fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Máme byť na čo hrdí! Slovenský folklór je svetový, pozrite si tie najkrajšie kroje

Máte tip? napíšte nám mailom

Slovenské kroje sú pýchou celého nášho národa. Nesú v sebe bohatú históriu a líšia sa svojím prevedením a farebnosťou vo všetkých kútoch Slovenska. Pozrite sa na fotografie uverejnené na Instagrame @slovenske_kroje_ , ktoré ich zachytávajú v plnej kráse.

Folklórny súbor Bystrina sa rozhodne nemá za čo hanbiť. Mladá a usmievavá dievčina je oblečená do pestrofarebného kroja. Obrovské rukávy, kvietkovaná vesta aj bohaté vrstvenie. V upravených vlasoch nechýba ani dlhá a vzorovaná mašľa. I takáto fotografia je dôkazom, že folklór má na Slovensku svoje pevné a nenahraditeľné miesto.

https://www.instagram.com/p/BrX3140FbdZ/

Slovenský kroj pochádzajúci z Detvy je na tejto fotografii farebne o niečo jemnejší. Nedominujú v ňom výrazné odtiene, ale decentná kombinácia ružovo-bielej farby. Neprehliadnuteľný je však nádhernou čipkou aj honosnou kvietkovanou korunou na hlave.

https://www.instagram.com/p/BovePmPgdxD/

Krikľavo červenou farbou sa môže popýšiť kroj z obce Jedľové Kostoľany. Už pri prvom pohľade naň je jasné, že má štruktúru prepracovanú do najmenších detailov. Jednoduché biele rukávy sú zvýraznené drobnými ornamentmi na červenom podklade. Opäť platí, že ani na tomto odeve nechýbajú kvety.

Prečítajte si tiež:
70-ročná babička očistila v roku 2018 až 52 pláží od odpadu. Inšpiroval ju dokumentárny film o znečistení planéty plastami

https://www.instagram.com/p/BpTsBcQAwuW/

Zaujímavým krojom sa môže pochváliť i Zvolenská Slatina. Pri tomto type platí zaužívané pravidlo, že v jednoduchosti je krása. Dlhú sukňu zvýrazňuje decentná mašľa a zlato-hnedá vesta. Pozornosť sa sústreďuje na doplnok v podobe „kráľovskej″ ľudovej koruny, ktorá pokračuje pestro vyzdobenou mašľou.

https://www.instagram.com/p/BsS2bCyAN26/

Pre porovnanie, aj tento kroj pochádza z oblasti Detvy, konkrétne z mesta Hriňová. Na rozdiel od ružovo-bieleho kroja je zhotovený v nekomplikovanom štýle. Ženský odev je farebne vyvážený s tým mužským. Detailnému pohľadu neunikne, že ženské rukávy sú v porovnaní s mužskými naberané a kratšie.

https://www.instagram.com/p/Bp6igmygElG/

V súčasnosti je bežné vydávať sa v bielych šatách. Kedysi nevesty z Kozároviec „zväzovala″ tradícia pristúpiť k manželskému zväzku v čiernom kroji. Musíme ale uznať, že je skutočne dych berúci. Aj bez luxusných šperkov žena kedysi dokázala vďaka nemu vyzerať naozaj pôvabne.

https://www.instagram.com/p/BheXmbog8F0/

Slovenské kroje staršej i mladšej generácie

Staršiu generáciu obdivujeme z rôznych dôvodov. Nenahraditeľné skúsenosti našich starých mám nám poskytujú ponaučenia i v súčasnosti. Tento kroj z polovice 20. storočia sa využíval pri slávnostných príležitostiach. Všimli ste si, že namiesto korunky majú staršie ženy čepiec? Kroj pochádza z obce Horné Orešany.

Prečítajte si tiež:
FOTO: Pohoda 2018, II. časť

https://www.instagram.com/p/BhifP3ZAU4Y/

V Myslave, mestskej časti Košíc, sa objavila i takáto príjemná fotografia. Muž je oblečený v kroji, na ktorom sa nachádzajú výrazné kvety. Naopak ženský kroj je poprešívaný rôznymi pásikmi. Naše ľudové kroje sú jednoducho plné prekvapení.

https://www.instagram.com/p/BsvnkPdFAXC/

Ako vyzerali kroje z pradávnej minulosti? Zaniknutá obec Turie Pole sa pýšila poctivým krojom i pre deti. Najrôznejšie detaily od goliera až po sukňu či nohavice zdobili odev aj u tých najmenších. Slovenské kroje sú krásne nielen v súčasnosti, ale boli aj v minulosti.

https://www.instagram.com/p/BmD_4_cAu3f/

Zdroj: instagram.com/slovenske_kroje_

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií