fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slovensko rokuje s Ukrajinou o predaji húfnic Zuzana, Naď podporuje odovzdanie MiG-29 našim susedom

Stíhačky MiG-29 bude podľa ministra obrany čoskoro problém „udržať vo vzduchu”.

Máte tip? napíšte nám mailom

10.4.2022 (Webnoviny.sk) – Slovensko rokuje s Ukrajinou o možnej dodávke samohybných húfnic Zuzana. V diskusnej relácii O 5 minút 12 RTVS to potvrdil minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

Doplnil, že v tomto prípade by nemalo ísť o darovanie, ale o predaj. Či pôjde o verziu Zuzana 2000 alebo Zuzana 2 je podľa neho otázkou debaty.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Oprava poškodenej techniky

„A hovoríme tiež o možnosti, aby poškodené ukrajinské bojové vozidlá a tanky T-72 alebo T-55 prišli na naše územie a v našich vojenských opravárenských podnikoch by sme ich opravovali a vracali naspäť na Ukrajinu,” vysvetlil minister.

Pokiaľ ide o dosluhujúce stíhačky MiG-29, podľa Naďa bude čoskoro problém „udržať ich vo vzduchu”, keďže zo Slovenska odchádzajú ruskí mechanici, ktorí ich majú udržiavať.

„Zdá sa, že ruská stana si začína neplniť svoje zmluvné vzťahy,” skonštatoval minister s tým, že čím skôr sa MiGy rozhodneme uzemniť, tým lepšie.

Ochrana slovenského neba

Ochranu vzdušného priestoru by podľa ministra v prípade vyradenia MiGov až do dodania amerických stíhačiek F-16 v roku 2024 mohli zabezpečiť napríklad Američania zo základní v Poľsku.

Prečítajte si tiež:
Hlas-SD považuje presun S-300 na Ukrajinu za ohrozenie obranyschopnosti Slovenska, Naď vraj nesplnil sľub

„Tých možností je viacero, každopádne to nechám na vojakov – tých našich alebo aliančných (vojakov NATO, pozn. SITA) z hľadiska plánovania,” dodal minister obrany.

Viac k témam: Húfnice Zuzana 2, rusko-ukrajinský konflikt, Stíhačka F-16, Stíhačky MiG-29
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko rokuje s Ukrajinou o predaji húfnic Zuzana, Naď podporuje odovzdanie MiG-29 našim susedom © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií