fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Severná a Južná Kórea odpálili varovné výstrely pri spornej západnej morskej hranici, padlo aj niekoľko obvinení

Hranica je dlhoročným zdrojom sporov, ktoré vyústili aj do smrteľných incidentov.

Máte tip? napíšte nám mailom

24.10.2022 (Webnoviny.sk) – Južná a Severná Kórea si v pondelok pozdĺž ich spornej západnej morskej hranice vymenili varovné výstrely. Zbor náčelníkov štábov juhokórejských ozbrojených síl vo vyhlásení informoval, že ich námorníctvo odvysielalo varovania a následne vystrelilo varovné výstrely na odradenie severokórejskej obchodnej lode, ktorá o 3:42 miestneho času porušila morskú hranicu.

Severokórejská armáda vyhlásila, že jej pobrežná obrana reagovala odpálením desiatich delostreleckých výstrelov smerom k ich teritoriálnym vodám, kde „zaznamenali námorný pohyb nepriateľa“, a obvinila juhokórejskú vojenskú loď z preniknutia do severokórejských vôd pod zámienkou zásahu proti neidentifikovanému plavidlu.

Porušenie dohody

Juhokórejský zbor náčelníkov štábov uviedol, že pondelková delostrelecká paľba porušila dohodu medzi Kóreami z roku 2018 o znížení vojenských nepriateľských činov a podkopáva stabilitu na Kórejskom polostrove. Severokórejské strely podľa neho nepristáli v juhokórejských vodách, ale Soul posilňuje svoju vojenskú pripravenosť.

Obvinenia z provokácií

Generálny štáb severokórejských síl obvinil Južnú Kóreu z provokácií pri ich pozemnej hranici jej delostreleckými testami a propagandistickým vysielaním z reproduktorov.

Juh potvrdil, že minulý týždeň mal pravidelné delostrelecké cvičenia a poprel, že by vysielal z reproduktorov, čo obe krajiny zastavili na základe spomenutej dohody.

Prečítajte si tiež:
Pri Kanárskych ostrovoch sa prevrátil čln s migrantmi, hlásia nezvestných aj jednu mŕtvu osobu

Hranica je dlhoročným zdrojom sporov, ktoré vyústili aj do smrteľných incidentov. Velenie OSN pod vedením Američanov vytýčilo hranicu na konci kórejskej vojny (1950 – 1953), no Severná Kórea trvá na hranici, ktorá zasahuje hlboko do vôd kontrolovaných Juhom.

Viac k témam: Varovné výstrely
Zdroj: Webnoviny.sk – Severná a Južná Kórea odpálili varovné výstrely pri spornej západnej morskej hranici, padlo aj niekoľko obvinení © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií