fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Poslanci prijali uznesenie a ostro odsúdili teroristický útok na LGBTI komunitu, vláda má prijať opatrenia

Parlament v prijatom uznesení žiada Vládu SR, aby naplnila záväzky z Programového vyhlásenia zamerané na zlepšenie postavenia menšín a komunít na Slovensku.

Máte tip? napíšte nám mailom

18.10.2022 (Webnoviny.sk) – Poslanci Národnej rady SR (NR SR) v utorok prijali uznesenie, ktorým ostro odsúdili teroristický čin z 12. októbra, pri ktorom vyhasli životy Matúša Horvátha a Juraja Vankuliča pre ich sexuálnu orientáciu.

Vyjadrili hlbokú sústrasť ich rodinám a zároveň uistili všetkých príslušníkov menšín a komunít, že sú obohacujúcou súčasťou spoločnosti.

Tento teroristický útok proti príslušníkom LGBTI+ komunity a rovnako aj plány na útoky voči židovskej komunite, politikom a ich rodinám považuje NR SR za útok na demokratický štát a tým aj na každého z nás, jeho občanov,“ uvádza sa v prijatom uznesení.

Potlačenie nenávisti

Parlament v uznesení žiada Vládu SR, aby naplnila záväzky z Programového vyhlásenia Vlády SR na obdobie rokov 2021 – 2024 zamerané na zlepšenie postavenia menšín a komunít na Slovensku.

Zároveň na ňu apeluje, aby navrhla opatrenia na potlačenie prejavov nenávisti vo verejnom priestore. V prijatom uznesení sa ďalej uvádza, že parlament vyslovuje závažné znepokojenie nad pokusmi obmedzovať práva a slobody menšín a komunít žijúcich na Slovensku.

Súčasne vyzýva politikov, verejne činné osoby aj médiá, aby sa vyvarovali akýchkoľvek nenávistných prejavov, ktoré ničia dobré spolunažívanie a môžu viesť k prejavom násilia.

Prečítajte si tiež:
Lipšic v parlamente tvrdil, že SIS-ka brzdí trestné stíhania veľkých rýb politiky, tajní to označili za absolútnu lož

Zlepšenie života

Poslanec Tomáš Lehotský z klubu SaS predložil pozmeňujúci návrh, ktorým žiadal doplniť, že NR SR sa zaväzuje prijať legislatívne zmeny s cieľom zlepšiť život ľudí LGBTI komunity a zabezpečiť rovnosť ich práv. Návrh však neprešiel.

Minulú stredu 12. októbra zastrelil pred bratislavským LGBTI podnikom Tepláreň na Zámockej ulici v Bratislave páchateľ dvoch ľudí a jednu osobu zranil.

Motívom útoku bola nenávisť k homosexuálom, strelec svoje obete nepoznal. Podľa doterajších informácií bol páchateľom študent gymnázia pre mimoriadne nadaných žiakov Juraj K. z Bratislavy, ktorý následne po útoku spáchal samovraždu.

Viac k témam: Homosexuálne manželstvá, LGBTQI+, Programové vyhlásenie, Streľba na Zámockej ulici v Bratislave, Teroristický útok
Zdroj: Webnoviny.sk – Poslanci prijali uznesenie a ostro odsúdili teroristický útok na LGBTI komunitu, vláda má prijať opatrenia © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií