fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Na Mars sa budeme môcť presťahovať za 200 000 dolárov. A už o 5 rokov

Máte tip? napíšte nám mailom

Generálny riaditeľ Elon Musk povedal, že samostatná ľudská kolónia na Marse je bez šance, ak bude cesta naň priveľmi nákladná. Lístok na susednú planétu sa tak bude pohybovať vo výške kúpy rodinného domu.

Zdá sa, že pri rozšírení nášho druhu na ostatné planéty nezostaneme dlho len pri hypotéze. Napriek tomu, že planétu Mars nemáme preskúmanú, začala nás v predstihu zaujímať otázka peňazí. SpaceX plánuje poslať nákladnú misiu na Mars v roku 2022, po nej bude nasledovať misia s posádkou v roku 2024. Nedávny prieskum však naznačuje, že väčšina obyvateľov nie je tak dobrodružná.

Čochvíľa budeme stáť pred novou otázkou – kúpime dom alebo sa presťahujeme na Mars? Zdroj: pixabay.com

Lístok na červenú planétu na palube rakety SpaceX bude podľa CEO pravdepodobne stáť pár stotisíc dolárovTo síce vôbec nie je malá suma, ale je to stále cena, ktorá by umožnila prepravu inej vrstvy ako najbohatšej. „Ak môžeme skresať náklady do výšky približne rodinného domu v Spojených štátoch, čo je okolo 200 000 dolárov, potom si myslím, že pravdepodobnosť vytvorenia samostatnej civilizácie je veľmi vysoká,” povedal Musk.

Cesta na Mars je výzva

Od minulého roka má konkrétny cieľ – do piatich rokov vyslať na Mars ľudskú posádku prvých kolonizátorov. Dodáva však, že nie je jasné, či sa obyvatelia potom budú môcť vrátiť na Zem, preto je prvá cesta určená najmä pre veľkých dobrodruhov a ľudí, ktorí majú radi výzvy. Musk si predstavuje zaľudnený Mars, ktorý poskytne domov miliónom ľudí a ročne cestu viac ako 80 000 jedincom.

Generálny riaditeľ jednoznačne patrí k dobrodruhom. Priznal, že ho cesta a osídlenie veľmi lákajú a je až 70 %-ná šanca, že sa na cestu vydá sám. Na otázku, či mu to stojí za to nebezpečenstvo, odpovedal: „To je napríklad ako s horami. Viete, prečo ľudia stále lezú po skalách? Veď na Mount Evereste zomierajú po celý čas. Robia to pre svoju vnútornú výzvu, pre pocit.”

V súvislosti s plánovanou cestou sa v štátoch robil výskum záujmu a zistilo sa, že Američania nie sú také dobrodružné povahy. Na otázku, či by vycestovali na Mars, keby bola cesta úplne zadarmo, odpovedalo 35 % “veľmi nepravdepodobne”, zatiaľ čo až 31 % uviedlo “vôbec”.

Prečítajte si tiež:
Nicole Carterová bola vegánkou 15 rokov, no vôbec jej to neprospievalo. Pomohla jej mäsová diéta

Možno by mal nápad osídlenia Marsu na Slovensku väčšiu obľubu, teda aspoň v prípade nového parlamentného zloženia.

Zdroj: bigthink.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií