Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

„Skončite dobu uhoľnú,“ vyzývajú aktivisti z Greenpeace-u. Dnes ráno vystúpili na ťažobnú vežu v Novákoch

SKONČITE DOBU UHOĽNÚ. Tak znie odkaz aktivistov Greenpeace, ktorí dnes ráno vyliezli na ťažobnú vežu v areáli firmy Hornonitrianske bane Prievidza v Novákoch. Protestujú týmto proti deštruktívnej ťažbe a spaľovaniu uhlia.

To minulý týždeň oficiálnym návrhom opäť odobrila vláda SR pod vedením ministerstva hospodárstva v spolupráci s HBP.

Aktivisti Greenpeace dnes ráno chceli vyvesiť 15 metrov dlhý banner na ťažobnej veži firmy HBP v Novákoch. Kvôli poveternostným podmienkam a bezpečnosti sa ho najskôr vyvesiť nepodarilo. Namiesto toho použili menšie bannery s rovnakým odkazom. Akcia pokračovala celé predpoludnie a približne okolo jedenástej visel už aj najväčší banner.

Šlo o nenásilný protest, ktorý poukazuje na zdroj problému s uhlím na Slovensku. Požadujú koniec doby uhoľnej pre hornú Nitru i celé Slovensko.

Akcia pokračuje už viac ako 4 hodiny. Naši aktivisti a aktivistky práve teraz vyvesili na ťažobnej veži firmy HBP v…

Zveřejnil(a) Greenpeace Slovensko dne Středa 28. listopadu 2018

Minulý týždeň dala vláda do medzirezortného pripomienkového konania návrh dokumentu, ktorý má riešiť útlm uhlia na hornej Nitre. Ten sa však zaoberá najmä transformáciou súkromnej firmy HBP a navrhuje rýchlejšiu ťažbu uhlia miesto jej ukončenia. Kľúčové problémy regiónu teda vládny plán nerieši, ale odkladá.

Ťažba uhlia má za následok zvýšené hladiny arzénu

Región hornej Nitry pritom už desaťročia trpí nadmernou ekologickou záťažou najmä z uhoľného priemyslu. V polovici októbra aktivisti Greenpeace Slovensko zistili v sedimentoch v okolí banských výpustov odpadových vôd alarmujúce hodnoty arzénu. Arzén je karcinogén, ktorý sa v prostredí nerozkladá, hromadí sa napríklad v sedimentoch aj v živých organizmoch.

Aj keby sa prestalo ťažiť a spaľovať uhlie hneď zajtra, škody na životnom prostredí zostanú viac než nepríjemným dedičstvom pre budúce generácie. Bolo by nezodpovedné, aby vláda i HBP nekonali v záujme zdravia regiónu. Najmä keď poznáme, akú cenu za to región musí platiť,“ hovorí riaditeľka Greenpeace Slovensko Ivana Kohutková, ktorá viedla tím pri testovaní sedimentov na hornej Nitre.

Zdroj: Greenpeace/Tomáš Halász

Podľa Greenpeace nadišiel čas pre Slovensko skoncovať s dobou uhoľnou. Slovensko má najlepšie podmienky pre celkový útlm uhlia v energetike zo všetkých krajín strednej Európy – uhlie totiž tvorí len 12 percent výroby elektriny a tepla, a väčšinu ho aj tak dovážame zo zahraničia.

„Skončiť dobu uhoľnú znamená nechať uhlie v zemi a prestať ho spaľovať. Nastal čas, aby vláda prestala riešiť rozpočet jednej firmy a miesto toho sa zamerala na skutočný koniec uhlia. Taký, čo šetrí zdravie ľudí aj životné prostredie. Slovensko má na viac,“ dodáva Júlia Sokolovičová, expertka na energetiku Greenpeace CEE.

Čo na to ľudia?

Vždy sa nájdu takí, ktorí „grínpisákov“ majú za obyčajných šašov, snažiacich sa o nemožné (a nezmyselné) veci. Kritizujúce a provokačné komentáre na seba, samozrejme, nedali dlho čakať. Protestnú akciu zosmiešňujú a obracajú pozornosť napríklad na Antarktídu a tučniaky.

Citujeme napríklad reakciu Tomáša, žijúceho v Hornonitrianskom regióne: „Pane, skúste si naozaj naštudovať, čo nám tu, obyvateľom Hornej Nitry, tento priemysel spôsobuje, a potom vypisovať. Mám rodinu v baniach a takisto som obyvateľom tejto oblasti, takže sa ma to dotýka – to len na margo toho, aby ste vedeli, že som v tom osobne zainteresovaný. Viete, pane, čistý vzduch si nekúpite za žiadne peniaze na svete. A keď nie pre nás, aspoň pre naše deti. A hovoriť idioti niekomu, keď nepoznáte celý príbeh, je…“

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií