fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nová štúdia varuje: Polovica svetových pláží by mohla zmiznúť do konca storočia

Máte tip? napíšte nám mailom

S klimatickými zmenami sa začína meniť aj krajina. Polovica svetových pláží by mohla zmiznúť do konca storočia. 

Zrejme najznámejšou aktivistkou, ktorá bojuje za záchranu planéty je Greta Thunberg. Prezentuje sa ekologickým spôsobom života. Na prvý pohľad ju spoznáte podľa dlhých vlasov zapletených do vrkoča, no známa je najmä odvahou, vďaka ktorej sa nebojí postaviť ani pred svetových lídrov a obviniť ich z toho, že robia málo pre záchranu našej planéty. Nie je však jediná, ktorá bojuje za záchranu planéty. Rovnako tak robia aj známi herci, kde bezpochyby patrí aj DiCaprio. A určite budú mať dôvod na smútok.

Polovica svetových pláží by mohla zmiznúť

Vedci len nedávno vytvorili novú štúdiu, ktorá súvisí s klimatickými zmenami, ktoré by mali ohroziť existenciu obľúbených pláží. Uviedli, že piesočné pobrežie mnohých husto osídlených oblastí a turistických miest ohrozuje erózia, zmena podnebia a stúpanie hladiny mora. Medzi rizikové oblasti patria Surfers Paradise v Queenslande, St. Tropez, Honolulu, Copacabana, Costa del Sol a Weymouth.

Vedci však svetu ponúkli aj záblesk nádeje. Veria, že planéte pomôže aspoň mierne zníženie emisií skleníkových plynov. Práve to by mohlo zabrániť 40% očakávaných strát. Za novou štúdiou stoja vedci zo Spoločného výskumného centra Európskej komisie v Ispre v severnom Taliansku. Ich prácou bolo analyzovať satelitné snímky piesočnatých pláží zhotovených za posledných 30 rokov.

Ohrozí to cestovný ruch

Výsledky štúdie sú nepriaznivé najmä pre krajiny, ktoré žijú prevažne z cestovného ruchu, ktorý je založený na bohatstve pláži. Vedúci výskumu, Dr. Michalis Vousdoukas povedal, že výsledky novej štúdie naznačujú, že približne polovici svetových pláži hrozí vážna erózia. Naznačujú to aj súčasné trendy v oblasti zmeny podnebia a zvyšovania hladiny mora.

Pláže nie sú len obľúbeným miestom na odych či rekreáciu. Dôležité sú najmä pre životné prostredie, pretože sú prirodzenou ochranou pred búrkami či cyklónmi.

Podľa štúdie by bola najviac postihnutou krajinou práve Austrália, ktorej hrozí, že na jej území zanikne až 12 kilometrov pláže. Ohrozené sú však aj pláže v Kanade, Čile, USA, Mexiku či Číne.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií