fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Penzistom by sa suma opatrovateľského príspevku nemala krátiť na polovicu, naopak by sa mohla zvýšiť o 100 eur

Ak by parlament schválil návrh Jany Žitňanskej, zo štátneho rozpočtu by si to vyžiadalo 70 miliónov eur ročne.

Máte tip? napíšte nám mailom

30.8.2022 (Webnoviny.sk) – Poberateľom dôchodku, ktorí opatrujú osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, by sa suma opatrovateľského príspevku od začiatku budúceho roka nemala krátiť na polovicu. V novele zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia to navrhuje nezaradená poslankyňa Národnej rady SR Jana Žitňanská (Za ľudí).

Jej návrh by tiež umožnil zvýšenie príspevku na opatrovanie o 100 eur mesačne, ak poberateľ dôchodku opatruje jedno alebo viacero nezaopatrených detí s ťažkým zdravotným postihnutím. Legislatívny návrh predložila do parlamentu.

Poslanci by sa ním mali zaoberať na septembrovej schôdzi. Ak by novelu zákona parlament schválil, zo štátneho rozpočtu by si tieto opatrenia vyžiadali 70 miliónov eur ročne.

Na Slovensku je viac ako 24-tisíc opatrovateľov, ktorí sú zároveň poberateľmi dôchodkovej dávky.

„Všetkým týmto opatrovateľom je príspevok na opatrovanie krátený, pričom tieto osoby poskytujú rovnakú starostlivosť a významne odľahčujú sociálne služby, ktoré by mal poskytovať štát,” upozorňuje Žitňanská. Tvrdí, že takéto krátenie nemá svoje odôvodnenie v zníženom rozsahu alebo kvalite poskytovania opatrovania fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím.

Prečítajte si tiež:
Nezamestnanosť na Slovensku klesla, a to aj napriek prílevu absolventov vysokých škôl (video)

„Odstránenie neodôvodeného krátenia peňažného príspevku na opatrovanie by nielen výrazne pomohlo rodinám osôb so zdravotným postihnutím, kde jeden z príbuzných pôsobí ako opatrovateľ osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, ale zároveň by aj pomohlo zlepšiť postavenie opatrovateľov a oceniť ich prínos pre spoločnosť,” dodala nezaradená poslankyňa.

Viac k témam: Dôchodok, Príspevok na opatrovanie, Ťažko zdravotne postihnutý
Zdroj: Webnoviny.sk – Penzistom by sa suma opatrovateľského príspevku nemala krátiť na polovicu, naopak by sa mohla zvýšiť o 100 eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií