fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Alarmujúce zistenie: Stúpajúca hladina morí ohrozí do roku 2050 takmer 300 miliónov ľudí

Máte tip? napíšte nám mailom

Hladina morí sa každým rokom zvyšuje kvôli zmene klímy. V roku 2050 by malo byť ohrozených až 300 miliónov obyvateľov.  

Svet momentálne čelí obrovským problémom, proti ktorým je náročné bojovať. Viaceré krajiny sveta sužujú obrovské požiare, iné krajiny zase trápia záplavy. Zmena klímy spôsobuje aj zvyšovanie hladiny morí. Práve to sa prejavuje častými záplavami,  a to dokonca aj na takých územiach, kde doteraz neboli.

Stúpajúca hladina morí ohrozí milióny ľudí

Smutné zistenia priniesla nová štúdia, ktorá vyplýva z výskumu nezávislej vedeckej organizácie Climate Centra so sídlom v USA. Vedci v nej potvrdili, že do 30 rokov hrozia každoročné záplavy na miestach, kde žije 300 miliónov ľudí. Výsledky publikovali v odbornom časopise Nature výskumníci Climate Central, vedecké a mediálne organizácie zaoberajúce sa zmenami klímy. Tieto predpoklady sú skutočne alarmujúce, pretože vedci doteraz predpokladali, že záplavy ohrozia najviac 80 miliónov ľudí.  

https://www.instagram.com/p/B4V1UoiJjwE/

Predošlé odhady hovorili o menšom počte vďaka satelitným odhadom, ktoré nadhodnocovali výšku terénu vzhľadom na vysoké budovy a stromy. Tohtoročná štúdia je založená na novom súbore dát z digitálnych modelov terénu s využitím strojového učenia, aby sa mohli presnejšie identifikovať ohrozené pobrežia.  

Prečítajte si tiež:
Kaufland ponúkne čapovanú drogériu - Kde sa jej dočkáte najskôr

Nové zistenia ukazujú, že najzávažnejšia situácia hrozí práve ázijským krajinám. Sú to najmä Čína, Bangládeš, India a Vietnam či Thajsko. V spomínaných krajinách žije približne 240 miliónov obyvateľov bez dostatočnej ochrany pred záplavami, ktoré by ich podľa štúdie mali každoročne ohroziť. Počet ohrozených ľudí sa podľa nových výpočtov zvýšil dvanásťkrát v Thajsku a osemkrát v Bangladéši. 

Problém sa týka aj Európy

Ak by ste si mysleli, že sa zmena klímy dotkne predovšetkým krajín, ktoré sú od nás vzdialené tisíce kilometrov, boli by ste na omyle. Zmena klímy neobišla ani moria, ktoré obmývajú európske krajiny. Medzi najviac ohrozené krajiny patrí Holandsko. Krajina tulipánov už teraz leží z jednej štvrtiny pod hladinou mora. Ohrozené sú aj Veľká Británia a Nemecko. 

Stúpajúca hladina morí potrápi aj svetové mestá ako Londýn, New York, Miami a Tokio.

„Teraz už vieme, že hrozba stúpania hladiny morí a zaplavenia pobreží je oveľa väčšia, než sme si doteraz mysleli,“ uviedol Benjamin Strauss, výkonný riaditeľ Climate Central a spoluautor štúdie.

View this post on Instagram

#Montgomery,Vt #flooding

A post shared by Maggie Cook (@maggievt) on

Stúpajúca hladina morí a oceánov je jedným z najviac ohrozujúcich prejavov zmien klímy. Agentúra Reuters uvádza, že k presídleniu zo svojich domovov môže donútiť milióny ľudí. Ale tak ako každý problém, aj stúpajúca hladina morí sa dá aspoň čiastočne vyriešiť. Podľa vedcov ju možno zvrátiť znížením uhlíkovej stopy. Výskumníci preto vyzvali svetové vlády, aby prijali potrebné opatrenia. 

Zdroj: ta3.com ,science.honline.sk 

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií