Strašiak menom alergia zo slnka: Aké sú jej príznaky a ako ju liečiť?

Aké kožné choroby vznikajú zo slnka? Pokožka a slnko spolu zvádzajú nekonečné boje. Naše telo sa slnku bráni už počas samotného opaľovania.

Hnednutie alebo sčervenanie kože je reakcia pokožky, ktorá sa snaží pred slnečnými lúčmi ochrániť. Alergia na slnko nás môže chytiť hocikedy. Je jedno, či máme pokožku svetlú, alebo tmavšiu.

Podľa dermatovenerologičky MUDr. Ivety Hasovej je najrozšírenejšia alergia zo slnka takzvaná polymorfná svetelná dermatóza. Tá trápi najmä ženy. „Vzniká hlavne medzi 20. a 40. rokom života, no môže sa prejaviť aj u detí a starších ľudí,“ povedala pre portál Dia.sk.

Prečo a kedy vznikajú alergie zo slnka?

Podľa ambulancie klinickej výživy vznikajú alergické reakcie vtedy, keď UV žiarenie spustí určité zmeny v kožných bunkách. Tieto zmeny spôsobia, že imunitný systém nesprávne identifikuje proteíny v koži a považuje ich za rizikových votrelcov. Následne vytvorí protilátky, ktoré poškodzujú kožné bunky, a tak vzniknú kožné prejavy alergie.

alergia zo slnka
Zdroj: pexels.com

Alergia na slnko sa zvyčajne prejavuje v jari alebo v lete, no existujú prípady ľudí, ktorých táto alergia zmohla aj v zime. Niekedy však nie je na vine len naša citlivá koža. Alergickú reakciu môžeme nechcene vyvolať niektorými liekmi, chemikáliami a určitými zložkami šampónov. Nie vždy však ide o pravú alergickú reakciu. Symptómy sa však môžu veľmi podobať, prípadne môžu zhoršiť alergické prejavy.

Prejavy závisia od druhu alergickej reakcie

Príznaky alergie na slnko často vymiznú, keď postihnuté oblasti na tele svedomito chránite pred slnkom. Väčšinou nespôsobujú ani žiadne dlhotrvajúce komplikácie. Netreba ich však brať na ľahkú váhu. U niektorých ľudí môžu určité druhy alergií, ako napríklad aktinické prurigo, zanechávať jazvy. Najčastejšie sa stretávame s týmito alergiami.

1. Polyformná svetelná dermatóza

Ako sme už spomenuli, táto dermatóza je najčastejšia forma alergie na slnko. Najviac trápi ženy vo veku od 20 do 40 rokov. Pri tejto alergickej reakcii vznikajú na koži vyrážky. Tie sú zo začiatku silné a viditeľné, no len čo si telo na slnko zvykne, postupne vymiznú. Jej prejavy sa na koži môžu objaviť po niekoľkých hodinách alebo dňoch po pôsobení slnka.

alergia zo slnka
Zdroj: pexels.com
2. Aktinické prurigo

Najčastejšie sa vyskytuje u detí a mladých dospelých. Príznaky sú v podstate rovnaké, aké sú aj u polyformnej svetelnej erupcii. Rozdiel je v tom, že v prípade aktinického pruriga sa môžu výrastky na koži rozšíriť aj na miesta na tele, ktoré neboli vystavené slnku. Tekutinou naplnené hrbolčeky často praskajú a môžu zanechávať aj jazvy. Postihujú líca, pery, krk, uši, ramená aj ruky. Prejavy najčastejšie začínajú v lete a upravujú sa do neskorej jesene.

3. Chronická aktinická dermatitída

Prejavuje sa suchými, svrbiacimi a zapálenými škvrnami. Rozsiahle postihnuté fľaky môžu obsahovať ostrovčeky nepostihnutej kože. Škvrny sa objavujú na tvári, na krku, hornej časti hrudníka, ramenách, chrbátoch rúk a tiež vo vlasoch. V niektorých prípadoch sa môžu škvrny objaviť aj na dlaniach alebo chodidlách. Prejavy sa veľmi podobajú kontaktnej alergii.

4. Solárna urtikária

Jej príznaky sa objavujú už po niekoľkých minútach na slnku. Rovnako ako aj u aktinického pruriga, môžu sa rozšíriť aj na miesta na tele, ktoré boli pred slnkom ukryté pod oblečením. Symptómy sa zvyknú prejaviť ako žihľavka alebo pľuzgiere. Najčastejšie postihuje dospelých a starších ľudí. Pokožka sa mimo slnka upokojí a prejavy by mali do niekoľkých hodín ustúpiť.

alergická
Zdroj: pexels.com

Kedy navštíviť lekára?

Lekára navštívte, ak vás prejavy kožnej alergie akokoľvek znepokojujú alebo ak sa ich stav nezlepšuje. Pri vážnych prejavoch by ste mali určite navštíviť priamo kožného lekára. Ten sa najprv uistí, či ide skutočne o alergickú reakciu na slnko, a potom vám naordinuje vhodnú liečbu.

Ak váš stav nie je až taký zlý, pokojne zvoľte aj domácu liečbu. Na suchú, podráždenú a odlupujúcu sa pokožku je vhodné napríklad zvlhčovacie telové mlieko. Gél z aloy pravej a maska z postrúhanej uhorky zmiešanej s bielym jogurtom tiež upokojuje podráždenú pokožku.

Ako sa správať na slnku, keď naň máte alergiu?

Ak máte alergiu alebo zvýšenú citlivosť na slnko, môžete si pomôcť nasledujúcimi opatreniami, ktoré radí ambulancia klinickej výživy.

  1. Obmedzte pobyt na priamom slnku. Medzi 10:00 a 15:00 by ste sa nemali pohybovať nechránení po slnku. V tomto čase je totiž slnečné žiarenie veľmi intenzívne.
  2. Vyhnite sa látkam, ktoré spôsobujú vyrážky zo slnka. Odsledujte na sebe, ak vám niečo škodí. Spomedzi rastlín, potravín, liekov alebo kozmetických prípravkov vyraďte tie, ktorá vám spôsobujú alebo podporujú alergiu na slnko. Ak máte podozrenie na liek, ktorý práve užívate, poraďte sa so svojím lekárom.

    alergia zo slnka
    Zdroj: pexels.com
  3. Vyhnite sa náhlemu a intenzívnemu pobytu na slnku. Práve vtedy, keď sa slnku vystavujete náhle a na dlhší čas, sa môžu objaviť komplikácie. Množstvo slnečného žiarenia dávkujte postupne, aby sa vaše kožné bunky mohli postupne prispôsobovať.
  4. Chráňte sa aj oblečením a okuliarmi. Ideálne je, ak oblečenie chráni vaše ramená aj nohy a na hlave máte tenkú čiapku alebo klobúk. Kúpte si kvalitné slnečné okuliare s garantovaným UV filtrom. O tom, prečo je ich dobré nosiť a ako si vybrať tie správne, sa dočítate v minulom článku.
  5. Natierajte sa kvalitnými ochrannými krémami s ochranným faktorom minimálne 30. Prípravky s UV filtrom aplikujte aj niekoľkokrát denne, približne v dvojhodinových intervaloch. Dajte prednosť krémom, ktoré blokujú UVA aj AVB žiarenia.

Zdroj: akv.sk, dia.hnonline.sk

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií