Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Počet mŕtvych v Taliansku prekročil 10-tisíc. Prečo je úmrtnosť tak vysoká?

Počet úmrtí na nový koronavírus Covid19 je dnes v Taliansku 10,023. Za posledných 24 hodín pribudlo 889 obetí. 

Pri nedávnej jazde autom v Miláne, auto zastavila polícia. Nešlo však o žiadny dopravný priestupok. Polícia kontrolovala, či sediaci vzadu majú na tvárach masky.

Bolo nám povedané, že dvaja nemôžme sedieť vpredu,“ uviedla novinárka CNN, ktorá bola na ceste do nemocnice so svojím manželom navštíviť chorého príbuzného.

Máme špeciálny certifikát, ktorý nám dáva povolenie ísť do nemocnice,“ dodala a poznamenala, že príbuzný nemá koronavírus.

Toto sú prísne obmedzenia pre Talianov, ktorí teraz žijú v najsmrteľnejšej oblasti pandémie nového koronavírusu.

Koronavírus Taliansko: Počet úmrtí presiahol 10-tisíc

Počet úmrtí v Taliansku je dnes najvyšší na svete má až 10 023 obetí. Podľa talianskej agentúry pre civilnú ochranu si prešli v sobotu hrozným míľnikom, pričom podľa údajov talianskej agentúry pre civilnú ochranu došlo v piatok k nárastu o 889.

S  92 472 potvrdenými prípadmi je najvyššia úmrtnosť na svete, práve v Taliansku. Pri porovnaní s Čínou, epicentrom pandémie, ktorá má zhruba podobný počet potvrdených prípadov na 81 997 má úmrtnosť 3 199.

Taliansko má v skutočnosti druhý najvyšší počet potvrdených prípadov na svete po Spojených štátoch, ktorý dosahuje 105 470 osôb. USA má zlomok úmrtí, len cez 1700.

Taliansko momentálne vstupuje do svojho šiesteho týždňa obmedzení. Mnohí sa pýtajú: prečo majú omnoho vyššiu úmrtnosť ako v iných krajinách?

Odborníci tvrdia, že to závisí od kombinácie faktorov, ako je veľká skupina staršej populácie krajiny. Tí náchylnejší na vírus a metóda testovania neposkytuje úplný obraz o infekciách.

 

Skreslené čísla

Počet potvrdených prípadov v Taliansku „nepredstavuje celú infikovanú populáciu“, uviedol Dr. Massimo Galli, vedúci oddelenia infekčných chorôb v nemocnici Sacco v Miláne.  ,,Testujú sa iba tie najzávažnejšie prípady,“ dodáva Galli, a nie celá populácia – čo zase zvyšuje mieru úmrtnosti.

V oblasti severnej Lombardie, kde je väčšina prípadov, sa denne vykonáva okolo 5000 testov, povedal Galli. Dodal, „že je to oveľa menej, ako je potrebné,“ tisíce ľudí čakajú na diagnostiku doma.

Hlavnou prekážkou pre zdravotníckych pracovníkov vykonávajúcich testy je obmedzený počet dostupných ochranných pomôcok.

Pri varovaní ostatných krajín Galli povedal: „Máme národný systém zdravotnej starostlivosti, ktorý funguje veľmi dobre, najmä v Lombardii – ale aj náš systém bol veľmi zasiahnutý.  Urobili sme zázraky, aby sme znásobili počet lôžok v nemocniciach“.

 

Starší ľudia v ohrození

Ďalším faktorom v zdanlivo vysokej miere úmrtnosti je staršia talianska populácia, ktorá je najväčšia na svete za Japonskom.

Priemerný vek talianskych pacientov, ktorí zomreli po pozitívnom testovaní na vírus, bol 78 rokov.

Galli uviedol, že taliansky systém verejného zdravotníctva doteraz dokázal udržať veľa starších ľudí s už existujúcimi zdravotnými problémami nažive.

Títo pacienti však boli v „skutočne v krehkej situácii, ktorú môže zlomiť vírus ako je koronavírus“, dodal.

Stále však existujú príbehy nádeje. Podobne ako 102-ročná žena Talianka Grondona, ktorá sa zotavila z koronavírusu v severnom Janove po tom, čo strávila viac ako 20 dní v nemocnici. Talianka predstavuje nádej pre všetkých starších ľudí, ktorí čelia tejto pandémii.

 

Závažnosť sankcií

Medzitým sa niektorí odborníci pýtali, či obmedzenia Talianska obmedzili šírenie vírusu dostatočne.

Čínske mesto Wu-chan bolo prvým, kto v januári uvalil na svojich 11 miliónov občanov rozsiahle obmedzenia. Všetky lety, vlaky a autobusy boli zrušené a boli zablokované výjazdy na diaľnice.

O viac ako dva mesiace neskôr sa úradníci pandemického epicentra snažia tieto obmedzenia zmierniť. Pandémia sa v taliansku medzitým neustále vyvíja. Taliani teraz čelia pokutám až do výšky 3 000 eur za to, že nedodržia opatrenia.

Giorgio Palu, bývalý prezident Európskej a talianskej virologickej spoločnosti a profesor virológie a mikrobiológie na Padovskej univerzite povedal, že talianske opatrenia „nie sú také silné a prísne ako čínske opatrenia, avšak to je to, čo môžete v demokracii urobiť,“ dodal a poukázal na obmedzenia zavedené čínskym komunistickým štátom.

 

Zdroj bbc
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií