fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rodné čísla definitívne končia: Vláda schválila náhradu v podobe identifikátorov

Máte tip? napíšte nám mailom

Rodné čísla budú od apríla 2020 minulosťou. Súčasné čísla podľa rezortu vnútra požiadavkám dnešných informačných systémov už nepostačujú. 

Určite si pamätáte na chvíľu, keď ste dovŕšili 15 rokov a prvú vec, ktorú ste si museli vybaviť bol občiansky preukaz. Bez ohľadu na to, či ste na ňom mali fotografiu ako sériový vrah alebo nie, dôležitejšie ako fotka bolo rodné číslo, ktoré slúžilo ako doklad totožnosti. Rodné číslo však máme pridelené od narodenia. Rovnako dôležité je aj v zdravotníctve. Objavuje sa na preukaze poistenca a, pravdupovediac, bez rodného číslo sa pri vybavovaní dôležitých úradných aj neúradných vecí nikam nepohnete.  

Rodné čísla končia

Prvé rodné čísla vznikli v roku 1954. Odvtedy sa na Slovensku narodilo množstvo ľudí, ktorým bola pridelená jedinečná číselná kombinácia. Alebo by aspoň mala byť pridelená. Aj v tomto prípade sa stalo, že pri prideľovaní čísla vznikla chyba, následkom ktorej boli duplikáty. Rezort vnútra uviedol, že do roku 2053 bude problém generovať nové čísla bez duplicít. Novým číslom chce rezort zabrániť predovšetkým zneužívaniu osobných údajov. 

„Diskusia o myšlienke vymeniť rodné čísla za bezvýznamový identifikátor sa začala ešte v roku 2004 – 2005 na ministerstve vnútra,poznamenala po rokovaní vlády šéfka rezortu vnútra Denisa Saková.

Ministerstvo vnútra navrhlo, aby mala každá osoba pridelený bezvýznamový identifikátor, ktorý je jedinečný pre každú fyzickú osobu a ktorý tvorí náhodné desaťmiestne číslo generované kryptografickým kľúčom. Zo základného identifikátora sa vytvorí sektorový identifikátor slúžiaci na výmenu identifikácie v rôznych sektoroch. 

Špeciálne identifikátory

Pri komunikácii občana s orgánmi verejnej moci bude teda slúžiť takzvaný bezvýznamový identifikátor fyzickej osoby. Pôjde o náhodné desaťmiestne číslo, ktoré bude poznať jeho držiteľ a môže byť uvádzané na dokladoch.

Ministerka vnútra povedala, že zákon by mal byť účinný od 1. apríla 2020, no naplno by sa mali nové identifikátory využívať od roku 2030.

Nový zákon sa však niektorým politikom nepáči. Podpredsedníčka mimoparlamentnej strany Za ľudí a poslankyňa Veronika Remišová tvrdí, že zákon o rušení rodných čísel je nezmyselný a nákladný projekt, na ktorý doplatia občania a zaplatia ho z vlastného vrecka.   

TK Veronika Remišová: Schválený zákon o rušení rodných čísel je nezmyselný a nákladný projekt.

Zveřejnil(a) Za ľudí dne Středa 6. listopadu 2019

Zdroj: ta3.com 

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií