fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Psychiatri sa obávajú „cunami“ duševných chorôb po uvoľnení opatrení. Liečba môže trvať roky

Psychiatri varujú pred „cunami“ duševných chorôb pred problémami odloženými počas koronakrízy. Depresia môže vážne ohrozovať zdravie.

Máte tip? napíšte nám mailom

Obzvlášť sa obávajú, že deti a starší nedostávajú potrebnú podporu z dôvodu zatvorenia škôl, izolácie a strachu z nemocníc. V prieskume psychiatri hlásili nárast v mimoriadnych prípadoch a pokles v rutinných stretnutiach. Zdôraznili, že služby duševného zdravia sú stále otvorené.

„Pacienti sa vyparili“

„Už teraz vidíme ničivý vplyv COViD-19 na duševné zdravie, keďže v kríze sa ocitá viac ľudí,“ uviedla profesorka Wendy Burnová, prezidentka Royal College of Psychiatrists. „Ale rovnako sa bojíme o ľudí, ktorí teraz potrebujú pomoc a nedostanú ju. Obávame sa, že zablokovanie a odkladanie problémov by potom mohli viesť k tsunami.“

Prieskum 1 300 lekárov z oblasti duševného zdravia z celej Veľkej Británie zistil, že v naliehavých prípadoch došlo k nárastu o 43 %, zatiaľ čo 45 % lekárov uviedlo zníženie počtu rutinných stretnutí.

Jeden psychiater povedal: „Zdá sa, že v starodávnej psychiatrii sa naši pacienti vyparili, myslím si, že ľudia sú príliš ustrachaní hľadať pomoc.“

Ďalší napísal: „U mnohých našich pacientov sa vyvinuli mentálne poruchy v dôsledku prerušenia klasického života kvôli koronavírusu – napr. sociálna izolácia, zvýšený stres, vyčerpanie liekov.

Prečítajte si tiež:
Toto sú najkrajšie vianočné piesne, ktoré zbožňujeme už roky

Bernadka Dubická, ktorá predsedá fakulte detskej a adolescentnej psychiatrie v RCP, uviedla: „Bojíme sa, že deti a mladí ľudia s duševnými chorobami, ktorí majú problémy, nedostávajú podporu, ktorú potrebujú.”

Ľudia sa momentálne boja hľadať pomoc a ich potreba podpory duševného zdravia je pravdepodobne väčšia ako kedykoľvek predtým.

Duševné zdravie sa zhoršilo

Charita duševného zdravia Rethink Mental Illness uviedla, že obavy boli podporené dôkazmi od ľudí žijúcich s duševnými chorobami.

V prieskume 1 000 ľudí mnohí uviedli, že od začiatku pandémie sa ich duševné zdravie zhoršilo v dôsledku prerušenia postupov, ktoré ich udržiavajú v bezpečí.

,,NHS odvádza neuveriteľnú prácu za najťažších okolností, ale duševné zdravie musí byť jasnou prioritou s investíciami, aby sa služby lekárov dokázali vyrovnať s týmto očakávaným prudkým nárastom dopytu,” uviedla Danielle Hamm.

Povedala, že to môže trvať roky, kým sa niektorí ľudia zotavia.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj bbc
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií