Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vo vesmíre ich vyprázdňovanie sníma kamera! TAKTO chodia astronauti na veľkú potrebu

Závažný problém austronautov na vesmírnej stanici, ktorý roky nemal poriadne riešenie. Dnes je všetko inak. Mužská a ženská posádka vesmírnej stanice si môže v pokoji a bez obáv uľaviť.

Zdroj: Unsplash

Keď v roku 1961 Alan Shepard ako prvý astronaut vyletel do vesmíru, nastala situácia, s ktorou nepočítal nikto. Ani on. A tak si po súhlase NASA uľavil do nohavíc.

Nakoľko vesmírna spoločnosť chcela pokračovať vo svojom výskume, bola nútená venovať sa otázke potrieb astronautov.  A tak do vesmíru spolu s austronautami vyslala vrecká na moč a stolicu. Ako to dopadlo, si asi vieme všetci predstaviť.

 

Podajte mi rýchlo servítku! Vo vzduchu pláva výkal!“  Tom Stafford počas misie Apollo 10 v roku 1969.

Nakoľko však nebolo možné tieto vrecká používať mimo kozmickej lode, NASA vyvinula pre astronautov špeciálne nohavice. Mali niekoľko absorbčných vrstiev a vďaka nim mohli astronauti vykonávať potrebu aj mimo vesmírnej stanice.

Avšak ani tieto vesmírne vymoženosti neboli dostatočné pre fungovanie posádky. A príchodom raketoplánov a žien do vesmíru bola NASA nútená opätovne prehodnotiť doterajšie vykonávanie potrieb astronautov.

 

V porovnaní s predošlými rokmi je vykonávanie potrieb na vesmírnej stanici na vysokej úrovni. No napriek tomu patrí k jedným z najnepríjemnejších úkonov, ktoré posádka počas svojho pobytu vykonáva. Ako to vlastne prebieha?

Moč nevyhadzovať!

Záchodová doska astronautov je vybavená kamerou. Tá ich presne nasmeruje, ako si majú sadnúť, nakoľko otvor v nej má len 10 centimetrov. V porovnaní so štandardnými záchodovým doskami sa jedná o skutočne miniverziu toalety. Len pre porovnanie. Záchodové dosky na zemi majú priemer cca 30 – 45 centimetrov.

Záchod funguje v podstate ako vysávač. Pomocou tlaku vzduchu sa pevný odpad vysaje, uloží a neskôr zhorí v atmosfére.

Ak potrebuje ísť astronaut na malú, postup je úplne iný. Dôvod? Moč je cenným pokladom vesmírnej stanice. Recykluje sa na pitnú vodu. Každý astronaut, rovnako ako aj astronautka, má vlastný lievik na moč, ktorý sa odsáva do nádrže. Okrem pitnej vody, ktorú z neho získavajú, NASA verí, že ho budú môcť používať na výrobu elektriny.

Nedávno internetom preletela správa, že astronauti nespolupracujú s lekármi, lebo sa pasujú s hanblivosťou. Čo odmietli poskytnúť na vedecké účely?

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií