fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rusi kradnú Ukrajincom obilie a snažia sa ho ďalej predať, v Egypte ani Libanone nepochodili

Ukrajinské ministerstvo obrany odhaduje, že od začiatku ruskej invázie bolo z Ukrajiny ukradnutých a odvezených najmenej 400-tisíc ton obilia.

Máte tip? napíšte nám mailom

12.5.2022 (Webnoviny.sk) – Ruskej obchodnej lodi naloženej obilím ukradnutým na Ukrajine neumožnili vplávať do najmenej jedného stredomorského prístavu.

Ako informuje spravodajský web CNN, podľa zdrojov z lodnej dopravy a ukrajinských predstaviteľov sa teraz nachádza v sýrskom prístave Latakia.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Rusi obchodujú s ukrajinským obilím

Ešte 27. apríla loď Matros Pozynich zdvihla kotvu pri pobreží Krymu a vypla transpondér, čo je zariadenie, ktoré umožňuje určiť presnú polohu plavidla.

Nasledujúci deň bola podľa fotografií a satelitných snímok v prístave Sevastopoľ, v ktorom sa nachádza hlavný prístav na Kryme.

Podľa ukrajinských predstaviteľov a dostupných zdrojov o lodnej doprave sú do obchodovania s ukradnutým obilím zapojené ešte ďalšie dve lode.

Okupantom zásielky odmietajú

Krym, ktorý v roku 2014 anektovalo Rusko, produkuje málo pšenice z dôvodu nedostatočného zavlažovania. Ukrajinské regióny na severe, okupované ruskými silami od začiatku marca, však produkujú každý rok milióny ton obilia. Ukrajinskí predstavitelia tvrdia, že tisíce ton ukradnutého obilia teraz Rusi zvážajú kamiónmi na Krym.

Podľa ukrajinských predstaviteľov odišlo zo sevastopoľského prístavu v marci aj apríli približne 100-tisíc ton obilia. Ukrajinské ministerstvo obrany odhaduje, že od začiatku ruskej invázie bolo z Ukrajiny ukradnutých a odvezených najmenej 400-tisíc ton obilia.

Prečítajte si tiež:
Moldavsko má po výbuchoch v Podnestersku vážne obavy, prezidentka už zvolala bezpečnostnú radu

Spomenutá loď Matros Pozynich viezla takmer 30-tisíc ton ukrajinskej pšenice. Ukrajinci upozornili stredomorské krajiny na krádež obilia a túto zásielku tak odmietli v Egypte a údajne aj v Libanone, a tak zamierila do sýrskej Latakie.

Viac k témam: Krádež, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusi kradnú Ukrajincom obilie a snažia sa ho ďalej predať, v Egypte ani Libanone nepochodili © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií