fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Leto je stvorené na piknik v prírode: Viete, čo všetko si so sebou vziať?

Máte tip? napíšte nám mailom

K letu patrí bezpochyby krásne slnečné počasie, zmrzka, melón, pivko, stanovačky, fesťáky a piknik. Ten i v súčasnosti nestráca na obľube, práve naopak. Ľudia sa k nemu vracajú stále viac a vnímajú ho ako príjemný čas strávený v kruhu svojich blízkych pod holým nebom.

Celý deň môžu len tak sedieť na deke alebo ležať a užívať si sladké ničnerobenie. Každý z nás si zaslúži trochu oddychu. Ak by ste radi vypadli zo stereotypu bežných dní a nabili sa množstvom pozitívnej energie, určite ho vyskúšajte. Nebudete ľutovať. 

História piknikov

Pôvod slova piknik pochádza z Francúzska a siaha až do 1. polovice 18. storočia. Vo francúzštine „picque” znamená výzvu na jedlo a „nique” malú vec bez väčšej hodnoty (to sa však časom zmenilo).

V 19. storočí v piknikovom koši nesmeli chýbať sendviče, ale aj foie gras, šalát z homára a pohár šampanského. Typické boli aj rôzne druhy pečienky, bravčový jazyk, kura, šunka či ryby. Nedali dopustiť ani na vajíčka uvarené natvrdo, kompóty, nakladanú zeleninu a čerstvé ovocie. Samozrejmosťou boli aj koláče pripravené na sladko a slano. Ako nápoje sa podávala káva, horúca čokoláda a čaj, pochutiť si mohli aj na limonáde a malinovom octe.

dražovský piknik
Atmosféru francúzskeho pikniku v duchu impresionistických Raňajok v tráve si každoročne ľudia pripomínajú pri Dražovskom kostolíku. Zdroj: facebook.com/Najlepšie foto – Rastislav Búgel

Piknikové koše nosilo vždy služobníctvo, ktoré to nemalo vôbec jednoduché. Nielenže nemali na ne dostatok miesta vo voze, ale boli i veľmi ťažké. Súčasťou koša bol porcelán a príbory, ako aj ďalšie veci potrebné pre stolovanie vrátane hrnčekov a rôznych druhov pohárov.

Panstvo sa však iba s piknikom, ktorý sa spája najmä s vyberaným jedlom, neuspokojilo. Len tak sedieť v tráve a jesť – to sa im zdalo príliš nudné. A tak si čas strávený v prírode spríjemňovali hudbou v podobe hry na hudobný nástroj alebo tancom. Francúzi si piknik spájali s petangom a Američania zas s lietajúcim tanierom, frisbee. 

Hoci žijeme v 21. storočí, piknik si môžete užiť aj bez týchto typických pochúťok. Úplne stačí miska šalátu či ovocia a zopár starostlivo pripravených sendvičov. Ide najmä o to, aby ste si užili chvíle v prírode a aspoň na malý moment unikli z reality.

Čo nesmie chýbať vo vašom piknikovom koši?

Inšpirujte sa minulosťou:

 • pečené kuracie či bravčové mäso alebo rozbif,
 • vajcia uvarené natvrdo,
 • sendviče so šunkou,
 • wrapy,
 • sušienky,
 • džem,
 • sladké aj slané muffiny,
 • nakladaná zelenina,
 • kompótové aj čerstvé ovocie,
 • pečivo a sladké koláče,
 • čaj, káva, džús a limonády.

Vo všeobecnosti platí, že pribaliť by ste si mali všetko, čo máte radi a o čom viete, že aj skutočne zjete. Všetko poukladajte do dózičiek a dbajte na to, aby sa jedlo nepopučilo.

Zdroj: pexels.com

Zeleninu nepripravujte vopred, pokrájajte ju až na mieste. Bude chutiť sviežo a oveľa viac si na nej pochutia aj vaše deti. Okrem pitnej vody si pribaľte aj ľahké víno, plechovky piva či zdravé smoothie. Nemali by chýbať ani plátky melóna, ktorý vie v letných horúčavách najlepšie osviežiť. Alebo z neho rovno pripravte zmrzlinu, mojito, studené gaspacho, ľadový sorbet či ľahký letný melónový šalát.

Náš tip: Vyvarovať by ste sa mali predovšetkým majonéze, ktorá má tendenciu sa počas horúcich dní kaziť a vám hrozia črevné problémy.

Ako usporiadať piknikový kôš?

Ak ste si všetko dôkladne pripravili, nasleduje fáza číslo dva: naukladať to všetko do koša. Lenže ako? Aj to si vyžaduje systém. Jedlo poukladajte v opačnom poradí, v akom ho budete vyťahovať. Na spodok položte dezert, do prostriedku dajte hlavný chod a na vrch položte predjedlo.

Takto usporiadané chody vám zaručia, že sa vám nič nepopučí a ani nijako inak nepoškodí. Jedlo si tak viete naplno vychutnať v prírode, v parku alebo na opustenom mieste. 

Z pikniku štýlové posedenie

Veľké hostiny pod holým nebom sa nezaobídu bez pevného piknikového koša, do ktorého sa okrem jedla zmestia aj taniere, príbory a poháre. Súčasťou je i prestieranie

Zdroj: pexels.com

Najlepšie bude, ak si takýto kôš plný dobrôt odveziete na miesto diania autom. Piknikový kôš môže nahradiť aj piknikový batoh, do ktorého sa síce nezmestí XY chodov, ale na druhej strane s ním bez problémov prejdete aj dlhšie vzdialenosti.

Pikniková deka je základ. Aj v tomto prípade by ste nemali podliehať nude a stereotypu, vyskúšajte napríklad deku v kockovanom prevedení v tmavších farbách. Platí totiž to isté ako aj pri oblečení – na pestré farby (oranžová, žltá) rád sadá hmyz. Z jednej strany by mala byť deka hladká, vyhnete sa tak čisteniu a oberaniu suchej trávy.

Zdroj: pexels.com

Piknik určite nie je polhodinová záležitosť. Ak ste sa už naň vybrali, predpokladá sa, že bude piknikovať najmenej pol dňa, no nie? Pred slnkom sa chráňte pomocou praktickej zásteny. Nič nepokazíte ani chladiacou taškou či mini chladničkou, ktorá udrží jedlo aj nápoje v izbovej teplote.

Hodí sa mať so sebou aj vlhčené utierky a antibakteriálny gél na ruky. Predsa len, nikdy neviete, čo všetko sa vám dostane do rúk a voda nemusí byť práve najbližšie.

Piknik nie je iba o jedle

K posedeniu v tráve tradične patrí aj zábava. Okrem tanca a spevu sa môžete aj zahrať. Nielenže budete mať skvelú náladu, ale zaručene vám aj vytrávi. Budete tak mať možnosť vyskúšať viac rôznych chodov. Pribaľte si preto aj spratné športové pomôcky, odporúčame napríklad:

 • sadu na petang,
 • frisbee (zvlášť, ak so sebou beriete aj psíka),
 • stackline (ak budú v blízkosti stromy).

Iba lopta v tomto prípade nestačí. Navyše vie narobiť aj mnoho šarapaty, najmä ak nečakane odskočí na deku plnú jedla a drahého riadu. Skvelý pomocník vie byť aj prenosný reproduktor, vďaka ktorému si viete spríjemniť oddych príjemnou hudbou. Knihomoli sa zas potešia knižke.

Zdroj: pexels.com

Ak sa vám zdá piknikovanie nudné a radšej by ste dali prednosť adrenalínu, vyskúšajte napríklad let balónom, off-road jazdu, voľný pád či paddeboarding.

Zdroj: blog.vinogalerie.sk, blog.mall.sk

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií