fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slovenská spisovateľka Petronela Hederová: ,,Namiesto bulváru preferujem investigatívu”

Máte tip? napíšte nám mailom

Slovenka Petronela Hederová napísala viacero úspešných kníh, ako napríklad Hádaj, s kým spíš či Milovanie s Vanilkou. Čo prezradila o svojej tvorbe?

Kedy ste začali s písaním, aké máte skúsenosti a čo vás k tomu viedlo?

Písať som začala približne v roku 2015, teda sa dá povedať, že k písaniu som sa dostala pomerne neskoro (ak nerátam školské slohové práce, kratšie básničky alebo neskôr texty piesní). Chcela som začať oveľa skôr, už v detstve. Mala som rozpísaných niekoľko detektívnych príbehov, ktoré som však po dvoch-troch kapitolách nedokončila. Zdalo sa mi, že nie je možné napísať taký dlhý text, aby z neho bola kniha. No a potom, o veľa rokov neskôr, to odrazu prišlo. Napísala som sto strán rukopisu Sokyne, ktorý mi vydali vo vydavateľstve Equilibria pod pseudonymom Lena Lemonová.

Ktorú knihu považujete za svoju obľúbenú a prečo? Čo si myslíte o slovenskej tvorbe?

Myslím si, že moja top kniha je vždy tá, čo práve vyšla ako novinka, teda momentálne je to evitovka Odokmkni! Je prirodzené, že s každou ďalšou knihou sa autor v písaní zdokonaľuje, čo možno vysvetľuje fakt, prečo majú mnohí autori najradšej svoje posledné knihy. Myslím si, že na Slovensku máme veľa kvalitných autorov, ale vidím problém v tom, že je tu malý trh. Riešením by mohlo byť prekladanie kníh do iných jazykov, minimálne češtiny, čím by sa knihy slovenských autorov dostali aj za hranice Slovenska. Uvažovala som, že by som napísala knihu v angličtine, možno sa k tomu raz odhodlám.

Prečítajte si tiež:
V Bratislave ukradli hodinky za 350-tisíc eur. Polícia žiada ľudí o pomoc

https://www.instagram.com/petra_hederova/?utm_source=ig_embed

Aký literárny žáner preferujete? Čo považujete za dobrú žurnalistiku?

Ja príliš nečítam romantickú literatúru, skôr iné žánre. Istý čas to boli detektívky od Agathy Christie a thrillery Stephena Kinga. Dobrá žurnalistika je zrejme tá, čo prináša niečo náučné, odborné, ktorá sa snaží priniesť objektívne informácie. A dá sa spoznať ju nielen podľa obsahu, ale aj podľa formy.

Ako má človek začať, keď chce vydať knihu? Na čo sa musí pripraviť, s čím sa musí vysporiadať? Ako vyzerá proces schvaľovania rukopisu? Koľko trvá napísanie knihy?

Hlavné je nejako začať. Človek si to doslova odsedí, pretože písanie zaberá veľa času. Takto strávený čas však ja považujem za hodnotný, pretože pri tvorbe literárneho diela sa človek kreatívne vybúri a aj zabaví. Mne trvá napísanie jednej knihy okolo troch mesiacov. Nesmiem si pri písaní nechávať dlhé pauzy, pretože potom zabudnem, o čom príbeh bol a musím ho čítať od začiatku.

Čo sa týka vydania knihy, je to na dlhšie vysvetľovanie. Treba zaslať hotový rukopis vydavateľstvám, alebo si ho človek môže vydať sám. Treba počítať s tým, že vydavateľstvo zaslaný rukopis odmietne, pretože majú plný edičný plán, alebo sa im váš rukopis žánrovo nehodí, prípadne vám vôbec neodpovedia. Okrem talentu, dobrej znalosti gramatiky a štylistiky, bohatej fantázie a dobrého nápadu treba mať aj šťastie. Ja som vydala knižky v štyroch vydavateľstvách a jednu som si vydala sama.

Prečítajte si tiež:
V Nitre pacientovi omylom operovali zdravé koleno

Čo by ste poradili začínajúcim autorom?

Zrejme to, aby nemali „veľké oči“. Treba sa na vec pozerať reálne, nečakať zázraky v podobe obrovských honorárov alebo vysokých čísel predaja. Nech píšu s radosťou a len vtedy, ak majú základný talent, radi písali slohy, bavilo ich čítať a majú dobrú predstavivosť. Úspech je, keď sa kniha dostane na trh a má dobré ohlasy od čitateľov. Osobne sa teším z každého nového knižného dieťaťa, ktoré mi pribudne. Je to taký malý zázrak.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií