fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Psychologická štúdia: Podľa obľúbenej hudby sa dá rozpoznať charakter človeka

Máte tip? napíšte nám mailom

Povedz mi, aká je tvoja obľúbená hudba a ja ti poviem, čo si za človeka…

Naša obľúbená hudba dokáže povedať veľa o tom, akí sme. Je to tým, že výber hudby je úzko spätý s tým, ako sa pozeráme na svet. Na hudbu a jej výpoveď o nás sa zameral i nedávna psychologická štúdia, ktorá bola publikovaná v časopise PLOS One. Výskum hovorí o tom, hudba, ktorú máme radi je spojená so spôsobom uvažovania a tiež so špecifickými charakterovými črtami.

Obľúbená hudba naznačuje napríklad to, do akej miery sme empatickí alebo sa skôr pozeráme na svet s nadhľadom. Vedci z Cambridgeskej univerzity dali viac než 4000 ľuďom vyplniť dotazník, ktorý bol zameraný na ich charakterové rysy a následne mali vyplniť test, pri ktorom počúvali 50 rôznych skladieb, ktoré mali ohodnotiť.

Skladbu Hallelujah od Jeffa Buckleya milujú ľudia, pre ktorých je typická vysoká miera empatie a sú ochotní sa kvôli ostatným obetovať. Táto pieseň je “typickým príkladom dojemnej a presvedčivej hudby, ktorú milujú tí, ktorí druhým veľmi dobre rozumejú. Títo ľudia oceňujú tiež pesničky, ktoré sa zaoberajú negatívnymi emóciami akými sú smútok či depresia,” vysvetľuje koordinátor štúdie, psychológ David Greenberg.

Prečítajte si tiež:
Viete, prečo sú ryšaví ľudia ryšaví? Edinburskí vedci prišli s odpoveďou

Tí, ktorí milujú intenzívnu, živú a pozitívnu hudbu akou je napríklad Koncert C-dur Antonia Vivaldiho, majú tendenciu k systematickosti a sú to racionálne typy, ktoré vždy pre všetko hľadajú vysvetlenia a pravidlá. Pieseň Come Away With Me od Norah Jones sa páči empatickým ľuďom, ktorí dávajú prednosť intenzívnej hudbe s väčšou emočnou hĺbkou, ktorá ich núti premýšľať.

Jemné a empatické osobnosti milujú dojímavú a emotívnu skladbu All of Me od Billie Holyday. “Aj keď sa hudobné preferencie časom menia, sme schopní konštatovať, že úroveň empatie a jej tendencia v uvažovaní môže s veľkou presnosťou naznačovať to, či je človeku daná skladba viac či menej príjemná,” vraví Greenberg.

Silnú a energickú skladbu God Saves The Queen od Sex Pistols obľubujú ľudia s racionálnym myslením, ktoré nepohŕdajú punkom a heavy metalom. Živá a nenáročná pieseň Crazy Little Thing Called Love od legendárnej britskej kapely Queen sa páči empatickým osobám, ktoré taktiež slabosť pre country, pop, rock a folk. Pieseň Enter Sandman od Metallici obľubujú racionálni ľudia, ktorí sú od prírody systematickí a chcú pochopiť fungovanie sveta.

Prečítajte si tiež:
9 jedinečných mostov, ktoré vám vyrazia dych

Vedci pre túto štúdiu vybrali dokopy 26 hudobných žánrov a podžánrov. Jednotlivá kategorizácia účastníkov bola vytvorená prostredníctvom facebookovej aplikácie myPersonality, ktorá už ale nie je dostupná. “Naše údaje môžu byť užitočné i pre hudobný priemysel, ktorý sa snaží nájsť algorytmy k zisteniu hudby, ktorú ľudia radi počúvajú,” tvrdí Greenberg.

 

Zdroj: Prima Zoom

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií