fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Koniec turistov v šľapkách? Národný park bude dávať pokuty

Máte tip? napíšte nám mailom

Taliansky národný park Cinque Terre bude dávať pokuty turistom za nevhodnú obuv. 

Cinque Terre sa nachádza na severozápade Talianska na pobreží Ligúrie. Vďaka svojej jedinečnosti bola oblasť v roku 1997 zapísaná medzi pamiatky svetového dedičstva UNESCO a za národný park vyhlásená o dva roky neskôr.

View this post on Instagram

“The world is big and I want to have a good look at it before it gets dark” – John Muir — The first time I went to Cinque Terre I was a student in Florence and had heard it was a nice weekend trip for a hike and the beach. I had no idea what to expect. This was before Instagram — I’d never even seen a photo. 📸 So when we came around a curve and I looked down, across the rustling trees, bursting with big ripe lemons 🍋 and caught my first glimpse of a colorful fishing village 🦐🦀🐟 tucked into a cove with the big, blue, sparkling Ligure Sea 🌊⛵️stretching out beyond as far as I could see…I was breathless. …😶😯😍 This photo was taken 10 years and four visits later. The villages have changed a bit in that time — partly due to tourism and partly because a devastating flood+landslide in 2011. But that feeling of you get looking out across the water — the feeling that you’re perched on the very tippy top of the whole world, and that it’s the most beautiful, serene, peaceful world there ever was — that feeling hasn’t changed one bit. And that’s la vita bella. — #italy #cinqueterre #lavitabella #ladolcevita #cinqueterrehike #liguriancoast #travelstoke #travelgram #wildheartwoman #latergram #summer #lastsummer #wanderlust #wanderlustitaly #girlswhohike #epichikes #gohike #topoftheworld #imontopoftheworld #girlswhotravel #gltlove

A post shared by Kat at Wild Hearts Club (@meetthewildhearts) on

Zákaz šľapiek

Národný park sa rozhodol radikálne zakročiť. Za šľapky a inú nevhodnú obuv bude turistom hroziť pokuta v rozmedzí od 50 do 2500 eur. Nové pravidlá zavádzajú kvôli tomu, že nepoučiteľní turisti často chodia s nedostatočne chránenými nohami. Mnohokrát musia záchranári použiť aj vrtuľník. Pritom turistické chodníky v danej oblasti sú staré a niekedy náročné na prejdenie.

Riaditeľ parku Patrizio Scarpellini pokračuje: „Problémom je, že mnohí turisti podceňujú prechádzky a myslia si, že sú stále na pláži.”

https://www.instagram.com/p/BujowhRABgJ/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

Počet turistov sa v Cinque Terre v posledných rokov zvyšuje. Oblasť láka cez leto zvlášť výletných turistov do neďalekého prístavu La Spezia. Zavedenie zákazu nosenia nevhodnej obuvi bude postupné a bude mu predchádzať rozsiahla informačná kampaň.

Taliansky národný park by mohol byť príkladom aj pre nás. Často totiž vidíme na túrach ľudí v šľapkách, výnimočné nie sú ani “crocsy” alebo obyčajné plátenky. Pritom nohu treba mať spevnenú, tak v tomto nebuďme ľahostajní.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií