fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prezidentka Čaputová videla na Ukrajine bolesť a utrpenie, ale aj odhodlanie brániť svoju krajinu (video)

Hlava štátu nemala počas návštevy pocit porazeneckej nálady a má tiež pocit, že hoci sú Ukrajinci vyčerpaní, posilňuje ich to, aby sa bránili ďalej.

Máte tip? napíšte nám mailom

1.6.2022 (Webnoviny.sk) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová „verí a chce tomu veriť“, že Ukrajina vo vojne s Ruskom zvíťazí. Hlava štátu to povedala na tlačovej konferencii po návšteve Ukrajiny, kde sa stretla s prezidentom krajiny Volodymyrom Zelenským a vystúpila v ukrajinskom parlamente.

Zničené domy či škôlky

Čaputová uviedla, že videla na Ukrajine obrovské odhodlanie brániť sa voči krajine s vojenskou presilou. „Ukrajina vedie spravodlivú obrannú vojnu, bráni svoju suverenitu,“ vyhlásila prezidentka. Nemala počas návštevy pocit porazeneckej nálady a má tiež pocit, že hoci sú Ukrajinci vyčerpaní, posilňuje ich to, aby sa bránili ďalej.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Podľa nej je iné vidieť obrázky v televízii a iné byť tam. Poukázala na to, že videla napríklad zbomardované domy rad za radom a z toho je zrejmé, že išlo o zámer. „Cítiť tam pach, jedlo na ceste, vidíte doslova do kuchyne,“ popísala. Za silný zážitok označila návštevu nemocnice, kde je podľa nej hrozné vidieť trpiacich ľudí.

Pomoc s vývozom obilia

Prezidentka ďalej pokračovala, že všetky rokovania na Ukrajine boli o posilnení pomoci, a preto tam aj išla. Uviedla, že každé jedno stretnutie s oficiálnymi predstaviteľmi alebo bežnými ľuďmi bolo sprevádzané slovom – ďakujem.

Prečítajte si tiež:
Matovič podľa Viskupiča nezodpovedne hazarduje s financiami a používa klamstvo ako pracovnú metódu

Čaputová je hrdá na Slovensko za pomoc, ktorú poskytuje Ukrajincom. Podľa hlavy štátu Ukrajinci mali zoznam vecí, ktoré by potrebovali, to však neznamená, že všetko má SR k dispozícii. Diskutovalo sa napríklad o tom, ako pomôcť pri vývoze tovarov, obilia, o nákupe pohonných hmôt a obnove Ukrajiny.

Prezidentka SR tiež povedala, že sa diskutuje o tom, či bude Slovensko pri obnove Ukrajiny pomáhať konkrétnej oblasti alebo mestu. Zuzana Čaputová sa v utorok 31. mája počas krátkej návštevy v Kyjeve stretla s prezidentom Zelenským, premiérom Denysom Šmyhalom a vystúpila s príhovorom pred poslancami ukrajinského parlamentu.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentka Čaputová navštívila Ukrajinu (fotografie)

Navštívila aj mestá Boroďanka a Irpiň neďaleko Kyjeva, v ktorých ruské jednotky útočili na civilné ciele, školy, kultúrne centrá a obytné domy a boli značne zničené raketovými útokmi a ostreľovaním.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Prezident Slovenskej republiky, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezidentka Čaputová videla na Ukrajine bolesť a utrpenie, ale aj odhodlanie brániť svoju krajinu (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Župné a komunálne voľby na Slovensku budú 29. októbra, koalícia si od dátumu sľubuje vyššiu účasť
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií